Bu yıl karne yok, teşekkür, takdir, onur, üstün başarı belgesi ve diplomalar düzenlenecek

Bu yıl karne yok, teşekkür, takdir, onur, üstün başarı belgesi ve diplomalar düzenlenecek
10 Haziran 2020 Çarşamba 17:07

Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk, ilkokul ve ortaokul karnelerinin elektronik ortamda erişime açılacağını, liselerde ise ikinci dönem için karnenin basılı ortamda düzenlenmeyeceğini, ancak "teşekkür", "takdir", "onur" ve "üstün" başarı belgeleri ile diplomaların düzenlenerek  hak sahiplerine verileceğini açıkladı.

2019-2020 eğitim öğretim yılı yıl sonu işlemlerine ilişkin Bakan Selçum imzasıyla illere  gönderilen genelgede, liselerde sınıf geçme, sorumluluk sınavları, karne, yurt dışı öğrencilerle ilgili tereddüt oluşturan hususlara da açıklık getirildi. Buna göre; ilkokul ve ortaokullarda karneler elektronik ortamda velilerin ve öğrencilerin erişimine açılacak. Liseler için 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem puanı tüm öğrenciler için yıl sonu başarı puanı olarak kabul edilecek. Bu nedenle liselerde, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi için tekrar karne düzenlenmeyecek. Ancak "teşekkür", "takdir", "onur" ve "üstün" başarı belgeleri ile diplomalar olacak. Bunlar ise küresel salgın nedeniyle 22 Haziran'dan itibaren gün ya da haftalara yayılarak dağıtımı yapılabilecek.

Bu eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi yüz yüze eğitim yapılamadan uzaktan eğitim ile tamamlanacak. Bu eğitim öğretim yılına ilişkin iş ve işlemler öğrencilerin birinci dönem puanı ve devamsızlık durumu dikkate alınarak yapılacak. Salgın nedeniyle ikinci dönemde yurt dışından dönmüş olanlardan denklik belgelerini temin edenler, birinci ve ikinci dönem puanlarının bulunmaması esas alınarak 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere bütün derslerden başarılı sayılacak. Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunanlardan yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçecek. Alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek.

Sorumluluk sınavları, okul yönetimlerince gerekli tedbirler alınarak, 22-30 Haziran'da gerçekleştirilecek. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 12. sınıf öğrencilerinden 40 iş günü staj yapması gerektiği halde stajlarını yapamayanlar muaf sayılarak, yapılacak ilk sorumluluk sınavları döneminde staj bitirme sınavına alınacak.(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.