Kayseri’nin Tarım ve hayvancılık sektörü masaya yatırıldı

Kayseri’nin Tarım ve hayvancılık sektörü masaya yatırıldı
28 Nisan 2020 Salı 17:17

Kayseri’nin Tarım ve hayvancılık sektörü masaya yatırıldı

AKSU: KAYSERİ GIDA ÜRETİM MERKEZİ OLACAK

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülkedeki marketlerde rafların boşaldığını ancak Türkiye’de bu tarz manzaraların yaşanmadığını belirterek, “Ülkemizde gıda sıkıntısı yaşanmayacak. Her türlü tedbirimizi aldık. Daha fazla gıda üreteceğiz” dedi.

Kayseri Tarım ve Hayvancılık Koordinasyon Toplantısı, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu  yönetiminde video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıya Enerji ve Tabi Kaynaklar Önceki Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy,  Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, , Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ahmet Övünç, Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, Tarım İl Müdürü Mustafa Şahin, ilçe belediye başkanları, ilçe tarım müdürleri, ilçe ziraat odası başkan veya temsilcileri ile tarım ve hayvancılıkla ilgili diğer kurum, kuruluş ve birlik temsilcileri katıldı. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, sağlık sorunları nedeniyle toplantıya katılmadı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, insanlığın büyük bir kriz ile karşı karşıya olduğunu ve biran önce bu salgının sona ererek, hayatın normalleşmesini temenni ettiğini ifade etti. Birçok ülkenin salgınla mücadele konusunda bocaladığını hatırlatan Aksu, “Ülkemiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde tüm dünyaya örnek bir mücadele veriyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ne kadar önemli olduğunu bu süreçte bir kez daha idrak etmiş olduk. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur ittifakı ortağımız MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye şükranlarımı sunuyorum. Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacak. Bu dünyanın konuştuğu bir gerçek.” dedi.

Aksu, şunları söyledi: “Koronovirüs salgını dünyada iki sektörü kökünden etkiledi, iki sektörü çökertti. Biri sağlık, diğeri gıda. Türkiye sağlık sistemi konusunda tüm dünyaya örnek oldu. Arzumuz ve gayretimiz gıda sektörü için de aynı şeyi ifade edebilecek olmamız. İlk günden itibaren bütün tedbirleri aldık. Başka ülkelerde raflar boşaldı, marketlerde gıda sıkıntısı oldu. Ancak bizde market rafları boşalmadı. Çiftçi ve üretici arkadaşlarımızı yalnız bırakmadık. Üretimi devam ettirdik. Gıda fazlası veren bir ülkeyiz. 82 milyon nüfusumuzun yanı sıra 52 milyon turist için de gıda üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu yıl arz fazlamız olacak. Dünyada daha fazla gıda ihracatı yapacağız. Bu yıl geçen yıldan daha fazla üretim yapmak için tüm planlarımızı yapıyoruz.”

Kayseri’deki tarım ve hayvancılık alanındaki tüm projelere destek verdiklerini belirten Aksu, bu alanda Kayseri’ye pozitif ayrımcılık yaptıklarının altını çizdi ve Kayseri’yi gıda üretim merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını kaydetti. Aksu, şöyle devam etti: “Kayseri önemli bir sanayi şehrimiz. Tarım ve hayvancılığa bağlı sanayi ve gıda sanayi gelişiyor. Bunları ayrı olarak düşünemeyiz. Sanayici bir ailenin çocuğu olarak tarım ve hayvancılığın ön plana çıkarılması noktasında Kayseri’de bir gelişim sağlamak için Mustafa Aksu Tarımsal Araştırma Merkezini tamamladık. Kayserinin gelişmesi için tarım alanında 1 milyar 200 milyon, hayvancılık için 500 milyon proje desteği verdik. Kırsal projelerimizin desteklenmesi için de milyonlarca lira kaynak aktardık. Kayseri, Türk tarımında ön sırada. Ayçiçek, arpa, pancar, elma, buğday, yumurta, büyük baş kırmızı ve beyaz et üretiminde ülkemizde çok iyi bir durumdayız. Ancak biz bu yeri yeterli bulmuyor, daha çok geliştirmek istiyoruz. Kayseri’yi bakanlık olarak destekliyor, pozitif ayrımcılık yapıyoruz.”

