Corona krizi ile kerizlemeler nereye evrilebilir? (2)


Oğuz Güler

Oğuz Güler

06 Mayıs 2020, 12:41

Toparlayacak olursak, Çini ve Avrupa Birliği'ni bir şekilde dize getiren Trump Rusya ve onun kibirli patronu Putin'i petrolle dize getirme derdinde. Putin ve Rusya diz çökecek, başka hiçbir alternatifi yok. Son gelişmeler ışığında herkes sistemin yeniden formatlandığını söylüyor. Beyler sistem yeniden formatlanmıyor, eski sistem çökertiliyor yeni bir sistem yeni bir dünya kuruluyor. Corona virüsün neden olduğu sarsıntı, şok, korku ile yeni dünyanın kuruluşunun zemini oluşturdu. Trump coronavirüs paniğini 4 yıldır öne sürdüğü Pentagon hedefleri doğrultusunda profesyonel bir şekilde kullanıyor.Trump ekonominin küreselleşmesini ABD'deki fabrikaların başka yerlere gitmesine karşıydı .Coronavirüs Trumpa istediği proteksiyonist politikaları uygulama fırsatı verdi . Trump coronavirüsle mücadele adı altında yıllardır yürürlüğe sokmak istediği Proteksiyonist yani iç pazarı koruyucu tedbirleri birer birer yürürlüğe sokacak. Trump bunu normal bir dönemde kesinlikle yapamazdı bir şok lazımdı.
Coronavirüs Trumpa istediği atmosferi sağladı . 2000'in başında iddaalı dış politikalarını yürürlüğe sokabilmek için bir şoka ihtiyaçları vardı. Kendilerinin kurguladıkları 11 Eylül saldırısı Bush ve Neokoncu ekibine aradığı fırsatı bulmuş oldu. Amerikan kamuoyu bir anda savaş yanlısı oldu. ABD deki karar alıcılar Mega politikalarını devreye sokmadan önce kamu oyunu yavaş, yavaş bu politikalara göre şekillendirirler. Roosveltin Japonların 1941'de yapacağı Pearl harbour saldırısından haberi vardı, ama müdahale etmedi, Hatta Japon saldırısının önünü açtı. İkinci dünya savaşında ABD'nin savaşa katılmasını kesinlikle istemeyen Amerikan kamuoyu Pearl Harbor saldırısından sonra bir anda Savaş yanlısı oldu. Roosveltte bu sayede ABD'yi savaşa sokabildi. Trump ve arkasındaki güç Rosveltin 1941'de, Buş ve ekibinin 2000'lerin başında yaptığının aynısını yapıyor şimdi. Tek farkla, konvansiyonel savaş tehdidi yerine biyolojik savaş tehdidini kullanıyorlar. Coronavirüs Trump ve arkasındaki gücün çıkardığı biyolojik savaştır. Trump ve arkasındaki güç coronavirüs ile en büyük rakibi Çin ve Avrupa Birliğini yerle bir etti.Çin burada aldığı ölümcül darbelerden kendini ciddi bir süre sonra ancak kurtarabilecek. Bu işlerin pazarlığı alttan, alta yapılacak ve Çin'e akıllı ol ve bana husumeti bırak denecek. Benim bildiğim Çin he diyecek ama tüm dünyayı birleitirerek ABD'ye bunun hasabını görmek isteyecek ve önlenemez yükselişini teknolojik taklarla ABD'ye elbet gereğini yapacak. Her ne kadar yaralı olsa da üç vakte gereğini yapacağına eminim.
Avrupa Birliğinin ise sadece Avrupa'sı kaldı birliğide artık yakında bitebilir. Virüsün ABD'de kaynaklı olması veya Çin kaynaklı olup ABD'nin işi kendi lehine çevirmesi binim söylediklerime ters bir durum değil. Aksine kurgu veya şansı eline geçrmesinin bir parçası. Çünkü Trump tüm dediklerini yapabilmek için eline geçen bu fırsatla Amerikan kamuoyunu ikna edeceğe benziyor. Virüsün neden oldu korku ve panik Trumpa Amerikan kamuoyunu ikna etme fırsatı verecek. Panik ne kadar artarsa Trump ABD kamuoyunu alacağı sert tedbirlere o kadar kolay ikna edecek. Trump paniği biraz daha artıracak ve koruyucu ekonomik tedbirleri tek tek yürürlüğe sokacak. Trump ve Ekibi hedefine ulaştıktan sonra coronavirüs tehdit olmaktan çıkacak. Ben Coronavirüsün Haziran sonu gibi tehdit olmaktan çıkacağını düşünüyorum. ABD kaynaklı ise aşısı da hazır bence. Coronavirüs sahneden çekilirken sahneye %50 yeni dünya düzeni girecek. Bu arada Trump Kasım seçimlerini farkla kazanacak. Bakmasını bilen net bir şekilde olguları görebilir. Artık her şey ortada. Bu bir salgın değildir, bir biyolojik tuzak veya şansın oluşturduğu oyun. Amacı ise mevcut sistemi yıkıp yerine yepyeni bir sistem kurmaktır.
Rusya'nın 700 milyar $ rezervi var. Rusya bu sorunu bununla finanse eder, diz çökmez deniyor ama Petrol ve doğalgaz Rusya'nın tek geliri. Petrol fiyatları 30 $'ın altında 1 sene kalsın Rusya'nın o 700 milyar $'lık rezervi 1-2 sene ancak yetecek ama sonra ne yapacak? Sanırım ABD'nin bu oyununa karşı diğerlerinin birleşmekten başka çareleri yok. Ancak tüm Avrupa, Asya ve ABD haininin oyunlarını görenler birleşerek bu ekonomik çöküşü pazarlıkla durdurabilirler. Ya sıtmaya razı olacaklar yada bir kollarını ve bir bacaklarını kaybederlerse geçmiş olsun demeyiz inşallah.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.