‘Gıdanı kurtar’


Davut Güleç

Davut Güleç

08 Aralık 2019, 16:57

Türkiye’de son dönemde en çok tartışılan konulardan biri, her konudaki israf. Bunların başında elbette ki gıda ve su geliyor. Ayrıca, ekmek ve gıda fiyatlarından yakınırken, çöp kenarlarına torbalarla atılan ya da konan gıda ve ekmek ise görenlerin içini sızlatıyor.

Gıda Kurtarma Derneği'nin “Gıdanı Kurtar” projesi kapsamında bir çalıştay düzenledi. 

Türkiye'de gıda israfını azaltmaya yönelik savunuculuk, farkındalık ve kapasite geliştirme çalışmaları yapan Gıda Kurtarma Derneği (GKTD), Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından AB desteği ile yürütülen Sivil Toplum Destek Programının İkinci Dönemi kapsamında “Türkiye'de Gıda Atığını Önleme ve Azaltımı İçin GKTD Kapasite Artırımı” adlı projeyi yürütüyor.

“Gıdanı Kurtar” sloganıyla yola çıkılan proje, gıda israfının önlenmesine katkı sağlayacak tüm sektörleri bir araya getirdi. Kamu, özel ve sivil toplum sektöründen üst düzey katılımın gerçekleştiği çalıştayda, Türkiye'nin halihazırda var olan gıda israfı sorunu tüm yönleriyle ele alındı.
Gıdanı Kurtar Projesi'yle; gıda ve gıda bankacılığı alanında faaliyet gösteren STK'larda kapasite oluşturmak, iletişim ve savunuculuk becerilerini artırmak, katılımcı karar alma süreçlerinde merkezi hükümet ve diğer ilgili kamu kurumlarıyla daha iyi ortaklıklar kurmalarını sağlamak, gıda sektörünün ve hizmet sektörünün gıda atıklarını azaltma ve önlemeye dayalı ihtiyaçlarını tanımlamak ve gıda kaynaklı ekonomik kayıplarını minimize etmelerine katkı sağlamak amaçlandı..
Projede, gıda kaybını ve israfını azaltmaya yönelik bir “savunuculuk stratejisi” ve “Savunuculuk Rehberi”nin geliştirilmesi, gıda bağışına ilişkin yönetmeliklerde “boşluk analizi” yapılarak, “mevzuat değerlendirme önerileri”nin oluşturulması, HORECA'larda “endüstriyel simbiyosis olanakları”nın irdelenmesi ve döngüsel ekonomi çıktılarının oluşturulması ile kilit paydaşları bir araya getiren bir network ağının kurulması çalışmaları yürütülüyor.
Gıda Kurtarma Derneği'nin düzenlediği çalıştayda, gıda israfının önlenmesinde iyi örnek uygulamaları olan özel sektör kuruluşları sunumları yaptı.
AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan, Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Yakup Güzel, Gıda Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berat İnci ve Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri İlknur Menlik ilginç konulara değindi. .
Bu arada özel sektörün iyi uygulama örnekleri yer aldı. BM 2030 Hedefleri çerçevesinde dünya çapında desteklenmek üzere seçilen ve iş ortaklarının atık kaynaklı karbon salınımını minimum yüzde 50 azaltmak için teknolojik çözümler üreten sosyal girişim Fazla Gıda, perakende sektörünün devi Migros ve global markasıyla 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Nestle Türkiye iyi örnek uygulamaları sunumlarıyla gıda israfının önlenebileceğine umut ışığı oldu.
Çalıştay da, gıda israfının azaltılması ve önlenmesine ışık tutan panel dikkatlerden kaçmadı. “Gıda İsrafının Önlenmesinde Bağış-Gıda Bankacılığı” başlığındaki panel, GKTD moderasyonunda, Türkiye'de gıda bankacılığının iyi örnekleri arasında yer alan Sosyal Market Vakfı, Hatay Yardımlaşma Derneği (HAYAD), Sivas Hayat Ağacı Derneği, Elele Yaşam Derneği ile gıda güvenliği alanında faaliyet gösteren Gıda Güvenliği Derneği ve Türkiye'de kurtarılabilen gıdaların kurtartılması operasyonunda öncü kuruluş olan Fazla Gıda yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.
“Tedarik Zinciri Kaynaklı İsrafın Önlenmesi” başlığındaki panel ise Fazla Gıda moderasyonuyla, Türkiye'de bağış ve tedarik zinciri konularında örnek uygulamalara sahip, A101 Yeni Mağazacılık, Metro Türkiye, Golf Dondurma ve Türkiye'nin önde gelen lojistik kurumlarından olan Netlog Lojistik Grubu yöneticilerinin katılımlarıyla yapıldı.
Gıda israfının önlenmesinde ulusal savunuculuk misyonunu da üstlenen Gıda Kurtarma Derneği'nin düzenlenen çalıştayda, ‘Gıdanı Kurtar’ projesiyle oluşturulan Savunuculuk Rehberi, tüm paydaşların katkı ve görüşlerine sunuldu. Gıda Kurtarma Derneği'nin EWA Kurumsal Danışmanlık ile geliştirdiği yayın, paydaş görüşlerinin katkılarını takiben nihai hale getirilecek ve gıda israfının önlenmesinde ilk ve de tek ulusal savunuculuk yayını olarak kuruluşlara rehberlik edecek.
Ayrıca, Reckitt Benckiser tarafından Türkiye'de başlatılarak etkisi globale büyüyen “Yarının Suyu” Kampanyası, iyi kampanya örneği olarak savunuculuğa ilham veren etkisiyle tüm çalıştay katılımcılarıyla buluştu.
Gıda israfının tüm yönleriyle ele alındığı ve bütün sektörlerin temsiliyle gerçekleşen Gıdanı Koru Çalıştayı, israfın önlenmesinde ulusal savunuculuk eyleminin gerçekleşmesine öncülük edebilecek içerik ve katılımlı bir buluşma olarak gerçekleşti.

Umarım ‘Gıdanı kurtar’ çalıştayı ve iyi örnek uygulamaları ile hem gıda hem de su başta olmak üzere her türlü israf önlenir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.