DSİ’nin toplulaştırma çalışmaları sürüyor

Yapılan yasal düzenleme sonucu ülke genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğü’ne verildi.

DSİ’nin toplulaştırma çalışmaları sürüyor
18 Aralık 2019 Çarşamba 14:53

Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmakta. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri % 90 oranında azalmakta.

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘2019 yılında Kayseri, Yozgat ve Kırşehir illerinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

Aydın, ‘Kayseri’de 2019 yılında 3 adet projede toplam 901.000 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 170.900 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirildiğini belirterek,  Devam eden çalışmalarla 730.100 dekar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılmasının hedeflendiğini belitti.

(Haber: Davut GÜLEÇ)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.