Türkiye, kişi başına satın almada, Avrupa’da sınıfta kaldı

Satın Alma Gücü paritesine göre, 2019 yılı kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi 27 AB ülkesi ortalaması 100 iken, bu değer Türkiye için 61 oldu ve AB ortalamasının yüzde 39 altında kaldı. Buna karşılık Türkiye, AB’ye göre daha ucuz. Hesaplamalara göre, AB ülkeleri genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan mal ve hizmet sepeti, Türkiye’de 40 Euro karşılığı satın alınabiliyor.

Türkiye, kişi başına satın almada, Avrupa’da sınıfta kaldı
20 Haziran 2020 Cumartesi 15:20

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) açıkladığı, 2019 yılı Satınalma Gücü Paritesi (Geçici Sonuçlar) verilerini duyurdu.

Türkiye’de kişi başına GSYH, AB’nin yüzde 39 altında!

Satınalma gücü paritesi (SGP) ayrıntılı olarak tanımlanmış standart bir mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranı olarak tanımlanıyor. Böylece ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları giderilmekte ve uluslararası anlamda gerçek fiyat ve hacim karşılaştırmaları yapılabiliyor.

Eurostat tarafından açıklanan SGP’ye göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi 2019 yılı geçici sonuçlarına göre 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken, bu değer Türkiye için 61 oldu ve AB ortalamasının %39 altında kaldı.

En yüksek değer Lüksemburg’da

Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık kapsandı.

Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında SGP’ye göre kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 261 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 31 ile Arnavutluk oldu. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB ortalamasının %161 üzerinde, Arnavutluk ise %69 altında değere sahip oldu.

Türkiye’nin kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi 68 oldu

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla temel alınırken, tüketicilerin göreli refah düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına fiili bireysel tüketim endeksleri daha uygun bir gösterge olarak kabul ediliyor. Fiili bireysel tüketim, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlere ek olarak devlet veya kar amacı olmayan kuruluşlar tarafından sağlanan (eğitim, sağlık vb.) hizmetleri de kapsıyor.

Kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi 27 Avrupa Birliği ülkesi ortalaması 100 iken, Türkiye için 68 oldu ve AB ortalamasının %32 altında kaldı. Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında kişi başına fiili bireysel tüketim değeri en yüksek ülke 135 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 40 ile Arnavutluk oldu.

Türkiye, AB ortalamasına göre daha ucuz!

Fiyat düzeyi endeksi ise, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün göstergesi. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100’den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre “pahalı”, 100’den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre “ucuz” olarak ifade ediliyor.

Türkiye’nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi, 2019 yılı geçici sonuçlarına göre 40 oldu. Bu değer, AB ülkeleri genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 40 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösterdi.

Eurostat tarafından yayımlanan veriler, Eurostat ve OECD tarafından ortaklaşa yürütülen Avrupa Karşılaştırma Programı çalışmaları kapsamında hesaplanıyor.(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.