Hüseyin Baybaşin’in avukatlarından açıklamama o

Hüseyin Baybaşin’in avukatlarından açıklamama o
02 Temmuz 2020 Perşembe 08:06

23 yıldır Hollanda da Cezaevinde olan Hüseyin Baybaşin’in, Avukatları Adele Van der Plas, Judith Serrarens ve özel Danışmanı Hüseyin Demir, Hüseyin Baybaşin’nin son durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Hüseyin Baybaşin’in avukatı Adele van der Plas,’Hollanda kanunlarına göre mahkumların medya ile görüşme hakkı dört nedenden dolayı kısıtlanabilir. Birincisi, hapishanede düzen ve güvenliğin korunması. İkincisi, asayiş ve ahlakın bozulması. Üçüncüsü, mahkumlar dışındaki kişilerin hakları ve özgürlüklerinin korunması. Son olarak medya ile temasın cezai suçların önlenmesi veya tespiti ile ilgili olmaması gerekmektedir’’dedi.

Adele van der Plas ,"Müdürlüğe göre, Hüseyin Baybaşin’in medya ile görüşmesi asayiş ve ahlak bozukluğuna sebep olabilirmiş. Hüseyin Baybaşin’in hüküm giydiği suçun uluslararası odaklı olması ve “dünya çapında büyük bir soğuk kanlılıkla intikam alan ve cinayet işleyen bir suç örgütünde önemli bir rol oynadığını” sebep olarak gösterilmiş. “Ciddi şiddet suçlarından dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bir mahkûmun başka bir ülkedeki siyasi gelişmeler hakkında görüş bildirmesine izin verilmesi halk tarafından anlaşılmayacaktır ve halkta endişe ve öfke yaratacaktır”. Sözlerinin hiçbir hukuksal zemini yoktur." dedi

"Adelean der Plas, 23 yıldır masum bir insan mahkum edilmiş"

Hüseyin Baybaşin’in avukatı Adele van der Plas, ‘’ Hüseyin Bayaşin’e karşı somut bir delil yok, kanıtlar montaj edilmiş telefon görüşmelerinden oluşuyor. Bazı kayıtların aslında olmadığı ortaya çıktı. Her hangi bir suç veya bir mağdur bile yok. Bu davanın gereklerine bakan herkes masum bir kişinin Hollanda da 23 yıldan fazla bir süre boyunca mahkum edilmesinden başka bir sonuç çıkaramaz. Bu utanç verici ve kabul edilemez’’ dedi.

Sözlerine şöyle devam eden Baybaşin’in avukatı Adele van der Plas ,’’Müdürlüğün göstermiş olduğu İkinci sebep olarak; mahkûmlar dışındaki kişilerin hakları ve özgürlüklerinin korunmasını göstermiş. Hüseyin Baybaşin’e bir platform sağlamak, kurbanlarının akrabalarında ve suçlara karışanlarda huzursuzluğa ve öfkeye yol açabilir. Ayrıca Müdürlüğe göre, bu canlı röportaj başka ülkelerle olan diplomatik ilişkilere zarar verebilir açıklamasının sonucu olarak Hollandalı yetkililerce röportaj talebinin reddedilmesi, utanç verici ve kabul edilemez olduğunu’’ söyledi.

"Hüseyin Baybaşin’e uygulanan kısıtlama Hollanda kanunlarına aykırıdır"

1998 itibaren sn. Hüseyin Baybaşin’nin mahkum hakları ile ilgili konularda avukatlığını yaptığını belitten,’’ C Judith Serrarens anlı röportaj talebinin Hollandalı yetkililerce reddedilmesinin hukuksuz olması ile ilgili davayı açıklarını söyledi. sn. Baybaşin’nin önceleri Hollanda basınına röportaj verdiğini ama maalesef şu anda reddedilen röportaj talebine göstermiş oldukları diplomatik ilişkiler de sorunlar oluşabilir gerekçesinin, Hollanda kanunlarında bir karşılığı yoktur. Hüseyin Baybaşin’in Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler hakkında konuşabileceği bir platform sunmak istemiyorlar. Bu bana göre tamamen politik bir karar ve konuşma özgürlüğünün kısıtlanmasıdır. Bu olaylar Hollanda kanunlarına tamamen aykırıdır’’ dedi.

"Hüseyin Baybaşin’nin Özel Danışmanı Hüseyin Demir, Hukuksuzluk son bulmalı"

23 yıldır Avrupa cezaevinde , sayısız kötü muameleye ve hukuksuzluğa maruz kalan Hüseyin Baybaşin’nin, maruz kalmış olduğu kötü muamelelerin Avrupa İnsan Hakları mahkemesince kabul ediğini belirten Hüseyin Baybaşin'in özel Danışmanı Hüseyin Demir, ‘’Bugün yasal hakkı olmasına karşı röportaj hakkının engellenmesi, Hollanda devleti yetkililerince, Hüseyin Baybaşin'nin konuşma hakkının elinden alınmasına gösterilen gerekçelerin tümü Hollanda yasalarına aykırıdır. Sn. Hüseyin Baybaşin,Türkiye'de vergisini veren saygın bir iş adamıdır. Medya ortamında Sn. Hüseyin Baybaşin’e atfedilen itamlar mesnetsiz, hukuksuz ve hiçbir delile dayanmayan iftira ve karalamalardan oluşmaktadır. Sn. Hüseyin Baybaşin’e 23 yıldır Hollanda tarafından uygulanan, hürriyetinden yoksun bırakma hukuksuzluğu bir an önce son bulmalıdır. Sn. Hüseyin Baybaşin’e yapılan bu zulmün sonlandırılması için gerekli tüm hukuksal hak ve yolların takipçisi olacağız’’ dedi.(Haber: Davut Güleç)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.