NNYÜ’de konferans

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Tarih Kulübü tarafından “Cumhuriyetin Kuruluşunda Türk Milliyetçiliğinin Tesiri” konulu bir konferans düzenlendi.

NNYÜ’de konferans
01 Aralık 2019 Pazar 13:25

NNYÜ Süleyman Çetinsaya Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salim Gökçen konuşmacı olarak katıldı. Konferansın açılış konuşmasını Tarih Kulübü Başkanı Hasan Durucan yaptı.

Prof. Dr. Salim Gökçen verdiği konferansta millet ve milliyetçilik kavramının tarih boyunca Türkler arasında varlığını sürdüren bir kavram olduğunu belirterek, Türklerin İslamiyet’i kabul ettikten sonrada milli birliğini öne çıkarmaya gayret gösterdiğini söyledi. Türk milliyetçiliğinin gelişiminde Mustafa Kemal Atatürk’ün ve ortaya koyduğu ideallerin önemine dikkat çeken Gökçen konuşmasında şunları söyledi: “Türk milliyetçiliğine ve milli egemenlik ilkesine gönülden bağlı olan Mustafa Kemal Paşa, milli mücadelenin başlarında Türk milletini yeniden toparlamış ve onu dağılma tehlikesinden kurtarmıştır. Türk milleti, üniter yapı içerisindeki bütünlüğünü İstiklal Savaşı döneminde oluşturulan bu kaynaşma olgusuna borçludur. Türkiye’de bir milletin yeniden doğuşu ve ona bir anlam kazandırma süreci, Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Türk milli mücadelesi ile birlikte gerçekleşmeye başlamıştır. Nitekim, Mustafa Kemal Paşa bölgeselliğin ve sınıf farklılıklarının yerine Türk milliyetçiliğini öne çıkarmış, bu şekilde Türk toplumunu ortak amaçlar etrafında bir araya getirmesini bilmiştir. Mustafa Kemal, Türk Milletinin büyük medeni vasıflarını ve kabiliyetlerini her fırsatta dile getirmiştir.”

 (Haber: Sümbül Altunbaş)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.