Otomotiv, ihracatta 14. Şampiyon

Türkiye ekonomisinin lideri otomotiv, 2019 yılı ihracat performansında bir önceki seneye göre yüzde 3 düşüş yaşamasına rağmen üst üste 14. kez ihracat şampiyonu oldu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre sektör ihracatı 2019 yılında 30,6 milyar dolar oldu.

Otomotiv, ihracatta 14. Şampiyon
14 Ocak 2020 Salı 14:45

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Küresel ticarette yaşanan yavaşlamaya rağmen ihracat performansımızın dengeli devam etmesi sevindirici. 2020 yılında büyüme hedefine ulaşma doğrultusunda OİB olarak ihracat odaklı çalışmalarımızla öncü olmayı sürdüreceğiz. Özellikle yerli otomotivin Bursa’da üretilecek olması motivasyonumuzu daha da artıracak” dedi.

Baran Çelik: “Geçen yıl otobüs-minibüs-midibüs ihracatımız çift haneli artarken, diğer ana ürün gruplarında ihracat düştü. AB Ülkeleri toplamda 23,4 milyar dolar ihracat ile en önemli pazarımız olmayı sürdürdü. Aralık ayında ise Binek Otomobiller ihracatında aralarında Fransa, İtalya, Almanya, Mısır’ın da olduğu ülkelere yüzde 83’e varan oranlarda artış kaydettik.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.