TEB Başkanı Çolak: Eczanelerde maske satılmasını öneriyoruz

TEB  Başkanı Çolak: Eczanelerde maske satılmasını öneriyoruz
28 Nisan 2020 Salı 17:20

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak'ın ücretsiz maske teminine ilişkin görüşlerini açıklarken, eczanelerde maske satışına izin verilmesi ile herkese maskenin rahat ulaştırılacağını iddia etti. Çolak şunları söyledi.
“Ücretsiz maske temini konusu, uzun süredir gündemde ağırlığını koruyor. Bildiğiniz üzere SMS kodu ile vatandaşlarımız eczanelere başvurarak ve kimlik numaralarını ibraz ederek ücretsiz maskelerini alabiliyorlar. Bunun yanı sıra e-devlet ve PTT üzerinden de vatandaşlarımıza maske dağıtımı uygulaması devam etmekte. Bir başka uygulama ise tüm Türkiye’de, sosyal sigortası olan, kamuda ve özel sektörde görev yapan kişilerin çalıştıkları yerlere valilikler aracılığı ile ücretsiz maskeler ulaştırılmaktadır. Bu uygulama kapsamında sosyal sigortası bulunan vatandaşlarımızın; sosyal sigortalı olup bir yerde çalışmayan aile bireyleri (eşi, çocukları gibi) eczanelerden ücretsiz maske temin edebilecektir. Devlet kanalları tarafından söz konusu bu dağıtımın denetlenmesi elzemdir.

Kamuoyundaki soru işaretlerini gidermek ve herkesin maskeye kolay ulaşımını sağlamak adına önerimizi yineliyoruz: Türk Eczacıları Birliği olarak ücretsiz maske dağıtımını desteklemekle birlikte; uygulamaya ek olarak devletin belirleyeceği sabit bir ücret karşılığında eczanelerden maske satışının yapılmasını öneriyoruz. Böylece ihtiyacı olan herkesin maskeye ulaşımının kolaylaşacağına inanıyoruz.” (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.