Babalar günü etkinlik ve mesajları

Babalar günü etkinlik ve mesajları
20 Haziran 2020 Cumartesi 13:24

AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu’nun Babalar Günü Mesajı 

AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Babalar Günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Çopuroğlu mesajında ‘’Babalar günü aslında Sıla-i Rahim’ dir’’. Büyüklerimizin her zaman yanında olmalıyız dedi.

 21 Haziran Pazar günü Babalar günü olarak kutlanıyor diyen Çopuroğlu’’ Babalarımız, bizlerin yetişmesinde her türlü fedakârlığı yapan kişidir. Toplumumuzda anneler ve babalar günü var mıdır, yok mudur tartışmaları yapıla dursun işin özü sıla-i rahimdir. Yani büyüklerimizi ziyaret etmektir. Onların yanında olmaktır. İşin özü, aile büyüklerini ziyaret ederek onların gönüllerine dokunmalıyız. Fırsat buldukça da bunu adet haline getirmeliyiz. Bu itibarla başımızın tacı büyüklerimizin ve tüm Babalarımızın gününü kutluyor, sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum. Dedi.

MHP İL BAŞKANI TOK: “BABALIK, FEDAKARLIK VE ÖZVERİNİN ADIDIR”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri İl Başkanı Serkan Tok, babaların evlatları için bir manevi sığınak olduklarının asla unutulmamasını istedi. Tok, babalığın fedakarlık ve özverinin adı olduğuna dikkat çekti.

Annelerle birlikte babaların saygı ve sevgiyle her zaman anılması gereken en değerli varlıklar olduğunu belirten MHP Kayseri İl Başkanı Serkan Tok: “Baba, Türk aile yapısında mihenk taşıdır. Elleri öpülesi babalar, ailemizin temel direğidir. Tüm ömrünü evlatlarının iyi yetişmelerine, huzurlu olmalarına adayanlar şüphesiz babalarımızdır. Bir manevi sığınak olarak özveri ve fedakarlığın sembolü olan babalarımızın kıymetini çok iyi bilelim. Bir fedakarlık timsali olan babalar, büyük bir özveri ile evlatlarına ömür boyu maddi manevi her türlü desteği veren ve kendi mutluluğundan önce çocuklarının mutluluğunu düşünen büyük insanlardır. Bu duygu ve düşüncelerle; vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin babaları başta olmak üzere çocuklarına karşı müşfik ve merhamet sahibi olan, tecrübeleriyle her zaman yol gösterici olan tüm babalarımızın bu anlamlı gününü en kalbi duygularımla kutluyor, aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyor, saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

AKSOY: “BABA, AİLENİN TEMEL DİREĞİDİR”

Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Akif Aksoy, Türk geleneğinde ailenin temel direği olarak görülen, adaleti, paylaşmayı, dayanışmayı ve sorumluluğu simgeleyen tüm babaların Babalar Günü’nü kutladı.

Toplumun çekirdeği olan ailenin, toplumsal değerlerin yaşatıldığı, kültür ve geleneklerin nesilden nesle aktarıldığı en önemli sosyal yapı olduğunu söyleyen Başkan Aksoy: “Geleceğimizin emanetçisi çocuklarımızın kahramanı, onlara hayatı öğreten, güven duygusunu aşılayan 'babaların' günü bugün. Baba figürü, Türk toplumunda ailede büyük bir yer tutar. Bir ömür boyu evlatlarına tecrübeleriyle yol gösterici olarak bu yolda maddi ve manevi tüm olanaklarını evlatları için seferber eder. Bu sebepledir ki babalara hak ettiği itibar tek bir gün değil, onlar gibi bir ömür boyu, karşılıksız bir şekilde gösterilmelidir. Türk geleneğinde ailenin temel direği olarak görülen, adaleti, paylaşmayı, dayanışmayı ve sorumluluğu simgeleyen tüm babaların Babalar Günü’nü kutluyor, aileleriyle birlikte huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum" dedi.

DOĞAN: “BABA, ÇOCUKLARIN EN BÜYÜK KAHRAMANIDIR”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kocasinan İlçe Başkanı Hacı Ali Doğan, babaların, çocukların en büyük kahramanı olduğunu belirterek, "Babalarımız toplumdaki sevgi, saygı, hoşgörü gibi üstün değerlere dayanan güçlü aile yapısının anne ile birlikte iki temel direğinden bir tanesidir" dedi.
Babalar, kutsal aile birliğini koruyarak, ailelerinin güvencesini sağlayarak çok önemli bir görevi yerine getirmekte ve sağlıklı toplum yapısının oluşturulmasına büyük katkılar sağladıklarını ifade eden MHP Kocasinan İlçe Başkanı Hacı Ali Doğan: "Babalarımız, toplumdaki sevgi, saygı, hoşgörü gibi üstün değerlere dayanan güçlü aile yapısının anne ile birlikte iki temel direğinden bir tanesidir. Aile yapısının korunması için hiçbir özveriden kaçınmayan babalarımıza vereceğimiz en büyük hediye, onlara hayırlı birer evlat olma ve yaşlandıklarında da huzurlu bir yaşam sunabilmektir. Babalarımız, çocuklarımızın en büyük kahramanıdır. Babalara minnet ve şükran duygularımızı iletmenin küçük bir vesilesi olan Babalar Günü nedeniyle tüm babaların Babalar Günü’nü kutluyorum" ifadelerini kullandı.

