DİZİ İHRACATI (1)


Samed Aydın Sun

Samed Aydın Sun

12 Haziran 2019, 12:41

Türk dizi sektörü özellikle son 10 yılda ciddi bir ivme yakaladı.

Türk televizyonlarında ilgiyle izlenen birçok dizi artık dünyanın pek çok ülkesine ihraç edilerek ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor.

Türk dizilerinin toplum üzerinde yarattığı olumsuz etkileri bir yana bırakıp, ülkemiz açısından önemine değineceğim. Zira, Türk dizilerinin toplumun ahlak ve kültürel değerlerimizi yansıtmadığı eleştirilerini ele almaya kalksak başka bir köşe yazısı konusu dahi çıkar...

Türk dizi sektörü artık dünya piyasasında adından sıkça söz ettiriyor. Her yıl artan dizi ihracatı rakamları ise sevindirici bir gelişme olarak görülebilir.

Bugün Türkiye'nin önemli ve en çok izlenen bazı dizilerinde çalışan bir çok arkadaşım var. Zaman zaman onlarla muhabbet ederek çalışma şartları ve iş temposu hakkında bilgiler alırım...

Onlardan aldığım bilgileri bu yazımda sizlerle paylaşmak istedim..Bizlerin büyük bir keyifle; çayımızı, kahvemizi yudumlayarak koltuklarımıza çekilip, ekran başında takip ettiğimiz o dizilerin aslında bir de kamera arkası boyutu var...

Bu işe emek veren onlarca insan,dizi için kurulan platolar....Dizinin başarısı için elinden geleni yapan yönetmeninden kamera asistanına,ışıkcısından moda tasarımcısına, kurgucusundan kameramanına varıncaya kadar onlarca alanda.... Bir dizi setinde ortalama 250 kişi çalışıyor...

Kimi zaman 3 saatlik uykuyla ayakta duruyor, kimi zaman da setteki kamyonda sabahlıyorlar... Ama onlar işini severek ve keyif alarak yapıyor..Bu sektöre gönül verenlerin bu emekleri ise izleyicinin beğenisi sonrası yurt dışına dahi ihrac ediliyor ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlanıyor..

Sektöre yapılan yatırımlar sonrası Türkiye, ABD'nin ardından, "Dünyada en fazla dizi ihraç eden 2'nci ülke'' konumuna geldi. Yani, ülkemiz Hollywood’a adeta rakip oldu.

Ülkemizde geçmiş yıllarda yayınlanmış ve şu an pek rağbet görmeyen pek çok dizi başta Orta Doğu ve Kafkas ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihraç edilmeye de devam ediyor.

Dizilerin dakikası 4 bin 500 dolar !

Orta Doğu'dan Orta Asya'ya, Kuzey Afrika'dan Doğu Avrupa’ya varıncaya kadar yaklaşık 80'e yakın ülkede milyonlarca eve misafir olan Türk dizi sektörü 400 milyon izleyiciye hitap eder hale geldi.

Dizi ihracatı 2004 yılında 10 bin dolarken 2012'de 200 milyon dolar oldu. 2018 yılında ise 350 milyon dolara ulaştı.

Dizi ihracatının ilk başladığı dönemde bölüm başı fiyatlar 200 dolarken, bu rakam bölüm başı bazında 200 bin dolara kadar yükseldi. Dakika fiyatı ise, neredeyse 4 bin 500 dolara ulaştı...Yarın ki yazımda ise, hangi ülkelere ihracat yaptığımız gibi detayları sizlerle paylaşacağım..

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.