Atatürk’ün Bünyan’a gelişinin 100. Yılı kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Heyeti Temsiliye'nin Bünyan'a Gelişinin 100. yılı yapılan 20 kilometrelik yürüyüş ve sonrasında tarihi Sultanhanı kervansarayında düzenlenen program ile kutlandı.

Atatürk’ün Bünyan’a gelişinin 100. Yılı kutlandı
24 Aralık 2019 Salı 15:28

Bünyan İlçe merkezinden yaklaşık 80 kişinin katılımı ile başlayan yürüyüş ile start alan program 20 kilometrelik parkurun ardından tarihi Sultanhanı Kervansarayında yapıldı.  Yürüyüşün yaklaşık 10'uncu kilometresinde katılımcılara Musaşeyh muhtarı tarafından süt ikram edildi. Yürüyüşe katılanları Sultanhanı'nda Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun ve mahalle sakinleri karşıladı.

Bünyan Dostları Grubu Derneği Yönetim Kurlu Başkanı Şener Serim;" Heyet-i TemsiliyeReisi  Mustafa Kemal ve arkadaşları Sivas'tan Ankara'ya hareket ediyorlar. Tam 100 yıl önce 19 Aralık 1919'da o özgürlük mücadelecisi insanlar buradan geçmiş. Bu yıl Milli Mücadele'nin 100. Yılı olarak ülkemizin değişik illerinde Samsun'da, Amasya'da, Erzurum'da ve Sivas'ta programlar yapıldı. Bizlerde Bünyan olarak, Bünyan Dostları olarak böyle bir program düşündük" dedi.

Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun ise" Yüz yıl önce Heyet-i Temsiliye'nin Sivas'tan Kayseri'ye daha sonra Ankara'ya geçeceği haberi alınmıştı. Televizyonun olmadığı, görsel basının ise oldukça sınırlı olduğu dikkate alınırsa halkın Gazi Mustafa Kemal'i ne denli merak ettiğini, görmeyi ne kadar arzu ettiğini tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır. Bu açıdan düşünüldüğünde yöre halkının Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tanışma imkanı bulması bugün yeniden yaşatılan yürüyüşe bambaşka bir anlam ve değer katmaktadır. Yüz yıl önce Belediye Reisi Nail Ağa ve beraberindeki değerli büyüklerimiz  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye üyelerini Bünyan-ı Hamidiye kazasına bağlı Sultanhanı köyüne hoş geldiniz diyerek burada karşılamış ve milli mücadeleye desteklerini belirtmişlerdi. Gazi Mustafa Kemal'in; mert, yiğit, vatansever, bayrak aşığı insanların yurdu, aziz kentimiz Bünyanımıza teşriflerinin 100'üncü yılını büyük bir mutluluk ve gururla kutluyoruz. Ne Mutlu biz Bünyanlılara ki böyle bir şerefle yâd ettiğimiz hatıraya sahibiz" dedi.

Daha sonra yürüyüşe katılanlara günün anısına madalyalar verildi. Başkan Altun, Bünyan'a katkılarından dolayı Bünyan Dostları Grubu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şener Serim ve Yönetim Kurulu Üyeleri Cafer Algül ile Kenan Okan Cingil'e teşekkür plaketi verdi.

(Haber:Samed Aydın Sun)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.