Emniyetin bir ayı..


Davut Güleç

Davut Güleç

27 Temmuz 2020, 17:40

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Türkiye’nin ve Dünyanın gündemi, buna birde covid 19 ile bunaltıcı sıcakların, ciddi sorunların eklenmesi bizimde köşe yazılarımızda değişimi beraberinde getirdi.

Zaman zaman, emniyetin, jandarmanın, güvenlik güçlerinin çalışmalarını, faaliyetlerini bu köşeden sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bugünde, Kayseri Emniyet müdürlüğüne bağlı, Asayiş, Narkotik, Çocuk, Toplum Destekli Polis’in 15 Haziran-14 Temmuz, Trafik Şubenin ise 1-30 Haziran arasındaki faaliyetlerine yer vereceğim.  

***

Asayiş Şube Müdürlüğü

Cinayet Büro Amirliği: 3’ü kasten öldürme, 4’ü kasten öldürmeye teşebbüs, 1’i taksirle öldürme 1’i şüpheli ölümde yakalanan 21 şüpheliden 12’si tutuklandı,6’sı hakkında adli kontrol kararı verildi, olaylarla ilgili 2 tabanca, 3 tüfek ve 3 bıçak ele geçirildi.

Gasp Büro Amirliği: 7’si yağma (gasp), 1’i genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, 2’si kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, 1’i 6136 Sayılı Kanuna Muhalefetten yakalanan 34 şüpheliden 12’si tutuklandı.

Ahlak Büro Amirliği: 2’si cinsel içerikli suç, 2’si kumar olayında adli işlem yapılan olaylarda 13 şüpheli hakkında işlem yapıldı. Ayrıca 19 fuhuş ve 2 kumar olayında 50 şahıs ve covid-19’la mücadele kapsamında 29 şahsa idari yaptırım karar tutanağı düzenlendi. Fuhuş yapılan 9 ev kapatıldı.

Hırsızlık Büro Amirliği:13’ü evden, 32’si işyeri ve kurumdan, 6’sı otodan, 4’ü açıktan, 2’si mabetten, 1’i hayvan hırsızlığından yakalanan 55 şahıstan 18’i tutuklandı, 3’üne adli kontrol kararı verildi.

Oto Hırsızlık Büro Amirliği: 17’si oto, 10’u motosiklet hırsızlığında, Kayseri’den çalıntı 17 oto, 8 adet motosikletle, il dışından çalıntı 2 motosiklet bulunarak sahiplerine teslim edildi. 21 şahıstan 8’i tutuklandı.

Aranan Şahıslar Büro Amirliği: Haklarında çeşitli suçlardan yakalama ve arama bulunan 499 şahıs yakalandı, 107’si tutuklandı.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği: 1 dolandırıcılık olayında 2 şüpheli tutuklandı. Güven Timleri tarafından 5 aranan şahıs yakalandı.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği: Kayıp 108 şahıstan 105’i bulundu.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü: Yapılan operasyonlarda; “uyuşturucu madde ticareti yapmak”, ” uyuşturucu madde bulundurmak-kullanmak” ve ”uyuşturucu madde kullanımı kolaylaştırma veya özendirme ” suçlarından toplam  150 olayda, 269 şahsa yasal işlem yapıldı, 33’ü tutuklandı, 17’sine adli kontrol kararı verildi. Benzer suçlardan aranan 26 şahıs yakalandı, 6’sı bırakıldı, 20’si tutuklandı. operasyonlarda; toplam 1393 gram esrar, 221,4  gram eroin, 862,48 gram metamfetamin, 163,65 gram sentetik kannobinoid, 24 adet ektazi, 2 adet captagon, 5 adet kırmızı reçeteye tabi hap, 10 hassas terazi, 2 tabanca, 1 tüfek ve 4 adet mermi ele geçirildi.

Çocuk Şube Müdürlüğü: Ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kâğıt toplayan 15 çocuğun ailesine, TCK 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali”nden, 45 şahsa ise Kabahatler Kanunun ilgili maddesinden işlem yapıldı.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü; İpeksi dokunuş ile sokaktan madalyaya uzanan eller, emniyetle engelsiz yarınlar, silah atmayalım yaşamları karartmayalım, at çiftliği’nde yürütülen projeler, dilenciliği meslek edindirmeyelim, pencerem kapım güvenli yapım, telefonla dolandırıcılık mağduru olmayalım, öğrencilerimiz geleceğimiz, trafikte eğitimli çocuklar, 1845 polis korosu projesi ile genel faaliyet ve çalışmalar devam ediyor. Hane, işyeri, okul, resmi kurum, özel kurum, umuma açık yerler ile yüz yüze yapılan görüşmelerde 1643 bilgilendirme, engelli, sokak çocuğu, yaşlı ve yardıma muhtaçlara yönelik 26 sosyal yardım faaliyeti, 9 sosyal etkinlik ve 11 suç mağduruna destek ziyareti yapıldı. Babalar Günü 4 şehit ailesi,15 Temmuz’da Bünyan ve Yeşilhisar’da 15 Temmuz şehitlerinin aileleri ziyaret edildi.

Hırsızlıkla mücadelede; site, apartman, işyeri ve kamu kurumlarına yönelik güvenlik kamerası taktırılmasıyla ilgili 50 bilgilendirme yapıldı. Mahalle Polislerine, asayiş ve güvenlikle ilgili bildirilen 10 konu asayişe, metruk yapıların yıkılması önlem alınması için ilgili belediyelere 19 bildirim yapıldı. Yürütülen proje, genel faaliyet ve çalışmalarda toplam (6070) vatandaşımıza ulaşılmış olup, 414 kadına Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması anlatıldı. Covid-19 ile mücadelede maske takılması, sosyal mesafe kuralı ve hijyen konularına önem verilmesi hakkında taksi durakları, güzellik salonları, kuaför/berber salonları, alışveriş merkezleri ile cami ve pazar yerlerinde toplam 109 bilgilendirme gerçekleştirildi. Çeşitli konularda 2 bin 65 adet broşür, afiş, sticker vb. bilgilendirme ve bilinçlendirme materyali dağıtıldı.

Trafik Faaliyetleri

Trafik Denetleme, Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ve ilçe merkezlerinde; trafik ekiplerince yapılan uygulamalarda; 88 bin 19 araç kontrol edildi. Eksikliği görülen 24 bin 631 araca trafik idari para cezası karar tutanağı düzenlendi. Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan 260 sürücünün ehliyetine geçici el konuldu. Bin 18 araç çeşitli suçlardan trafikten men edildi. Geçen ay toplam 592 kazada 5 kişi öldü, 437 kişi yaralandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.