BAŞKAN PALANCIOĞLU’NDAN BABALAR GÜNÜ MESAJI

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu Babalar Günü münasebetiyle bir açıklama yaparak Babalar Günü’nü kutladı. Başkan Dr. Palancıoğlu, tüm vatandaşları Babalar Günü’ne özel düzenlenen “Arabalı Sinema Günleri”ne davet etti.

“Her yıl Haziran ayının üçüncü haftasını Babalar Günü olarak kutluyoruz.” diyen Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu şunları söyledi:

“ Tüm babalarımızın Babalar Günü’nü tebrik ediyorum. Bu günler aslında tek bir güne has bir gün değil. Babalarımız büyüklerimiz her zaman değerlidir. Bizler için güvenin ve gücün simgesi babalarımızı bu özel günde mutlu etmeye çalışıyoruz. Başımızın tacı anne babalarımızı sadece yılın belirli günleri değil her günü hatırlamalı ve saymalıyız. Toplumsal yapının temeli ailelerde gücün, otoritenin, saygının simgesi, evlatların da ilk kahramanları, ilk oyun arkadaşları babalardır. Ailesinin daha mutlu, daha rahat yaşaması için gece gündüz çalışan, bütün fedakâr babalarımızın Babalar Günü’nü kutluyor, sağlıklı ve mutlu günler diliyorum. Belediye olarak bu kapsamda Babalar Günü’ne özel etkinlik düzenledik. Arabalı Sinema günlerinde bu hafta ‘Şampiyon’ filmimizi gösterime sunacağız. 21 Haziran 2020 Pazar günü saat 21.00’de İldem Kaysermall AVM otoparkında gerçekleştireceğimiz etkinliğimize tüm sinema severleri bekleriz.”

DYO’dan Tüm Babalara Anlamlı Film #BabamDyoki

DYO’nun Babalar Günü filmi sosyal medyada, #BabamDyoki etiketiyle yayınlandı. Markanın kuruluş öyküsünü ve yolculuğunu anlatan film ile DYO, tüm babaların Babalar Günü’nü kutluyor. Babaların çocuklarına öğütleri üzerinden kurgulanan film, baba-çocuk arasındaki ilişki ve birlikte geçirilen zamanın değerine dikkat çekiyor.

DYO'nun Babalar Günü filmi yayında... #BabamDyoki etiketiyle sosyal medyadan yayınlanan film, ‘baba’ların çocuklarına verdiği öğütler üzerine kurgulandı. Filmin ilk sahneleri, DYO’nun kurucuları Durmuş Yaşar ve Selçuk Yaşar’ın verdiği öğütlerle başlıyor. İlk sahnedeki fotoğraf kuruluş öyküsünün özeti gibi... Durmuş Yaşar'ın boyaya olan tutkusu, oğlu Selçuk Yaşar'ın bilim, birlik ve başarıya verdiği önem vurgulanıyor.  Film, her zaman çocuklarının yanında olan babaların varlığına ve babalarla birlikte paylaşılan zamanın değerine vurgu yapıyor.   Seslendirmesini ünlü aktör Engin Altan Düzyatan’ın yaptığı, usta, mimar, tüketici gibi DYO'nun paydaşlarına da yer verilen filmin son sahnesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e atıfta bulunularak, ülke sevgisine, ‘insan’ olmanın değerine ve önemine dikkat çekiliyor.

ANNE-BABALAR İÇİN CHECKLIST

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, çocukların ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olabilmesi için anne ve babalara çok önemli tavsiyelerde bulundu.

* Çocuklarınıza bol miktarda su ve süt içirin. Meyve suyu ve şekerli içeceklerden mümkün olduğunca az tüketmesini sağlayın.

* 3 yaşından itibaren düzenli diş hekimi muayenelerini ihmal etmeyin.

* Abur cubur alışkanlıklarını ana öğünler sonrası değil öncesine alın veya tamamen ortadan kaldırın.

* 1 yaşından sonra özellikle gece yatarken biberon alışkanlığını sonlandırın ve bardak kullanın.

* Dişler çıkarken ağrıyı azaltmak için donmuş diş halkası yardımcı olur.