Aksu, Kayseri’nin kenevir üretim alanına dâhil edildiğini, önemli miktarda tohum dağıtımının gerçekleştiğini, Yahyalı’da Tarımsal Araştırma İstasyonu, Tarım Bakanlığı’na bağlı 600 bin metrekarelik alana ARGE Merkezi kurulacağını ve bu projelerden büyük beklentileri olduğunu vurguladı. Sulama projelerinin tamamlanması için kaynak aktarıldığını ve birçok projenin nihayetlendirildiğini hatırlatan Aksu, yeni dönemde de sulama ve toplulaştırma çalışmalarının süreceğini bildirdi.

Aksu, “Kayseri’nin bir evladı olarak her zaman ilimin ve halkımın emrindeyim. Elimden ne gelebiliyorsa her zaman yapmaya hazırım. Siz değerli başkan ve temsilcilerimizden gelen her türlü talep ve istekte yanınızdayım” diye konuştu.

Daha sonra sırasıyla Kayseri milletvekili, belediye başkanları, genel müdürler ve diğer katılımcılar söz alarak talep, ihtiyaç ve görüşlerini dile getirdi. Önceki dönem Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu dönemde yem ve gübre fiyatlarıyla ilgili fırsatçıların türediğini, bu duruma müdahale edilmesi gerektiğini kaydetti. Bu tarz toplantıların çok önemli olduğunu vurgulayan Yıldız, “ Bu salgının ekonomik yansımaları Ramazan’dan sonra ortaya çıkacak. Daha sonra hissedilecek.  Özel sektör ve kamu ile gerçekleşecek işbirliği ile  bu kritik dönemi çok iyi atlatmamız lazım. Avantajlar var bunları tehdit eden konular var. Cumhurbaşkanımızın güçlü iradeleriyle beraber bu zorlukların üstesinden geleceğiz. Avrupa ve ABD küçülme rakamlarının oranlarından yüzde 30 mu yüzde 15 mi olacağını tartışıyor. Ama Türkiye bütün bu olumsuzluklara rağmen büyüyor. Bütün tedbirler alıyor bakanlarımız. Yem fiyatları konusunda dikkatli davranmamız gerekiyor. Giderleri düşürmeden gelirler artmaz, gübre fiyatlarında yüzde 30’lara varan zamlar var, malum döviz fiyatlarından, bir kısmı da fırsatçılardan kaynaklanıyor.” diye konuştu.

Daha sonra Ak Parti Kayseri Milletvekilleri İsmail Emrah Karayel, Hülya Atçı Nergis, İsmail Tamer ve MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy söz alarak görüşlerini dile getirdi. MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Aksu’nun Kayseri için önemli bir şans olduğunu, her türlü talebi anında yerine getirerek, önemli bir hizmeti gerçekleştirdiğini dile getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve ilçe belediye başkanlarının yanı sıra oda ve borsa başkanları ve sektör temsilcileri de sırasıyla söz alarak sorunlarını dile getirdi ve taleplerini Bakan Yardımcısı Aksu ve bakanlık bürokratlarına iletti. Bakanlık genel müdürleri ve daire başkanları da zaman zaman söz alarak gelen soru ve talepleri cevapladı.

Bir soru üzerine söz alan TARGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, Türkiye’de ilk olacak bir projeyi Kayseri’de hayata geçireceklerini açıkladı. 48 enstitü çalışmalarını bir araya getirecek tarım ve hayvancılıkla uygulanacak yeni çeşit ve denemelerle, her türlü teknolojinin kullanılacağı bir merkez oluşturduklarını anlatan Kayacan, Doğu, Güney Doğu ve İç Anadolu’da tarım ve hayvancılığın seyrinin değişeceğini ifade etti.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ise toplantının Kayseri tarım ve hayvancılığı açısından çok verimli geçtiğini kaydetti. Kayseri’nin daha çok şehir merkezi kaynaklı bir kalkınma modeli benimsediğini ancak tarım ve hayvancılığın geliştirilerek, kırsaldan merkeze olan göçün önlenmesi gerektiğini söyleyen Altınkaya, “Tarım ve hayvancılıkla ilgili birçok sorun ve konudan bu toplantı vesilesi ile haberdar oldum. Biz de Kayseri basını olarak, ülkemizin ve ilimizin can damarı olan tarımın ve hayvancılığın geliştirilmesi için üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu dile getiriyorum. Bu projelerin duyurulması ve geliştirilmesi noktasında tüm meslektaşlarımızın gereken desteği vereceğini ifade ediyorum” şeklinde konuştu. (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.