TMSF Yönetimindeki Erciyes Anadolu Holding’den Mobilya Alacaklara Çifte Mutluluk

Türkiye’deki mobilya sektörünün öncü oyuncuları İstikbal, Bellona ve Mondihome Ekim 2019 fiyatlarına döndü.

TMSF Yönetimindeki Erciyes Anadolu Holding’den Mobilya Alacaklara Çifte Mutluluk
08 Ocak 2020 Çarşamba 13:17

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yönetimindeki Erciyes Anadolu Holding İstikbal, Bellona ve Mondi markaları ile Türkiye’nin en büyük, dünyanın da önde gelen mobilya üreticileri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz hafta Sayın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan mobilya sektöründeki KDV’nin kalıcı olarak % 8’e inmesi sektörü 2020 yılına büyük bir müjde ile başlatmıştı. Mobilya almayı düşünenlere bir müjde de TMSF yönetimindeki Erciyes Anadolu Holding’ten geldi. Türkiye’deki mobilya sektörünün öncü oyuncuları İstikbal, Bellona ve Mondihome mevcut kampanyasındaki 2020 zam oranlarını geri alıp, Ekim 2019 fiyatlarına döndüğünü açıkladı. Her zevke hitap edebilen, geniş ürün portföyü, güvenilir ve dayanıklı ürünleriyle ön plana çıkan İstikbal, Bellona ve Mondihome 31 Mart 2020’ye kadar Ekim 2019 fiyatlarıyla satışa devam edeceklerini duyurdu.

Mobilya Kağıt ve Orman ürünleri yılı 5,5 milyar dolar ile kapattı

Mobilya sektörü ihracatı 3.481 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türk mobilyacısı ABD’ye depo yatırımı yapmaya başladı.

İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, 2019 yılında sektörün ulaştığı ihracat rakamlarını açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatının yüzde 10,3 artışla 5, 531 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Güleç, toplam rakamın içinde mobilyanın aldığı payın 3.481 milyar dolar olduğunu söyledi. Sektörün 2019 yılında en çok ihracatı sırasıyla Irak, İsrail, İran, Birleşik Krallık ve Libya’ya gerçekleştirdiğini açıklayan Güleç, ortalama kilogram başı ihracat bedelinin ise 1,20 dolar olduğunun altını çizdi.

Sektörün hedeflediği yılsonu rakamlarına ulaştığını açıklayan Güleç, 2020 yılında büyüme hedefine ulaşma doğrultusunda birlik olarak ihracat odaklı çalışmalara devam edeceklerini kaydetti. Ocak başında açıklanan mobilyada yüzde 8’lik KDV indiriminin yurt içi satışların yanı sıra yurt dışı satışları da pozitif anlamda etkilemesini beklediklerini dile getiren Güleç, mobilya tarafında 2020 ihracat hedeflerini, 4,5 milyar dolar olduğunu ifade etti.

(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.