1 Mayıs nedir ve niçin kutlanır? 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı'nın tarihçesi, anlamı ve önemi!

1 Mayıs İşçi Bayramı için beklenen gün geldi çattı. Tüm dünya genelinde coşkuyla kutlanan İşçi Bayramının gelişiyle birlikte hakkında en çok arama yapılan konulardan biri de; 1 Mayıs İşçi Bayramı tarihçesi oldu. Peki, 1 Mayıs nedir, niçin kutlanır? İşte 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı'nın tarihçesi, anlamı ve önemi...

1 Mayıs nedir ve niçin kutlanır? 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı'nın tarihçesi, anlamı ve önemi!
01 Mayıs 2022 Pazar 10:04

1 Mayıs İşçi Bayramı bu yıl Pazar gününe denk geliyor. Bugün ülkemiz dahil tüm dünyada kutlanacak bu özel gün öncesi 1 Mayıs'ın tarihsel sürecini bir araya getirdik. İşte konuya dair bilinmesi gerekenler..

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ ÖNEMİ NEDİR?

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı. Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde pek çok ülkede kutlanan 1 Mayıs, sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede büyük kitle gösterileriyle kutlanır.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.