ERÜ’lü bilim adamı geliştirdi yurt dışından talep yağdı

Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Başaran ve Erozyon Araştırma Lideri Prof. Dr. Günay Erpul tarafından Erciyes Teknopark’ın destekleriyle geliştirilen rüzgar erozyonu ölçüm sistemine dünyanın dört bir tarafından talep geliyor.

ERÜ’lü bilim adamı geliştirdi yurt dışından talep yağdı
24 Şubat 2020 Pazartesi 10:22

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Başaran, erozyon araştırma lideri Prof. Dr. Günay Erpul ile birlikte Erciyes Teknopark’ın destekleriyle tozun yoğun şekilde taşındığı alanlarda rüzgar erozyonunun daha doğru hesaplanmasını ve ölçülmesini sağlamak amacıyla rüzgar erozyonu ölçüm sistemi geliştirdi. Geliştirilen sistem ABD ve Avrupa ülkelerinden yoğun talep gördü.

Prof. Dr. Başaran, rüzgar ve su erozyonunun önemli bir konu olduğunu belirterek, “Avrupalı bilim adamlarının geliştirmiş olduğu ölçüm sistemini kullanmıyorlar. Avrupalı bilim insanları ise Wilson and Cook isimli bir ölçüm sistemi kullanıyorlar ve Amerikalıların sistemini kullanmıyorlar. Bilimsel anlamda da bir milliyetçilik söz konusu. Bizde kendi ölçüm sistemimizi üretebilir miyiz, geliştirebilir miyiz acaba diye yola çıktık. Sonunda da BEST (Başaran Erpul Sediment Tutucu) adı altında bir ölçüm sistemi geliştirdik. 2014 Yılında patent başvurusunu yaptık. Ölçüm sistemimizle ilgili ön araştırmaları da tamamladık” ifadelerini kullandı.

Sistemle ilgili araştırmaların uluslararası dergilerde yayınlanmasının ardından ilginin arttığını kaydeden Başaran, “Bununla ilgili uluslararası dergilerde yayınlarımızı yaptık. Bir süre sonra dünyanın birçok ülkesinden talepler gelmeye başladı. İlk talep geçen sene Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan North Carolina State Üniversitesinden geldi. Aynı zamanda Aziz Sancar’ın da görev yaptığı bir üniversitedir. Türkiye, ilk defa bir Türk üniversitesinden Amerikan üniversitesine bizim geliştirdiğimiz bir ürün ihraç edilmiş oldu. Kendi bilimsel sistemimizi bir şekilde know how yapmış olduk.” şeklinde konuştu. İHA


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.