Yılmaz: Yeni yılda büyüme bekliyoruz

Kayseri Sanayici ve İş Adamları Derneği (KAYSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yılmaz, ‘Ödevlerimizi eksiksiz yaparsak’ 2020'nin, 2019’a göre nispeten daha olumlu bir yıl olacağını dile getirdi.

Yılmaz: Yeni yılda büyüme bekliyoruz
23 Aralık 2019 Pazartesi 16:39

Başkan İbrahim Yılmaz, 2019-2020 yıllarının ekonomi görünümüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Yılmaz, geçen yılın ikinci yarısında yaşanan kur şoku dalgası ile finansal ve reel sektörde yaşanan dalgalanmaların, ekonominin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini gösterdiğini dile getirdi. Yılmaz, yatırım ve tüketim harcamalarında ciddi daralmalar yaşandığı bu dönemde, KOBİ’lerin, tahsilat başta olmak üzere ödeme sorunlarının ekonomiyi olumsuz etkilediğini ifade etti.

Ekonomide üst üste 3 çeyrek küçülerek, 20 yıllık tarihinde 4’üncü kez resesyondan çıkışın, 2019 yılı üçüncü çeyreğinde gelen yüzde 0.9’luk büyüme ile sağlandığını aktaran (KAYSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yılmaz, “Büyümenin 2019 yılında yüzde 0.5 civarında gelmesi için son çeyrekte yüzde 3-4 bandında bir performansı yakalayacağımızı düşünüyoruz. 2020 yılı, 2019 yılına göre, ödevlerimizi eksiksiz yaparsak, nispeten daha olumlu bir yıl olacak. Ekonomimizin pozitif bir ivme yakalaması, kırılganlıklarımızın kaybolduğu anlamına gelmiyor elbette. Bu paralelde iyimser bir tahminle 2020 yılında yüzde 3-4 bandında bir büyüme öngörüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

2019 yılında ekonominin yumuşak karnı olarak tabir ettikleri cari açık sorununun, cari fazlaya dönüştüğüne tanıklık edildiğini anımsatan KAYSİAD Başkanı Yılmaz, “İşsizlik Türkiye’de en önemli sorunlardan biri. Bankacılık sektörünün kredi iştahında artış gözlense de özel sektörün yatırım harcamalarında istenen düzeyde değiliz. Özel sektörün yatırım iştahını artırmamız şart” diye konuştu.

(Haber: Fatma AYDEMİR)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.