‘Bu saatte çay da, denetim de  olmaz’

‘Bu saatte çay da, denetim de  olmaz’
07 Ağustos 2020 Cuma 11:23

Vali Günaydın ve Başkan Büyükkılıç’ın sabah saatlerinde Kazancılardaki denetimleri esnasında kuyumcu Şaban Zıkkavun’un tepkisi güne damga vurdu.

Vali Günaydın ve Başkan Büyükkılıç ile  Kazancılar Çarşısı’ndaki esnaf arasında ilginç bir diyalog yaşandı.  Sabahın erken saatlerinde çarşıda esnafla sohbet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın kuyumcu esnafı Şaban Zıkkavun’u görünce “ Sayın valim çayı Şaban beyde içelim, Şaban bey çay var mı? diye yaklaşınca Zıkkavun’un yanıtı  şaşırttı. Şaban Zıkkavun “Bu saatte çarşıda çay da olmaz, denetim de” dedi.

Vali Günaydın’ın müdahalesi sonrasında ise Zıkkavun, “Sayın valim; bu çarşının sorunları çok, dilenci çok, seyyar çok. Bu saatteki denetimin bence hiçbir etkisi yok.

Öğle saatlerinde gelin de görün buranın halini ”diye konuştu.  

Vali Şehmus Günaydın ise, “Buraya sık sık geliyoruz. Bu çarşıya geldiğimizi siz de görüyorsunuz Şaban bey” diyerek cevap verirken,  Şaban Zıkkavun da, “Sizin gelmeniz de sıkıntı yok ama bu çarşıda denetim yok” diyerek sözlerini noktaladı. Daha sonra Vali Günaydın ve Başkan Büyükkılıç çay molası vermeden denetimlere devam etti.

Ardından denetimlerini sürdüren Vali Günaydın basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bugünkü amacımız, vatandaşa ceza yazmak değil. Bizim amacımız, farkındalık oluşturmak" dedi.


Türkiye genelinde gerçekleştirilen denetimler kapsamında, Kayseri'de de ekipler sahaya indi. Vali Şehmus Günaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da farkındalık oluşturmak amacıyla denetimlere katıldı. Kazancılar Çarşısı, 27 Mayıs Caddesi ve Kapalı Çarşı gibi alışverişin yoğun yapıldığı alanlarda denetim yapan Vali Günaydın ve Başkan Büyükkılıç, kurallara uyulması konusunda vatandaşı ve esnafı uyardı.


Vali Günaydın, "81 ilimizde eş zamanlı olarak Büyükşehir Belediye Başkanı'mızın da katılımı ile maske ve sosyal mesafe denetimi yaptık. Yapılan denetimler hayatımızın her alanını kapsayacak alanlarda yapılıyor. Tüm ekiplerimiz sahada denetleme yapıyor. Bugünkü amacımız vatandaşa ceza yazmak değil. Bizim amacımız farkındalık oluşturmak. Vatandaşlarımız maske takmalı ve sosyal mesafe kurallarına uymalıdır. Vatandaşlarımızın bir kısmı kurallara uymadığı zaman risk ortaya çıkıyor. Düğün salonları yetkilileri ile bir araya geleceğiz. Sosyal mesafe ve maske konularında uyarılarda bulunacağız. Hastanelerimizde kapasite sıkıntımız yok. Sokağa çıkma yasağı konuları hakkında bir çalışma yok" dedi.


Başkan Büyükkılıç ise, vatandaşın hassasiyet içinde sosyal mesafe ve maske kurallarına uyduğunu, belediye olarak ilgili yetkililerin denetimleri aralıksız olarak sürdürdüğünü kaydetti.

(Haber-Foto: Samed Aydın Sun)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.