Orman yangınları: AB Türkiye’ye destek için uçak gönderiyor

Orman yangınları: AB Türkiye’ye destek için uçak gönderiyor
02 Ağustos 2021 Pazartesi 21:49

Bugüne kadar görülmemiş ölçekteki orman yangınlarıyla büyük zarara uğrayan Türkiye, 1 Ağustos günü, AB Sivil Koruma mekanizmasını devreye soktu. Bu çağrıya derhal cevap veren Avrupa Komisyonu,  Hırvatistan’dan 1 ve İspanya’dan 2 Canadair tipi uçağın gönderilmesi için süreci başlattı. Bu yangın söndürme uçakları Avrupa sivil koruma kaynaklarının bulunduğu rescEU programı kapsamında yer almaktadır.

Kriz Yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarčič yaptığı açıklamada şunları söyledi; "AB, bu zor zamanlarda Türkiye ile tam dayanışma içindedir. Yardım teklif eden bütün ülkelere teşekkür ediyorum. Sevdiklerini kaybedenlerin acılarını paylaşıyor ölümcül yangınlara ilk müdahalede bulunmak için ellerinden gelen her şeyi büyük bir cesaretle yapan herkese minnettarlığımızı ifade ediyoruz. Daha fazla yardım sağlamaya hazırız.”

Avrupa Birliği’nin 24/7 Acil Durum Müdahale Koordinasyon Merkezi durumu yakından takip etmek ve AB desteğini yönlendirmek üzere Türkiye’deki makamlarla düzenli temas halindedir.

Arka plan

AB Sivil Koruma Mekanizması, afetlerin önlenmesi, afetlere hazırlıklı olma ve müdahale çalışmalarını geliştirmek amacıyla, sivil koruma alanında AB’ye Üye Ülkeler ile 6 Katılımcı Ülke arasında işbirliğini güçlendirmektedir. Ortaya çıkan acil bir durumun boyutları bir ülkenin müdahale kapasitesini aştığında, söz konusu ülke Mekanizma aracılığıyla yardım talep edebilmektedir.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.