Corona krizi ile kerizlemeler nereye evrilebilir? (1)


Oğuz Güler

Oğuz Güler

04 Mayıs 2020, 10:40

Corono-19 krizi aşıldıktan sonra hayatı herkes daha iyi anlayacak. Bütün güç odakları ülkemizde paniği arttırmak için her şeyi yaptı. Adeta yangına körükle gitmek için odaklandılar. Ben bu yüzden ayçiçek videosunu whatsaap'tan herkese yolladım. Kriz bizim imalatımız değildi ve Avrupada 4 ülke ve ABD sağlık sisteminin ne derece para odaklı olduğunu ve yetersizliğini gördük. Ama ABD bu işin baş aktörü ve ileride bu işi kendisinin yaptığı ikiz kuleler gibi anlaşılacak. Çin bu işte kobay oldu ve ilk oradan çıkartılarak en büyük rakibinin üstüne kezzap atarak onu yaraladı. Bu işi ya ABD kurguladı veya öyle veya böyle çıkan bu salgında ABD ipleri eline aldı ve süreci kendi yapmış gibi Pentagon vasıtası ile istediği gibi yönetmekte.

Trump ve onu oraya getiren güç zaten büyük oynuyor. Trump Çine ve diğer ülkelere kaybettirdiğimiz işleri ülkeye tekrar getireceğiz ve ABD'yi tekrar büyük ülke yapacağız demişti ya işte onun ilk sahnesini 3 aydır izliyoruz. Tehlikeli bir oyun ve ABD'de salgın PİK yapınca aşısı da ortaya çıkacak bence. Adam şöyle ya da böyle dediğinin bir kısmını yaptı. ABD'nin uzun yıllardır kaybettiği işleri tekrar ABD'ye geri getirdi. Trump Başkan seçildiğinde artık herkes ABD'nin devrinin bittiğini yeni dönemin Çin-Rusya-AB Merkezli olacağını düşünüyordu. Trump ilk önce Çine istediği Ticaret anlaşmasını imzalattı, Çine yaklaşık 500 milyar $ kaybettirdi. Trump daha sonra Avrupa Birliği'ne yöneldi. İlk önce AB'nin en zayıf halkası olan ve siterlini oyuna sokmayan İngiltereyi AB'den kopardı. Zor da olsa bunu başardı. AB'nin Koronovirüsün yeni merkez üssü olması ile beraber Avrupa Birliği siyaseten ve ekonomik olarak çökecek yavaş yavaş. Tekrar çoğu ABD'ye biat edecek gibi. Çin ve Avrupa Birliği'ni halleden Trump ve arkasındaki güç Rusya'ya karşı petrol oyununa başladı. Trump kaya gazı enerjisini devreye soktu ve emir eri Sudilere Petrol fiyatlarını şantajla 30 $'ın altına geriletti. Bu tek gelir kaynağı petrol ve doğalgaz olan Rusya için ya sıtmaya razı ol veya öleceksin demekti. Bakalım Rusya sıtmaya mı razı olacak yoksa birileri ile birleşerek kavgadan az bir hasarla mı çıkacak?

Ancak herkes bir telden çalar ve Petrol varili 30 $'ın altına inerse, Rusya bir kasa domates veya salatalık almak için 1 varil petrol vermek zorunda kalacak. Bir varil petrolün Rusya'ya maliyeti 40 $. Rusya'ya 1 kasa domates 40 $'a mal olacak. Rusya'nın tek gelir kaynağı petrol ve doğalgaz. Petrol ve doğalgaz dan sonra hiçbir gelir kaynağı yok. Putin yıllardır petrol ve doğalgaz dan gelen büyük meblağları savunma sanayine aktararak tekrar güçlü bir Rusya algısı oluşturdu. Bu sadece algıydı. Koronavirüsten dolayı üretim azalacak, Kaya gazı piyasaya girecek ve petrol dahada ucuzlayarak işler dahada karışacak. Beş sene içinde yeni araçların çok büyük bir kısmı Elektrikli olacak. Bütün bunlar Petrole olan talebi azaltacak. Petrol Devri bitiyor, yeni bir devir başlıyor. Petrol Devri'nin bitmesi Rusya'nın bitmesi demektir. Bu hemen olacak demiyorum, 4-5 sene içinde olacak diyorum. Rusya'nın 3. çöküşe doğru gitmesi süpriz sayılmaz diyenler artmakta. Putinin Trumpa kısmen biat etmesi bile Rusya'nın çöküşünü engellemeyecektir. Aslında ABD şantaj ile Rusya ve Hindistanı yanına çekme planınıda ayrı bir ajanda da götürdüğünü anlamamak için salak olmak lazım.  (Devamı yarın)
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.