ERÜ ile Rusya arasında ön protokol imzaladı

Erciyes Üniversitesi(ERÜ), Rusya Devlet Başkanlığı Akademisi ile öğrenci ve öğretim görevlisi değişikliklerinin yapılacağı ‘Akademik İş Birliği’ ön protokolü imzalandı.

ERÜ ile Rusya arasında ön protokol imzaladı
10 Aralık 2019 Salı 17:44

Erciyes Üniversitesi Senato Salonunda gerçekleşen protokol törenine Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Vladimir Bölge Başkanı Prof. Dr. VyacheslavYurievichKartukhin, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Hak-İş Onursal Başkanı Salim Uslu, Rusya Devlet Başkanlığı Akademisi Temsilcisi Dr. Talat Enveroviç Çetin ve heyetler katıldı.

Bölgelerdeki sorunların çözülmesi için iş birliklerini çok önemsediklerini söyleyen Rektör Mustafa Çalış, “Bildiğiniz gibi özellikle son dönemlerde Rusya ile Türkiye Cumhuriyeti arasında iş birliği bulunmakta. Bu özellikle bölgesel ve küresel anlamda ve özellikle bölgedeki istenmeyen bazı olayların yaşanmaması açısından çok önemli. Yine özellikle zalimlere karşı mazlumların yanında olma açısından ki biliyorsunuz bizim tarihimizde hep bu vardır ve asla sömürge olmamıştır. Atalarımız gittiği her yere barış ve adaleti götürmüştür. Bu sebepten ve istenmeyen olayların yaşanmaması açısından bu iş birliklerini çok önemsiyoruz. Bu ilişkilerin üniversiteler ve akademiler olmasını da çok önemsiyoruz.” dedi.

Vladimir Bölge Başkanı Prof. Dr. VyacheslavYurievichKartukhin ise  

“Türk yatırımcılara ve Türkiye’nin verdiği desteklere bir endişe etmeden ve başına bir şey gelmeden bizlere yatırım yapmalarını istiyoruz. Rusya’ya yapılan yatırımların da bizler tarafından korunacağının da bir söz olarak bilinmesini istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

Hak-İş Onursal Başkanı Salim Uslu da , Bu iş birliğinin eğitim dışında politikalarımız bakından da çok önemli olduğunu ve bu bağlamda emeği geçen herkese çok teşekkür ettiğini söyledi.

Konuşmaların ardından protokol imzalanarak, Rektör Mustafa Çalış tarafından heyete hediyeler takdim edildi.

(Haber: Fatma AYDEMİR)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.