* Genellikle çocuklar 2 yaşından sonra kendi dişlerini fırçalayabilirler. Fakat 5 yaşına kadar yardıma ihtiyaçları devam eder. Bu yüzden diş fırçalama esnasında yanlarında olmanız hatta beraber fırçalamanız önemlidir.

* Her sabah ve akşam dişlerin fırçalanmasını rutin hale getirin.

* Çocuklarınıza düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanma konusunda örnek olun.

* Çocuklarınıza çiğ sebze ve meyve yeme alışkanlığı kazandırın. Meyve ve sebzenin çiğ tüketimi hem daha fazla mineral ve vitamin alınmasını hem de dişlerin mekanik temizliğini sağlar. Ancak meyve ve sebzelerin meyve ve sebzelerin çok iyi yıkanmış olmasına özen gösterin

* Ağzınıza sürdüğünüz kaşığı 1 yaşına kadar kendi ağzınıza sürdüğünüz çatal ve kaşığı çocuklarınıza kullandırmayın. Çocuklarınızın dudaklarından öpmeyin. Çünkü çürük oluşturan mikroplar bulaşıcıdır ve çocukların ağzına bağışıklık sistemi tam gelişmemişken anne ve babadan bulaşır. Bu bulaşma ne kadar geç olursa çocuklarınız çürükler ve diş eti hastalıkları ile o kadar az karşılaşır.

Babalar Günü’nde Arzum Okka, Oggusto ve Bir Dilek Tut Derneği’nden anlamlı kampanya

 Babalar Günü’nde Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye), lükse sektörün ilk dijital platformu olan OGGUSTO öncülüğünde elektrikli küçük ev aletleri sektörünün öncü markalarından Arzum ile anlamlı bir projeye imza atıyor. “Babama OKKALI bir kahve” projesi kapsamında OGGUSTO’nun daveti ile Süleyman Orakçıoğlu, Sinan Kuran, Fatih Recep Saraçoğlu, Serkan Şedele, Levent Erden, Lütfi Arıboğan, Ali Güreli, Kerim Sabuncuoğlu gibi ünlü isimler çocuklarına okkalı bir öğüt verirken video çekecekler. Çekilen videolar için de Arzum Okka da Bir Dilek Tut Derneği’ne zorlu hastalıklarla mücadele eden çocuklar için bağışta bulunacak.  

 Hayati tehlikesi olan hastalıklarla mücadele eden çocuklara yönelik uluslararası bir oluşum olan Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye) Babalar Günü’nde dört anlamlı kampanyaya birden imza atıyor. Bu kampanyalar sayesinde hem babalarımızı hem de kanser gibi zorlu hastalıklarla mücadele eden çocukları sevindirmek mümkün olacak.

 OGGUSTO ve Arzum OKKA’da “Babama OKKALI bir kahve” projesi

Elektrikli küçük ev aletleri sektörünün öncü markalarından Arzum OKKA’nın desteği ile Oggusto ile birlikte anlamlı bir projeye imza atılacak. “Babama OKKALI bir kahve” projesi ile babalarımızın hayatımıza yön veren okkalı öğütlerine vurgu yapılacak. Süleyman Orakçıoğlu, Sinan Kuran, Fatih Recep Saraçoğlu, Serkan Şedele, Levent Erden, Lütfi Arıboğan, Ali Güreli, Kerim Sabuncuoğlu gibi ünlü isimlerin çocukları Arzum OKKA kahve makinesi ile onlara bir kahve yapacaklar. Ünlü babalar da çocuklarına yaptıkları kahvenin hatırına hayat tecrübelerine dayanarak OKKA’lı bir öğüt verecekler. Bu bir dakikalık öğütleri içeren videolar ise Babalar Günü’nde OGGUSTO web sitesi ve sosyal medya hesaplarında yayınlanacak. Arzum OKKA da paylaşım yapan ünlü babalar adına Bir Dilek Tut Derneği’ne (Make-A-Wish® Türkiye) bağış yapacak. Toplam bağış ile de zorlu hastalıklarla mücadele eden çocukların dilekleri gerçekleştirilecek.

 Ayrıca zorlu hastalıklarla mücadele eden dilek çocukları Babalar Günü için resimler yapıp Bir Dilek Tut ile paylaşacak. Bu resimler bir kolaj çalışması ile Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye) instagram hesabı üzerinden paylaşılacak.

 Babalar Günü’nde Boxx Coffee Roaster’dan hem indirim hem de bağış

Babalar Günü kapsamında Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye) Türkiye'de nitelikli kahve kavurma işine öncülük eden markalarından Boxx Coffee Roasters Co. ile anlamlı bir kampanyayı hayata geçirdiler. Bu kampanya kapsamında Babalar Günü için https://boxxcoffee.com/ üzerinden “babam” koduyla sipariş verilen tüm kahvelerde Babalar Günü’ne özel %20 indirim olacak. Ayrıca bu kodla yapılan kahve satışlarının gelirlerinin yüzde 20’si Bir Dilek Tut Derneği’ne bağışlanacak. Ayrıca ünlü babaların Arzum OKKA ile deneyimlemeleri için de Boxx Coffee Roasters Co.’nun kaliteli çekirdek ve özenli kavurma sonucu elde ettiği Türk kahvesi gönderilecek.

