Eli Öpülesi İnsanların 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun


Osman İkinci

Osman İkinci

26 Kasım 2019, 16:03

Ekmek ve su, gül ve lale; toprak ve tohum

              Karanlığın can damarında neşter,

              Kimi gün coğrafyanın aydınlık savaşçısı,

              Tek yumruk ol Anadolu! Diyen ses,

              Bir ve beraberiz kardeşiz diyen

              Susmayan yorumcu sen,

              Yükselen Anadolu'nun aydınlık savaşçısı,

              Minik yavruların baba birliği,

              Yahut "Aney" diye seslendiği SEN,

              Uzat öğretmenim,

              Yarınlara gül dalı uzat,

              Yahut zeytin dalı,

              Karanlıklara ve korkulara inat,

              Uzat,

              Uzat ellerini cahilliğime,

              Uzat elleri öpülesi insan... Öğretmen

               Öğretmenlik; insanlık tarihinin en güzel ve en kutsal bir mesleğidir. Çünkü insanlara hizmet etmek ve cahilliği yok etmek, toplumun geleceğini inşa etmek, bir milletin özlemlerini,

, kültürü ve insanlığın en yüce değerlerini kafalarda ve gönüllerde yeşertecek ve olgunlaştıracaklar ancak ve yalnız öğretmenlerdir. Gönüller, vicdanlar, gençlik ve gelecek yine siz…

 Tarihi tertemiz, Büyük Türk milleti; muallime, öğretmene, terbiyeciye ve hocasına en derin saygısını göstermiştir.

               Sizlere kısa bir tarih yolculuğu yaparak öğretmenlik mesleği  ile ilgili   bir, anekdot ve ders alınacak kıssayı paylaşmak istiyorum.

                Osmanlı Devleti'nin süper güç ve dünya devleti olduğu, ilimde, tıpta, mimaride, astronomide, silah teknolojisinde ve bilgide Dünya'nın en güçlü devlet başkanı Yavuz Sultan Selim han öğretmeniyle yolculuk yaparken çamur bir alandan geçerler, öğretmeninin atının ayağından çamur Yavuz'un kaftanına sıçrar. Bu durumu gören Yavuz'un öğretmeni Çok üzülür. Padişahın yüzüne bakamaz bir halde iken, durumu fark eden  Sultan Selim Han hemen duruma müdahale eder, dururlar, danışmanlarını askerlerini yazıcılarını ve Diğer ulemayı çağırır ve şanlı tarihimize şu not düşülür: "Beni eğiten ve yetiştiren değerli öğretmenim sen hiç üzülme sana olan saygım sonsuzdur... Evet, sizlerde duyun! Bak ha Lala sende işit Bu vasiyetimi yaz, ben öldüğüm zaman bu çamurlu kaftan benim kefenim olsun ve beni toprağa bununla koyun. " ve öylede olur, Yavuz Sultan Selim öldüğü zaman kefen yerine bu çamurlu kaftana Sarılır ve öylece defnedilir.

Öğretmenlik mesleğinin maddi yönden çok manevi yönü ağır basan bir meslektir. Öğretmenlik mum ışına benzer dibine ışık vermez, ancak maddi yönden de tatmin edici bir seviyede de olması şarttır, işte size örnekler. Osmanlıda en büyük destek ilim adamları ve öğretmenlere verilmiştir bir öğretmenin maaşı Osmanlıda bugün ki değerlere göre yaklaşık olarak 5 bin TL civarındadır. Günümüzde ise öğretmen maaşına en fazla desteği veren devlet Japonya’dır. Japonya'da anaokulu öğretmenin maaşı profesör ün maaşıyla aynıdır.

Peki, Türkiye’mizde durum nedir?

               Atatürk döneminde bütçeyi hazırlayanlar " paşam milletvekillerimiz maaşlarına zam istiyorlar. Ne buyurursunuz" diye sorarlar. Atatürk bu soruya şöyle karşılık verir " öğretmenlerin maaşlarını geçmesinler" der. Günümüzde ise öğretmenlik tercih edilen meslekler arasına girmiştir. Üniversitelerde puan bakımından ,Tıp ve mühendislik fakültelerini eğitim fakülteleri puan yönünden geçmiştir.           

               Aynı zamanda ülkemizde öğretmenlik mesleği azda olsa bazı sıkıntılarla karşı karşıyadır. Öğrenci düzen ve disiplini sağlamak zor hale gelmiştir.  24 Kasım Öğretmenler gününün , öğretmenler arasında öğrenci ve veliler nazarında sevgi ve saygı bağlarının daha güçlenmesi dayanışma duygularının gelişmesine vesile olması bakımından anlamlıdır .              

               Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü tekrar en samimi duygularımla kutlar, emekli olan öğretmenlerimize saygı ve sıhhatler diler, aramızdan ayrılan ve ebediyete göç eden öğretmenlerimize; Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve şehit olan tüm öğretmenlerimize yüce Allah'tan rahmet dilerim.

film izle - film izle

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.