Büyükşehir, Bir İlki Daha Gerçekleştiriyor

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, bu yıl kentte ilk kez Kültepe teması ile düzenlenecek İstikbal Kayseri Yarı Maratonu öncesi lansman toplantısına katıldı. Başkan Büyükkılıç, lansman sırasında kendisini arayan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile keyifli bir telefon görüşmesi yaptı.

Büyükşehir, Bir İlki Daha Gerçekleştiriyor
02 Eylül 2021 Perşembe 11:44

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın “150. Yılda 150 Proje” kapsamında spor projeleri arasında yer alan maraton, kentte ilk kez 12 Eylül’de gerçekleşecek. Maraton öncesi tarihi Kayseri Kalesi içerisinde İstikbal Kayseri Yarı Maratonu Lansman toplantısı düzenlendi.

Eşi Dr. Necmiye Büyükkılıç ile programa katılan Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sibel Livdumlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı, Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alparslan Baki Ertekin, İstikbal Mobilya A. Ş. Genel Müdürü Mehmet Ali Yörük ile Spor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Elcuman, Spor A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Somtaş, KASKİ Genel Müdürü Özgür Özdemir ve daire başkanları katıldı.

BİNALİ YILDIRIM İLE KEYİFLİ TELEFON GÖRÜŞMESİ

Tanıtım videosu ile başlayan programda Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, lansman sırasında arayan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile telefon görüşmesi yaptı. Keyifli sohbeti ile programa renk katan Yıldırım, Kayseri’nin lezzetinin kokularını hissettiklerini ifade etti. Başkan Büyükkılıç da Kayserililerin yediklerini yakmaları için maraton düzenlediklerini belirtirken, Yıldırım da Başkan Büyükkılıç’ın spora olan ilgisini yakından takip ettiğini söyleyerek, “Biliyorum o Ali Dağı’nda ve Kızıltepe’de epeyce yürüyorsun. Allah gücünüzü artırsın, başarılarınızı daim eylesin” dedi.

Başkan Büyükkılıç, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada değişik medeniyetlere ve bu medeniyetlerin getirdiği zenginliklere ev sahipliği yapan şehir olan Kayseri’nin kıymetinin bilinmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu şehrimizin hep pozitif olarak anılmasını sağlamalıyız. Kayseri’miz bunu çok fazlasıyla hak ediyor. Bugün Kayseri’miz 3 bakanımızı ağırladı, her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

FENALAŞAN SPORCUYA DOKTOR BAŞKANDAN İLK MÜDAHALE

Lansman devam ettiği sırada spor eğitmenlerinden bir kişinin rahatsızlandığını öğrenen Başkan Büyükkılıç, hemen sporcunun yanına giderek ilk müdahaleyi yaptı. Büyükkılıç, baş dönmesi sonucu bayılarak yere yığılan sporcuya ilk müdahaleyi yaparak kendisine getirdikten sonra, sporcu ambulansla hastaneye kaldırıldı. Doktor Başkan Büyükkılıç, eğitmen Hatice Bayram’ın durumunun iyi olduğunu, doktor Milletvekili İsmail Tamer ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış’ın ilk gözlem ve tespitlerine göre herhangi bir sıkıntısı olmadığını, kafasını sert zemine vurmasından dolayı bir ağrı olduğunu söyledi.

SPORUN, KÜLTÜRÜN, GASTRONOMİNİN VE TURİZMİN MERKEZİ

Zenginlikler Şehri Kayseri tanıtım videosu ile kaldığı yerden devam eden programda Başkan Büyükkılıç, Erciyes Yüksek İrtifa Merkezi ve Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi başta olmak üzere kentte yapılan projelerden bahsederek, Kayseri’de 16 ilçe ile dayanışmanın en güzel örneklerini sergilendiklerini ifade etti. Kayseri’nin sporun, kültürün, gastronominin ve turizmin merkezi olarak anıldığını belirten Büyükkılıç, Kayseri’nin kültürel bağlamda açık hava müzesi olduğunu anlattı.AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer ise, Kayseri’nin güzellikler şehri olduğunu, ilk yarı maratonun festival havasında, sağlığa faydalı bir maraton olacağını ifade etti.

HALK MARATONUNA KATILANLARA İSTİKBAL’DEN SÜRPRİZ

Spor A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Somtaş da, Başkan Büyükkılıç önderliğinde kentte ilk defa yapılacak olan maratonun Spor A.Ş. ev sahipliğinde yapılacak olmasından dolayı onur ve gurur duyduklarını ifade ederek, gerçekleşecek 3 farklı parkur hakkında bilgiler verdi. İstikbal Mobilya A. Ş. Genel Müdürü Mehmet Ali Yörük de, Başkan Büyükkılıç’ın isim sponsorluğuna önermesinin kendilerini gururlandırdığını, lansmana özel olarak halk maratonuna katılan kişilerden seçimle tespit edilecek 2 kişiye koltuk takımı hediye edeceklerini ifade etti. Yörük, Başkan Büyükkılıç’ın 2’nin az olduğunu söylemesi üzerine bu sayıyı 5’ çıkardı. Böylelikle maratonda halk koşusunda 5 kişiye koltuk takımı hediye edilecek.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı, spor kenti Kayseri’de bir maratondan daha fazlası olacak etkinlik için Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a teşekkür etti.Konuşmaların ardından program sonunda emeği geçenlere Kültepe Kaniş-Karum’da çıkan tarihi tabletlerin replikasının olduğu hediye takdimi yapıldıktan sonra, hatıra fotoğrafı çektirildi.Korona virüs tedbirlerinin de alınacağı yarışlarda 10 K ve 21 K sporcularından dereceye girenlere toplam 166 bin TL para ödülünün yanı sıra, tişört, madalya, kupa, çanta gibi hediyeler takdim edilecek. 12 Eylül Pazar günü sabah saat 08.00’de 21 K, 08.15’de 10 K ve 09.30’da ise halk koşusu yapılacak.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.