BÜYÜK ACI KENETLEDİ

İdlip’te görevli askerlerimize yönelik hain saldırıda Kayseri’nin Develi’den Ali Taşöz şehit düşerken, 33 kişi arasında bir şehidimizin daha olduğu iddia edildi. Kenetlenen toplum teröre ve saldırıya sert tepki gösterip, tek vücut oldu. Camilerdeki Cuma hutbelerinde şehitler için Fatiha’lar okundu, güvenlik güçlerimize dualar edildi. Yapılan açıklamalarda birlik beraberliğin devamı istendi.

BÜYÜK ACI KENETLEDİ
28 Şubat 2020 Cuma 16:06

İdlib'de şehit olan 33 askerimizden isimleri belli olanlar şöyle:

Uzman Çavuş İbrahim Tüzel (24)/ Mersin,

Onbaşı Turgut Burkay Korkmaz (23)/ Antalya,

Uzman Onbaşı Ahmet Saygılı (23)/ Kahramanmaraş,

Piyade Yüzbaşı Süleyman Şahin (35)/ Afyonkarahisar,

Piyade Uzman Onbaşı Ali Taşöz (24)/ Kayseri,

Uzman Çavuş Güven Kurtulmuş/ Bitlis,

Uzman Çavuş Batuhan Tank (23)/ Osmaniye,

Uzman Onbaşı Halil İbrahim Akkaya (23)/ Osmaniye,

Astsubay Çavuş Mehmet Muhammed Akay/ Mersin,

Uzman Onbaşı Recep Bekir (21)/ Tekirdağ,

Piyade Uzman Çavuş Tolga Can Yılmaz (24)/ Bursa,

Uzman Onbaşı Ahmet Alpaslan (23)/ İstanbul,

Piyade Teğmen Bayram Olgun (26)/ Konya,

Uzman Çavuş Ali Turgut'un (39)/ Uşak,

Sözleşmeli er Cuma Bağatur/ Batman,

Piyade Uzman onbaşı Mehmet Orhan (25)/Adıyaman,

Uzman onbaşı Nihat Kara /Kırklareli,

Sözleşmeli Er Birhan Er/ Tekirdağ,

Uzman Onbaşı Emre Baysal/ İstanbul.

Hain saldırı sonrasında yayımlanan mesajlarda kim ne dedi?

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç:

Acımız büyük. 33 yavrumuz, canımız, kahramanımız şehit oldu. Camilerde hatimler indirildi ve yapılan dualarla şehitlerimizi yad ettik. Tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar, ailelere sabır diliyoruz. Allah birliğimizi beraberliğimizi bozmasın. Gün bir ve beraber olma günü. Acılarımızı paylaşma ve dayanışma günü. Cenabı Allah sabır versin.”

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar:

 Kahraman Mehmetçiklerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, Türk Milleti'ne ve kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Bu hain saldırıları yapan rejimi ve destekçilerini nefret ve şiddetle kınıyorum. Devletimiz, hain saldırıya karşı anında misliyle karşılık verdi ve vermeye de devam ediyor. Rabbim inşallah bu topraklarda yaşayan Türk Milletine bir daha şehit acısı yaşatmasın.

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın:

Ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde devletimiz, milletimiz ve vatanımız için bir olma vaktidir” diyen Başkan Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu metne yer verdi: “İdlib’de şehit olan kahraman askerlerimize Yüce Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Büyük Türk Milletinin başı sağ olsun.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu:

Mübarek Kandil gecesi, Suriye'nin İdlib eyaletinde  askerlerimize yönelik Rusya destekli Esad rejimi tarafından hava saldırısı düzenlendi. Hain saldırıda 33 kahraman askerimiz şehit olurken, 32 askerimizde ağır şekilde yaralandı. Bu acının asla tarifi yoktur. Türk Milletinin başı sağolsun. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Rabbim Türk Milletine sabır versin. Bu hainliğin bedelini ağır ödeyecekler inşallah.

Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Per:

 Katil Esed ve hamisi Rusya’nın birlikte hareket ederek her biri birbirinden kıymetli vatan evlatlarımızı Şehit ettiler. Bu kabul edilemez bir durumdur. Kahraman Türk Ordusuna yapılan bu alçak saldırı tüm Türkiye’yi derinden yaralamıştır. Askerlerimiz gereken cevabı vermiştir ancak yeterli değildir. Bir Türk askerinin tırnağı kadar değeri olmayan Esed ve destekçilerine en ağır şekilde cevap verilmesi en büyük beklentimizdir.

 Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Akif Aksoy:

Şehadet şerbeti içen kahraman Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, acılı aileleri ve Milletimize baş sağlığı diliyorum. Devletimiz sabaha kadar bu hain saldırıya karşı misliyle karşılık verdi.  Askerimize yönelik yapılan hain saldırıda rejim unsurları ve onları destekleyen güçleri şiddetle kınıyorum. Allah bir daha yüce Türk Milleti’ne böyle acılar yaşatmasın. Devletimizin bekası için dün olduğu gibi bugünde birlik olmamız gerekiyor.

Türkiye  Harp Malülü Gaziler  Şehit dul ve Yetimleri Derrneği Şube Başkanı Ali Yavuz:

Tarihi Şan ve Şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerimize yapılan bu hain saldırıyı tüm şehit ailelerimiz ve kahraman gazilerimiz adına şiddetle kınıyoruz.Aziz Milletimizin ve Kahraman Mehmetçiğimizin azmini ve kararlılığını sarsmayı hedefleyen bu tür saldırılar asla milletimizi ve ordumuzu yıldıramayacaktır.

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci:

Suriye’den gelen acı haber hepimizi derinden üzdü. Yüreklerimizi yaktı. Vatan için şehadete eren kahramanlarımıza Cenabı Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Ailelerine ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Şehitlerimizin ruhu şad, mekanları cennet olsun.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Değirmenci:”

İdlib’te sözün bittiği yerdeyiz. Devletimizin alacağı her kararın, ordumuzun vereceği her mücadelenin sonuna kadar arkasındayız. Askerlerimizi şehit eden katillerin artık sonu gelmiştir. Ne Rusya’nın ne de Amerika’nın bölgemizdeki kanlı hesaplarına bakılmadan yılanın başı bir an evvel ezilmelidir.

ADD Şube Başkanı Kemal Ceylan:

İdlib’te 33 şehit verdik… 32 yaralımız var. Yüreklerimizin yandığı, tarifsiz acıyla kavrulduğu uzun bir gece yaşadık. Şehitlik ve Gazilik hepimizin için kıymetlidir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve Milletimize başsağlığı diliyoruz.


TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski:

Suriye sorununun bu noktaya gelmeden çok taraflı diplomasi anlayışı içerisinde çözülebileceğini ümit etmiştik. Maalesef olaylar herkes için çok acı veren bir noktaya geldi. Daha büyük acılar yaşanmadan, bölgede ateşkesi sağlayacak çözümün tekrar diyalog kanalları ile aranmasını temenni ediyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara acil şifa dilerim. Milletimizin başı sağolsun.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi:

Son bir ayda 43 şehit verdik. İdlib’deki durum son derece endişe verici. Bundan sonraki süreçte şehit vermemek için askeri tedbirlerin arttırılması gerektiği anlaşılıyor. Zaman yitirmeden ve başka şehitler vermeden bu tedbirler alınmalı.

Büyükelçi Christian Berger:

Büyükelçi Christian Berger İdlib'te yaşanan can kayıpları nedeniyle AB Delegasyonu'nun taziyelerini sunmaktadır. İdlib'te hayatını kaybeden askerler nedeniyle Türkiye'nin yaşadığı derin acıyı paylaşıyoruz. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu olarak, yakın ortağımız ve aday ülke olan Türkiye'ye en içten taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Suriye rejimi ve destekçileri tarafından İdlib'te yeniden başlatılan ve büyük acılara neden olan askeri saldırı kabul edilemezdir.

(Haber: Davut Güleç-Ramazan Karakuş-Samed Aydın Sun)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.