ERÜ'nün Kurumsal Akreditasyon Programı başarısı

ERÜ'nün Kurumsal Akreditasyon Programı başarısı
24 Haziran 2020 Çarşamba 20:53

Kurumsal Akreditasyon Programına dâhil edilen yükseköğretim kurumları YÖKAK tarafından bu yıl ilk kez belirlenmiştir.

2020 Yılı güz döneminde 11 yükseköğretim kurumu Kurumsal Akreditasyon Programına alınmıştır. Bu programa alınan yükseköğretim kurumları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Kurumsal Akreditasyon Programına alınan yükseköğretim kurumları arasında üniversitemizde yer alma başarısı göstermiştir.

Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP) yükseköğretim kurumlarındaki kalite güvencesi, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal katkı ve yönetim sistemi süreçlerinin “planlama, uygulama, kontrol etme ve önlem alma” döngüsü kapsamında değerlendirilmesini sağlayan bir dış değerlendirme yöntemidir.

KAP Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından oluşturulan değerlendirme takımları tarafından Kurumsal Dış Değerlendirme ve Akreditasyon Ölçütleri ile Kurumsal Dış Değerlendirme ve Akreditasyon Kılavuzu kapsamında yürütülecektir.

Değerlendirme yükseköğretim kurumlarının yapısına uygun olarak oluşturulan değerlendirme takımları tarafından gerçekleştirilecektir. Söz konusu değerlendirme takımları tarafından ilgili yükseköğretim kurumlarına iki ziyaret (ön ziyaret ve saha ziyareti) gerçekleştirilecektir.

Bu ziyaretler neticesinde değerlendirme takımları tarafından Kurumsal Akreditasyon Raporları (KAR) hazırlanacak ve bu raporlar göz önünde bulundurularak YÖKAK tarafından akreditasyona ilişkin karar verilecektir.

YÖKAK tarafından KAP kapsamında aşağıdaki kararlar verilmektedir:

  • Tam akreditasyon (beş yıl süreyle)
  • Koşullu akreditasyon (iki yıl süreyle)
  • Yükseköğretim kurumuna kalite güvencesi uygulamaları bağlamında destek verilmesi (Haber: Davut Güleç)

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.