Uyuşturucu kaçakçılıklarına uluslararası iki operasyon

Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki bir tırda şubat ayında ele geçirilen 2 milyon uyuşturucu hap ile ilgili aranan yabancı uyruklu tır şoförü İnterpol yardımıyla Bulgaristan'da yakalanarak Türkiye'ye teslim edildi.

Uyuşturucu kaçakçılıklarına uluslararası iki operasyon
20 Haziran 2020 Cumartesi 11:20

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünün ısrarlı takibi sonucu zanlının bulunduğu yer tespit edildi. İnterpol aracılığıyla zanlı hakkında kırmızı bülten çıkarıldı ve zanlının yurtdışında yakalanarak Türkiye’ye teslim edilmesi sağlandı.
 
Bu yıl şubat ayında,  Kapıkule Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce gerçekleştirilen risk analizi sonucu riskli görülen bir araç x-ray taramasına sevk edildi. Ancak daha sonra yapılan kontrollerde 520 kilogram uyuşturucu yüküyle gümrük kapısına geldiği tespit edilen aracın sürücüsünün aracı x-ray taramasına götürmek yerine sahada bırakarak gümrük kapısını yaya olarak terk ettiği saptandı.
 
Araçta yapılan arama sonucu gerçekleştirilen tarihi yakalama sonrasında Gümrük Muhafaza ekipleri ele geçirilen uyuşturucunun Türkiye’deki bağlantılarını ortaya çıkarmak ve kilit noktada yer alan sürücüyü yakalamak için kolları sıvadı.
 
Kamera kayıtları incelenerek sürücünün kimliği tespit edildi. Devam eden çalışmalarda sürücüye ait pasaportun Bulgaristan-Sırbistan sınırında kullanıldığı saptandı. İnterpol kanalıyla ilgili ülkelerle iletişime geçilerek eldeki bilgi ve belgeler paylaşıldı ve zanlının yakalanması sağlandı.
 
Konuya ilişkin yürütülen çalışmalarda son aşamaya gelindi ve zanlının Türkiye’ye iadesi bugün itibarıyla gerçekleştirildi. Gümrük Muhafaza ekiplerince Kapıkule’de Bulgar makamlarından teslim alınan zanlı yürütülen soruşturma kapsamında Türk Adaletine teslim edilecek ve mahkeme karşısına çıkması sağlanacak.

Gümrük Kapısı'nda 42,7 Kilogram Uyuşturucu Ele Geçirildi

Gümrük muhafaza ekiplerince Habur Gümrük Kapısı'nda gerçekleştirilen operasyonda, bir tırın dorsesinin altına gizlenen 42 kilo 750 gram sıvı metanfetamin cinsi uyuşturucu madde ele geçirildi.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Habur Gümrük Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapacak bir tır, riskli olduğu değerlendirilerek x-ray tarama cihazına sevk edildi. Taramada, aracın dorsesinin alt bölümünde şüpheli yoğunluğa rastlanıldı. Narkotik dedektör köpeği aracılığıyla yapılan detaylı aramada, araç dorsesinin alt bölümüne 2 adet mavi renkli bidon yerleştirildiği saptandı.

Bidonların içinde yapılan analiz sonucunda söz konusu maddenin sıvı metanfetamin cinsi uyuşturucu olduğu anlaşıldı. Operasyon neticesinde Türkiye'ye sokulmak istenen yaklaşık 17 milyon lira değerinde, toplam 42 kilo 750 gram uyuşturucu ele geçirildi. Uyuşturucuya ve naklinde kullanılan tıra el konulurken araç sürücüsü gözaltına alındı.
  (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.