Pastırmaya tüm Kayseri sahip çıkmak zorunda

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, son günlerde çeşitli İl’lerin pastırmaya sahip çıkmasına tepki göstererek, “ Pastırmanın Başkenti Kayseri’dir, ve hep öyle kalmaya devam edecektir. Bunun tartışılması dahi abesle iştigaldir. Pastırma konusunda Kayseri’nin Süper Ligdeki konumu tartışılamaz. Diğer İl’ler ikinci, üçüncü hatta amatör ligde mücadele etmektedirler” dedi.

Pastırmaya tüm Kayseri sahip çıkmak zorunda
18 Aralık 2019 Çarşamba 16:57

Kayseri Pastırmasının özelliği

Kayseri’de pastırmacılık bir şekilde Orta Asya’dan gelen Türklerle başlamış ve zamanla gelişmiştir. Ünlü Gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi‘ndeki  bilgilerden de anlaşıldığı kadarıyla, Kayseri’de 17. yüzyılda pastırma imalatı vardı. Pastırma, Türkler vasıtasıyla Rumeli’ye, Balkanlar’a ve çevresine götürülmüştür. Bu tarihsel yolculuk boyunca Oğuzlarla birlikte göç eden pastırma, Anadolu’nun ortasındaki Kayseri’yi kendine yurt edinmiş; sonra da ünü dört bir yana yayılmıştır.

Kayseri pastırması 1400’lü yıllardan beri şehrimizde üretilen bir üründür. Bu ürün  lezzetiyle, damak tadıyla tüm Türkiye’ye nam salmıştır. Kayseri’nin havası, suyu, baharatı bu ürünün kaliteli ve sürdürülebilir bir ürün olması haline getirmektedir. Bu damak tadıyla alakalıdır. Biz biraz daha yoğun baharatı severiz. Pastırma doğrama şeklimiz farklıdır. Pastırmayı kağıt gibi doğramak gerekir. Kastamonu pastırması duman ve ateşle kurutulur, Kayseri’de ise Erciyes’in soğuğu gibi doğal pişirme yöntemiyle oluşan bir pastırmadır. Et kurutmasında rüzgar çok önemlidir. Kayseri pastırmaları yıllardan beri Karpuzatan mevkiinde kurutulur. Çünkü burası, Erciyes’ten gelen rüzgarı en iyi alan bölgedir.  Pastırmayı pastırma yapan üretim metodu ve et için kullanılan hayvandır. Pastırmanın çemenli çemensiz gibi çok fazla çeşidi mevcuttur. Pastırmaya ekstra lezzet katan madde çemendir. Kayseri’ye çemen konusunda da kimse rakip olamaz.

Başkan Bağlamış, Kayseri Ticaret Borsası olarak Karpuzatan bölgesinde faaliyet gösteren pastırma üretici firmaları ziyaret ederek istişarelerde bulunduklarını belirterek şu açıklamayı yaptı. .

“Son günlerde Kayseri pastırmasının  Kastamonu pastırması ile kıyaslanması konusunda ki algı yanlışlığını yok etmek için sektörün duayen isimleri ile bir araya geldik. Bu anlamda neler yapabiliriz konusunu tartıştık. Ortaya güzel fikirler çıktı. Kayseri pastırmasının tanıtımı anlamında Kayseride ki tüm STK’lar, yerel yönetimler ve siyasilerimizin destekleri ile lobi çalışmaları yapmamız gerektiği kanaatine vardık. Görüştüğümüz duayen isimler destek anlamında üzerlerine düşen neyse onun sözünü verdiler. Kendilerine buradan teşekkür ediyorum.

Kastamonu’nun tüm il genelinde ürettikleri pastırma miktarı, Kayseri deki en küçük pastırma firmasının ürettiği miktarına ancak eşittir. Kastamonu da evlerde merdiven altında üretilen pastırmalar hiçbir zaman Kayseri pastırmasının kalitesine ulaşamaz. Türkiye genelinde perakende olarak satılan tüm pastırmalar Kayseri pastırması adı kullanılarak satılmaktadır. Cumhurbaşkanımız böyle bir espiri yapana kadar aslında kimse Kastamonu pastırmasını tanımıyordu. Bu anlamda Kayseri pastırması lobi mağduru olmuştur. Biz bu yanlış algıyı yok etmek için hergün iletişim mecralarında tanıtım çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnşallah kısa zamanda yapacağımız lobi çalışmalarıyla Kayseri pastırması tanıtım anlamında zirvedeki yerini alacaktır. Türkiye’de bir çok yöresel ürün şehirlere mal edilmiştir. Mesela baklavayı Türkiye’nin her yöresinde herkes yapabiliyor. Ancak baklava Gaziantep’in tescilli ürünüdür. Bunu kimse tartışamaz. Pastırmayı da Türkiye de birçok şehirde herkes üretebilir, bunda sıkıntı yok. Ancak pastırmanın gerçek anlamda Anavatanı Kayseridir.  Bunun tartışılması dahi abesle iştigaldir. Türkiye de Pastırma konusunda Kayseri Süper Lig’tedir. Diğerleri üçüncü Lig ve amatör Lig’tedir. Birinci tartışmasız zaten bellidir, diğerleri sıralamasını kendileri belirlesinler. “

(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.