Genç veterinerlere lokantacı bilgisi

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesinin düzenlediği 4. Veteriner Eğitim, Bilim ve Araştırma Kongresi (VetEBA) yapıldı. Fakültenin konferans salonunda gerçekleştirilen kongrenin ilk gününde; Hayvansal Ürünlerin Tedariği, Depolanması ve Sunumu Süreçlerindeki Sorunlar ve Memnuniyetlerle ilgili Lokantacılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Altan Aydemir öğrencilere bilgiler verdi.

Genç veterinerlere lokantacı bilgisi
25 Şubat 2020 Salı 12:44

Başkan Aydemir konuşmasında; Türk mutfağı kültürümüzde Et’in yerinin her zaman ayrı tutulduğundan, Et ve Et ürünlerini hazırlayacak usta veya şefin iyi derecede eğitim almış olması, yetenekli, yeniliklere açık ve kendini sürekli geliştirmesi gerektiği konularına da değinerek kendi işletmesinden örnekler verdi.

Konuşmasına; Et ve Et ürünleri sektöründe uygulanan aşamaların, Eti için beslenecek hayvanın çiftlikte kaldığı süreçle başlayıp, mezbahada kesimi, karkas parçalama alanları, ambalajlama, paketleme, sevkiyat, depolama, satış ve nihai tüketiciye sunumu yapılıncaya kadar uzayan bir zinciri kapsadığını belirterek, Etin kalitesine etki eden etmenler, satın almada dikkat edilecek noktalar, saklama yöntemleri konularında da detaylı bilgiler verdi. Ayrıca işletmelerde sığır ve dana etinden elde edilen parçaları pişirmeden önce uygulanacak işleme göre çok iyi şekilde marina edilmesi gerektiği ve hangi tür yemeklerde kullandıkları konusuna da değindi.

Başkan Aydemir son olarak öğrenciler tarafından düzenlenen bu kongrenin verimli geçmesini temenni ederek başarılar diledi.

(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.