Dünya Tarım bakanları ile "Yeşil yem, su ve gıda konferansı"


Oğuz Güler

Oğuz Güler

26 Nisan 2020, 12:08

Tesis veya kulübede Arpadan yeşil yem yetiştirmeyi tüm dünyada çok yaygın hale getirip %97 su tasarruf ettirerek çok ucuza yem üretilir. Buda çok ucuz hayvansal gıda demektir. Tarlaya ekilen hayvan yemleri tesisler veya kulübede yetiştirilince boşalan o tarlalara ihtiyacı artan gıda ham maddesi olan ürünler ekerek bir taşla iki kuş vurarak tüm dünya Tarım bakanların katılacağı konferansta gündeme oturtmak gerek. Düşünün bir kez 1 kg saman 1 TL ve %50 sindirilen mısır silajının 1 kg'ının satış fiyatı 50 krş ama sindirilebilirliği yüzünden 1 TL maliyeti olan ortamda %95 sindirilebilir olan yeşil yem 20 krş'dan aşağı mal oluyorsa ve bu yem ile büyük ve küçük baş hayvanlar, kanatlılar yani tavuk vb varlıklar ile bazı balıkların beslenebildiği yeşil yem çok büyük su tasarrufu oluşturulunca boşalan tarlalar yüzünden gıda üretimini arttırabiliriz. Salı günkü yazımda yerimizin tam sütun olsa da değinemediğim konu olarak yeşil yemi tesis veya kulübelerde yetiştirilmesi ile boşalan tarlalara Tahıl, mısır, soya, Kinoa, Baklagil, meyve, sebze vb. ürünler yetiştirilerek dünyada gıda açığına kesin son verilebilir olgusunu yazamamıştım. Bu olgu tüm tarım bakanlarının önceliği olmalıdır. Yeşil yem üretimi uzun yıllar bilinmekte ama önemini ve kazanımlarını anlatarak besin ve gıda olarak işin nerelere gelmesi gerektiğini tüm dünyada kıble yapmak gerek. Yeşil yem %97 su tasarrufu ile üretiliyorsa bu çok önemlidir. 

65 dekar tarladan üretilen yem 20 m2 tesiste veya 25 m2 kulübede üretilebilmekte. Tüm yıl gübre ve topraksız sadece sulama ile 20 m2 den bu yem elde ediliyorsa işe dört elle sarılmalı dünya. Çünkü 20 m2 den günde 325 kg taze yeşil yem üreterek 100 m2 kapalı tesiste ise günde 1.600 kg taze yem üretiliyorsa bu 325 dekar tarlaya başka ürün ekmek demek. Böylece tarım alanlarını arttırmış oluruz. Bu tesislerde 0,65 m2'lik rafta 22-24 kg yem üretmekteler. Burada 65 cm2'ye 3 kilo iyi arpa ekerek birim alandan daha çok verim alınıyor. Aynı durum köylü uygulamasında da olur. Köylü olgusunda 1 m2 ye 1 kg arpa ekerek 8 kg yeşil yem alınıyordu. 1 m2'ye 3-3.5 kg arpa ekerek 20 kg yeşil yem rahat alınabilir. Böylece tablaya daha fazla tohum uygulayarak daha fazla ürün almak demektir. Bu durum küçük tavalarla ispatlandığına göre köylü usulü ile de zaten olur. Böylece Hasılmatik ile 3x6,5= 19.5 m2 ebatlı alanda 7 gün sonunda ortalama 325 kg yeşil yem alınıyor. Buda yılda 120 ton yem demektir. Köylüde 25 m2 den 100 ton rahat üretebilir. 

Biz açığımız olan 15 milyon ton yeşil yem üretmek için m2'de 34 kg üretime göre 3.200 dekar köylü usulü ile ve 2.500 dekar alanda hasılmatik veya çimmatiklerle 15 milyon ton yem üretilebiliriz. İşte tüm dünyanın gündemine bu olguyu oturtarak salı makalemde biz 15 milyon ton yeşil yem üretirken 1 milyar m3 su tasarruf ederek su sıkıntısına katkı sunarız. Bu çok ciddi bir rakamdır ve tüm dünyada bu tasarruf silajın yerinede ikame olmasıyla en az 300 milyar m3 demektir. Bizde sanayide kullanılan 5 milyar m3 suyu çıkarsak tarım ve sanayi dışında 29 milyar m3 suyun 1 milyar m3'ü yani %3.5 demektir. Oysa Avrupa'da kısmen yasaklanan mısır silajı yerine Arpadan yeşil yem ektirme formatı giderek artarsa dünya yem üretim alanlarının %25'i yeşil yeme yönelirse dünya iyi suyunun %10 veya tüm Avrupa'nın ihtiyacı olan kadar su tasarruf edilmiş olunur. Bu tasarruf sırasında boşalan tarlalara ihtiyaç olan diğer ürünler ekilerek dünya açlık tehlikesinden kısmen de olsa azaltmış oluruz. Bu tezin 4-5 kişilik ekiple başarılması ile bu ekibe Nobel ödülünün önü açılacak diyebiliriz. 

Sonuç olarak 2030'dan sonra dünyanın bir su çıkmazına gireceği bilinmekte. İşte biz ekip olarak tarım alanları kısıtlı olan dünyada hayvan yemini daha ucuza mal eden bu sistemle Arpadan taze yemin bir çok faydalarının yanında ucuz et, süt ve yumurta tüketilmesi ile yeşil yem üretimi ile tüm Avrupa'nın evsel su ihtiyacından fazla su tasarruf ettirdiği gibi dünyadaki açlıkla savaş ve gıda eksikliğinin önüne kolayca geçileceği anlaşılıyor. Bu işe benim yöneticiliğimde Tarım bakanlığımız tüm dünya tarım bakanlarının olduğu büyük bir konferansı organize etmeli. Ancak bu arada bizim medyamız bu işin piyarı için konuya eğilirse süreç kolayca hızlanır. Herkes bu sınavda ne yapacak bekleyelim görelim!  

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.