Biyogaz Tesislerinin Önemi


Samed Aydın Sun

Samed Aydın Sun

17 Temmuz 2019, 12:43

Enerji ihityacının büyük bir kısmını ithal yollarla karşılayan ülkemiz için tamamen yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir biyogaz...

Avrupa ve dünya ülkelerinde hızlı bir şekilde yaygınlaşan biyogaz tesisleri ülkemizde yeterli sayıyaya henüz ulaşmasa da mevcut biyogaz tesislerinin ülkemiz ekonomisine vermiş olduğu katkılar takdire şayandır..

Terim olarak biyogaz; temel olarak organik atıklardan kullanılabilir gaz üretilmesini ifade eden bir olay olarak görülse de Biyogazı; Oksijensiz ortamda yer alan organik maddenin karbondioksit ve metan gazına dönüştürülmesi olarak da ele alabiliriz.

Biyogaz tesislerinde; temel madde olarak bitkisel atıklar ya da hayvansal gübreler kullanılabilmektedir.Ülkeler artan enerji maliyetlerini azaltmak adına yenilebilir enerji kaynaklarına verdikleri önem sonrası ülkemizin de arasında olduğu pek çok ülke de elektrik enerjisi üretimin de yenilenebilir enerji kaynaklarında hızlı bir yükselişi vardır.

Yenilenebilir bir enerji kaynağı olan biogaz tesislerinde ülkemizde başı çeken kuruluşlar belediyeler  olurkenx tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren birçok kuruluşunda biogaz tesisi yatırımı yaptığı bilinmektedir.

Dünyada farklı ülkelerde ki biyogaz tesislerine baktığımızda ise; Çin’de küçük çiftlik tesisleri dahil 7 milyon, Hindistan’da 2 milyon 300 bin, Almanya’da yaklaşık 8,5 bin adet biogaz tesisi bulunurken, ülkemizde 2015 yılı verilerine bakıldığında 64 lisanslı biyogaz tesisi bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun(TÜİK), 2015 yılı Hayvansal Üretim İstatistiklerine göre Türkiye'deki büyükbaş hayvan sayısı yaklaşık 14 milyon,koyun sayısı 31 milyon, keçi sayısı 10 milyon adet olarak gerçekleşti.2015 yılı sonunda kanatlı hayvan sayısı ise yaklaşık 220 milyon olarak kayıtlara geçmiş. 2019 verilerini bulamadığım için paylaşamadım.

Biyogaz tesislerinin ana maddelerinden olan hayvansal atıklar ve hayvan gübrelerin ülkemizde ciddi bir potansiyel oluşturduğu ise TÜİK'in verileriyle bir kez daha gün yüzüne çıkıyor zira dünyadaki pek çok ülke Türkiye'den daha az bir potansiyele sahip olmasına rağmen biogaz tesislerinin ülkemize nazaran daha fazla olması ise dikkatlerden kaçmayan bir detay diyebilirim.

Biyogaz tesisleri sadece hayvansal atıklardan elde edilen maddeler ile çalışmıyor şüphesiz; yazımın başında da belirttiğim gibi evsel atık ya da bilinen adıyla çöp dediğimiz olgular da elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Bunu Kayseri özelinde ele alırsak Kayseri Büyükşehir Belediyesi şehir çöplüğünde özel bir firma tarafından çöpten elektrik üretiliyor.

Bu konuya ayrı bir parantez açmakta fayda var zira şehirler için çöp ıslahı başlı başına bir sorundur Kayseri'de de yıllardır Molu şehir çöplüğünde oluşan kötü koku Molu çevresinde hissedildiği iddia ediliyordu fakat Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve çöplüğün işletme hakkına sahip olan firmanın çabalarıyla bu duruma son verilmiş gibi gözüküyor.

Hem belediyeyi hem de firmayı çevre hassasiyetleri adına kutlamak gerek çöpten çıkan ve son derece tehlikeli bir madde olan metan gazı özel borularla elektrik türbinlerine taşınıyor ve enerji üretiliyor böylece küresel ısınma içinde son derece zararlı olan bir gaz hem doğaya salınmıyor hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Şehir çöplüklerinde oluşan tehlikeye en büyük örnek ise İstanbul şehir çöplüğünde ki o malum patlama olsa gerek...

 Almanya'da çöpten, hayvan dışkısından, artıklardan elektrik üretmeyi sağlayan 8 binden fazla biyogaz tesisi var. Uzmanlar ise Türkiyede ki tüm çöplerin değerlendirilmesi halinde Rusya'dan sağlanan elektriğin yüzde 5'inin karşılanabileceğini söylüyor.

Biyogaz tesislerinden sadece elektrik mi üretiliyor diyecek olanlarınız olabilir düşüncesiyle gelelim biyogazın farklı işlevlerine. Biyogaz ; ısıtma-ısınma,motor yakıtı olarak kullanımı suretiyle ulaşımda,elektrik üretimde ve mevcut doğalgaz şebekesine pompalanmasıyla beraber konutlarda doğalgaz yerine de kullanılabilir.

Hafızam beni yanıltmıyorsa Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan Et ve Et Ürünleri İhtisas OSB'sin de bir biyogaz tesisi kurulacak ve oluşan gaz, şehre giden doğalgaz şebekesine pompalanacaktı.Umarım böyle bir şey olur çünkü kış ayı geldiğinde ülkemizde konuşulan en fazla konulardan biri doğalgaz konusu oluyor gelinen son süreçte ise Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası doğalgaz konusu adeta zirve yapmıştı. Kayseri'de böyle bir tesisin hizmet vermesiyle ülke genelinde diğer belediyelere de örnek teşkil edeceği ve onlarında bunu uygulayacağı düşüncesindeyim..

Ayrıca zirai atıkların ve orman atıklarının da biogaz tesislerinde kullanılan bir başka hammadde kaynağı olduğu unutmamak gerek; Tabii bu durumda da hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların ihtiyaçlarının karşılanması durumumda yapılabilir.Bunun tam tersi olursa bir tarafı yapayım derken diğer tarafın sonu gelebilir bu da 'Kaş Yapalım derken göz çıkardım' veryansınlarına sebep olabilir.

Tarımsal ve hayvancılık ihtiyaçlarının karşılanması sonrasında;Kayseri'de bulunan ağaçların sonbaharda döktüğü yapraklardan, parklarda biçilen çimlerden,birçok bitkinin posasından vb. aklınıza gelen birçok alanda da biyogaz tesislerinde yararlanmak mümkün bu da ciddi bir potansiyel olsa gerek..

Biyogaz tesislerinin de aralarında olduğu yenilenebilir enerji kaynaklarına geçte olsa ülkemizde yatırımların yapılmasını sevindirici bir gelişme olarak görürken bu tesislerin sayısının artması ve sayıca diğer ülkelerle aynı seviyeye gelmesi temennisiyle…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.