Emniyet’te bir ay..


Davut Güleç

Davut Güleç

21 Ağustos 2020, 13:17

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Ayda bir de olsa Emniyetin Asayiş, Çocuk, Narkotik, Toplum Destekli Polis ve Trafikle ilgili son bir ayın faaliyetlerini buradan sizlere iletmeye çalışıyorum. Bugünde  Trafiğin  geçen ay, diğer şubelerin 15 Temmuz - 15 Ağustos  arasındaki faaliyetlerini sizlerle paylaşıyorum.

***

Asayiş Şube Müdürlüğü: Cinayet Büro Amirliği: 1’i kasten öldürme, 1’i şüpheli ölümden yakalanan, 6 şüpheliden, 2’si tutuklandı 4’ü hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

Gasp Büro Amirliği: 1’i yağma, 1’i nitelikli dolandırıcılık-resmi belgede sahtecilik (Rüşvet) olayındaki 4 şüpheliden 3’ü tutuklandı.

Ahlak Büro Amirliği: 5 cinsel içerikli suçtan adli işlem yapılan, 7 şüpheliden 1’i tutuklandı, 3’ü hakkında ise adli kontrol kararı verildi. Ayrıca 20 fuhuş olayında, 41 şahısa ve koronavirüsle (covid-19) mücadele kapsamında 38 şahsa idari yaptırım kararı düzenlendi. Fuhuş yapılan 7ev kapatıldı.

Hırsızlık Büro Amirliği: 6’sı ikametten,  10’u işyerinden, 3’ü otodan, 4’u açıktan, 1’i hayvan hırsızlığı olayında yakalanan 20 şüpheliden 9’u tutuklandı, 1’i adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı, 10’u bırakıldı. Aranan 5 şahıs yakalandı.

Oto Hırsızlık Büro Amirliği: 11’i oto, 1’i kamyon ve 15 motosiklet hırsızlığında ilden çalıntı 11 oto, 1 kamyon ile 6 motosiklet  sahiplerine teslim edildi. Yakalanan 16  şahıstan, 3’ü tutuklandı, 1’i denetimli serbest kaldı, 10’u serbest bırakıldı.

Aranan Şahıslar Büro Amirliği: Çeşitli suçlardan yakalama ve UYAP aranması bulunan 431 şahıs yakalandı, 204’ü tutuklandı.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği: 27 ayrı soruşturma dosyası ile İlimizde meydana gelen 1 ayrı dolandırıcılık olayında 4 şüpheli, yankesicilik olayında 4 şüpheli yakalandı. Güven Timleri tarafından 1 vatandaşın dolandırıcılara 30 bin TL para göndermesi engellendi, 10 aranan şahıs yakalandı.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği: Kayıp 99 şahıstan 87’si bulundu.

***

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü: Operasyonlarda; “uyuşturucu madde ticareti yapmak”, ”uyuşturucu madde bulundurmak-kullanmak” ve ”uyuşturucu madde kullanımı kolaylaştırma veya özendirme ”den toplam 167 olayda, 273 şahsa yasal işlem yapıldı.11’i adli kontrolle bırakıldı, 22’si tutuklandı. Benzer suçlardan aranan 21 şahıs yakalandı 18’i tutuklandı. Operasyonlarda; 1 kilo 481 gram esrar,  59,40  gram eroin, 1 kilo 387 gram metamfetamin, 135,39 gram sentetik kannobinoid, 3890 adet uyuşturucu – uyarıcı hap, 34 adet kırmızı reçeteye tabi hap, 7 adet hassas terazi, 4 tabanca, 3 av tüfeği, 16 mermi ve uyuşturucu madde satışında elde edilen 2375 tl. elde edildi.

***

Çocuk Şube Müdürlüğü: İlimizde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kâğıt toplayan 5 çocuğun ailesine, TCK 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” suçundan, 15 şahsa ise Kabahatler Kanunun ilgili maddesinden işlem yapıldı.

***

 Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü: ipeksi dokunuş ile sokaktan madalyaya uzanan eller, emniyetle engelsiz yarınlar, silah atmayalım yaşamları karartmayalım, at çiftliği’nde yürütülen projeler, dilenciliği meslek edindirmeyelim, pencerem kapım güvenli yapım, telefonla dolandırıcılık mağduru olmayalım, öğrencilerimiz geleceğimiz, trafikte eğitimli çocuklar projesi ile genel faaliyet ve çalışmalarına devam edildi. Öğrencilere yönelik 1 toplantı, hane, işyeri, okul, resmi kurum, özel kurum, umuma açık yerler ile yüz yüze yapılan görüşmelerde 754 bilgilendirme, engelli, sokak çocuğu, yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşlara yönelik 10 sosyal yardım faaliyeti, 6 sosyal etkinlik ve 6 suç mağduru vatandaşa destek ziyareti, 3 Şehit için Mevlit proğramı yapıldı.

Kurban pazarlarında Koronavirüs (Covid-19) salgın hastalığı tedbirleri hakkında bilgilendirme yapıldı, dolandırıcılık, sahte para ile ilgili broşür dağıtıldı,. Hırsızlık olayları ile mücadele konusunda; site, apartman, işyeri ve kamu kurumlarına yönelik güvenlik kamerası taktırılmasıyla ilgili 1 bilgilendirme yapıldı. Mahalle polislerine, sorumluluk bölgelerinde bildirilen asayiş ve güvenlik konularında emniyet birimlerine1 bildirim,  ayrıca güvenlik açısından risk oluşturan metruk yapıların yıkılması veya güvenlik tedbiri alınması hakkında ilgili belediyelere 6 bildirim gerçekleştirildi.

Bu sürede toplam 3126 vatandaşa ulaşıldı 239 kadına Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması ile bilgilendirme yapıldı. Koronavirüs (Covid-19) salgın hastalığı ile mücadelede maske takılması, sosyal mesafe kuralı ve hijyen konularına önem verilmesi hakkında taksi durakları, güzellik salonları, kuaför ve berber salonları, alışveriş merkezleri ile cami ve pazar yerlerinde toplam 120 bilgilendirme çalışması yapıldı. Ayrıca Genel Güvenlik ve Asayiş, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Kadın Acil Destek (KADES), Güvenlik Kamerası Taktırılmasından 1717 adet broşür, afiş, sticker vb. bilgilendirme materyali dağıtıldı. 

***

Trafik denetleme Şube Müdürlüğü, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve ilçe merkezlerindeki Temmuz ayı  faaliyetler ise;  Yapılan uygulamalarda; toplam  91 bin 560 araç kontrol edildi. Eksikliği görülen 23 bin 848 araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edildi. Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan  183  sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu.856 araç çeşitli suçlardan trafikten men edildi. Toplam  738 adet trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 8 kişi hayatını kaybetti, 598 kişi yaralandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.