‘Asgari ücret en az ve net 3 bin 200 TL olmalı’

DİSK Kayseri Bölge Temsilcisi Cumali Sağlam, 2020 yılı asgari ücret tespit çalışmaları başladığını, asgari ücret ve yakın bir ücretle çalışan 10 milyon işçinin ve ailesinin değil, emeğiyle geçinen herkesin çalışma ve yaşam koşullarını belirleyen temel bir parametre olması gerektiğini tekrarladı '2020 yılı asgari ücreti “en az” net 3 bin 200 TL olmalıdır' dedi.

‘Asgari ücret en az ve net 3 bin 200 TL olmalı’
05 Aralık 2019 Perşembe 13:14

Asgari ücretin belirlenmesi sürecinin devletin toplumla yaptığı en büyük toplumsal sözleşme olduğuna dikkat çeken Cumali Sağlam şunları söyledi.

"2020 yılı asgari ücreti ekonomik krizin etkilerinin derinden yaşandığı koşullarda, işsizliğin arttığı, alım gücünün düştüğü, gelir dağılımın bozulduğu koşullarda saptanıyor. Asgari ücret ülkemizde giderek ortalama ücrete dönüşmektedir. Bu nedenle de asgari ücret çalışanları ekonomik krize karşı korumanın en önemli aracı durumundadır. Ve Asgari Ücret milyonların meselesidir, memleket meselesidir.Bu memleket meselesi ile ilgili olarak ülkeyi yönetenlerin yaklaşımı işçileri, çalışanları koruyan bir yaklaşım değildir. Bizler krizle boğuşurken, çarşı-pazarda fiyatlar uçuyor. Yıllardır büyümeden pay alamayan işçi sınıfı zamlarla ve vergilerle krizin faturasını ödüyor. Gelir dağılımı her geçen gün daha fazla bozuluyor. Ülkeyi yönetenlerin krizden çıkış için belirledikleri rota “düşük ücret politikası.”

Cumali Sağlam, Asgari Ücretle ilgili  taleplerini şöyle sıraladı.

“Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı ve işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır.Asgari ücret toplu pazarlık yoluyla saptanmalıdır.Asgari ücret tespitine ilişkin 131 Sayılı ILO Sözleşmesi onaylanmalı, Avrupa Sosyal Şartı’na asgari ücretle ilgili konan çekince kaldırılmalıdır.Asgari ücret tespit komisyonunda kadın temsili sağlanmalıdır.TÜİK hesabı asgari ücret saptanmasında alt sınır olmalıdır.Asgari ücret net ve AGİ hariç hesaplanmalıdır.Bütün işçi ve memurlar için tek asgari ücret saptanmalıdır.Asgari ücret geçim ücreti olmalıdır.Yeniden değerleme artış oranından daha az asgari ücret artışı olamaz.Asgari ücret artışında hedeflenen enflasyon oranları esas alınamaz.Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır.Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalı, Asgari Ücret ulusal ölçekli bir toplu pazarlıkla belirlenmeli ve uyuşmazlık durumunda grev hakkını da içermelidir.”

(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.