Babalar Günü Sertifikası ile babalara bir çocuğun mutluluğunu hediye etme fırsatı

Bir Dilek Tut Derneği, güçlü duruşları ile çocuklarına hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösteren, her zaman her konuda onların en büyük destekçisi ve süper kahramanı olan babalara, zorlu hastalıklarla mücadele eden çocukların da süper kahramanı olma fırsatı veren Babalar Günü sertifikasını da hayata geçirdi. Babalar Günü sertifikası ile babalara riskli hastalıklarla mücadele eden bir çocuğun mutluluğunu hediye etmek mümkün olacak. Babalar Günü Sertifikası https://fonzip.com/birdilektut/sertifika linkinden hediye edilebilecek.

Araştırmalara göre, dileği yerine gelen çocukların yüzde 42’si arkadaşlarıyla daha sağlıklı ilişkiler kuruyor yüzde 72’sinin enerji seviyesi ve canlılığı artıyor, yüzde 64’sinin hayata tutunma arzusu artıyor ve yüzde 39’unun tedavi sebebiyle yaşadıkları fiziksel sıkıntılar azalıyor. Bu yüzden tedavi altındaki tüm çocukların dileklerinin yerine gelmesi çok kritik bir öneme sahip.

Her 3 erkekten biri de eşi ya da çocuklarının aldığı hediyenin parasını kendisi ödüyor.

E-Ticaret sektörü, Babalar Günü dolayısıyla 2 milyar liralık ciro hedefliyor.

Anneler Günü, Sevgililer Günü, yılbaşı, doğum günleri...

Erkeklerin, özellikle de baba olan erkeklerin cüzdanlarını hırpalayan, kredi kartlarının limitlerini zorlayan özel günler.

Her özel günün ana sponsoru olan, çevresindeki herkes için hediye alan babalar, kendi özel günlerinde unutulmak istemiyor.

500’ü aşkın sanal mağazadan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen site Avantajix.com’un üyelerinin bir kısmı arasında yaptığı araştırmaya göre, her 10 babadan 6’sı bu özel günde hediye beklentisi içinde.

Hatta, her 10 babadan 2’si hediye işini şansa bırakmamak için yıl boyunca almayı hayal ettikleri ürünü online alışveriş sitelerinden bizzat kendileri sipariş veriyor.

Araştırmada, her 3 erkekten birinin de eşinin ya da çocuklarının aldığı hediyenin parasını kendisinin ödediği belirlendi.

Babalar için en pahalı hediyeleri eşleri alıyor. Kadınlar, elektronik eşya, kozmetik ve giyim kuşam gibi hediyeler için ortalama 200 lira harcarken, kız çocuklarının hediye ortalaması 120 lira oluyor. Kız çocukları da babalarına parfüm, giyecek ya da kitap hediye ediyor.

Erkek çocuklar ise ortalama 70 liralık harcama yaparak, babalarına giyecek veya kozmetik ürünler alıyor.

Hediyelerini kendi alan babalar ise oldukça cömertler. Ortalama 250 lira harcayarak elektronik eşya veya giyecek türü hediyeler ile kendilerini şımartıyorlar.

E-ticaretin beklentisi 2 milyar TL

Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, Anneler ya da Sevgililer Günü kadar olmasa da Babalar Günü alışverişlerinin yapıldığı haziran ayının perakende sektörünün en hareketli dönemlerinden biri olduğunu bildirdi.

Özel günlerde perakende sektöründe yaşanan canlılığın e-ticarete de yansıdığını, Babalar Günü alışverişlerinin yaklaşık 2 milyar lirasının dijital pazardaki mağazalara gideceğinin altını çizen Kayral, “AVM ve çarşılardaki mağazalar açılsa da son günlerde yeniden artan Covid-19 vaka sayısından dolayı hediyeler ağırlıklı olarak dijital mağazalardan alınıyor. Önceki yıllarda Babalar Günü haftasında online mağazaların cirosu 1- 1,5 milyar lira civarında oluyordu. Bu yıl 2 milyar liranın üzerinde ciro hedefleniyor. Sanal mağazalar bu özel gün için çok cazip kampanyalar düzenliyor. Fırsat siteleri, Avantajix.com gibi her alışverişte nakit para ödeyen siteler özel günlerin bütçeleri pek zorlamadan atlatılabilmesinde katkı sağlıyor ” dedi. (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.