Bir tatlı tebessüm


Betül Soydan

Betül Soydan

18 Mayıs 2020, 13:20


Merhaba değerli okuyucularım, hayatımızın farklı zaman dilimlerinde yakın olan insanlarla, düşüncelerimizi paylaşırız.Ortak bir düşünceye sahip olabilmemiz için uygulayabileceğimiz küçük detaylar,uzlaşmaları olumlu olarak sonuçlandıracaktır.
İnsanlarla,iletişim kurduğumuz zamanlarda tartışmalardan iyi bir sonuç almak için tartışmaya başlamamak,doğru karar olacaktır.Başka insanların,farklı görüşleri olabilir saygı ile karşılayalım,asla yanılıyorsun şeklinde yargılama yapmayalım. Bizlerin yanıldığı konular da olabilir,durumu kabul edelim.
Sağlıklı bir konuşma olması için karşımızdaki insana’evet’cevabı alabileceğimiz,sorular soralım. Sohbet ortamlarında iyi bir dinleyici olduğumuzda,iletişim için vereceğimiz zaman dilimi,onları mutlu edecektir.Sizin onlarla paylaştığınız düşünceleriniz,kendi fikri gibi anlatmasına izin verin.
Hayatımızdaki kişilere objektif olarak,onların bakış açılarına göre değerlendirme yapmamız, anlaşmazlıkları hayatımızdan çıkaracaktır.İnsanlar,isimlerini duymaktan mutlu olurlar.Yalnız kalmak düşüncesi,sizi korkutuyor ise çevrenizdeki kişilere içtenlikle yaklaşın,davranışlarınızla iyi bir dost olduğunuzu hissettirin. İnsanların iç dünyasına,dokunmak için çok emek vermek gerekmiyor.
İlgilenmek,gülümsemek ve kendileri hakkında konuşmaya özendirmek sadece bu davranışlarımızla,insanlarda kendilerini önemli hissetmeleri açısından güzel bir iz bırakacaktır.
Çevremizdeki kişileri,övgü dolu sözlerle,takdir edelim yanlışlarını dolaylı yollardan anlatalım, eleştirmeden önce hatalarını söylemeliyiz.Kişilere emir vermek yerine,soru sorabiliriz onlarda gördüğümüz en küçük gelişmeleri vurgulamalıyız.İnsanlara iyi sıfatlar ile yaklaşırsak,onlarda bu sıfatlara layık olmaya çalışacaklardır.Çevremizdeki kişileri yüreklendirmemiz, hayatlarında yaptıkları yanlışların daha kolay düzeltilebilir olduğuna inanmaları açısından,kendilerine olan güvenlerinde sorun yaşatmamış oluruz.Hayatımız ile ilgili alacağımız kararlarda öncelikle insanları iyi tanımalıyız,insanları tanımak bir sanattır,emek ve inanç ister.
Değerli okuyucularım, günlerimizi canlı neşeli geçirelim ,sağlığımız o zaman daha iyi olacaktır.Gözlerimizdeki ışık sevginin gücü ile parlamalı ve kendimize olan özgüvenimizle, yeni bir yaşam tarzını tercih etmeliyiz.Yaşamın tüm güzel zevklerini,tatmamızdan bizi uzak tutan üzüntülerimiz olacaktır ancak sakin ve huzurlu bir yaşama kavuşabilmek için üzüntülerimizi yenmeliyiz.Bedenlerimizde kaybolan ruhumuz,bakan değil gören gözlerin arkasında...
Hayallerimiz içinde öyle bir gerçek yaşayalım ki ne yazacak kadar bir kağıt,nede başka hayaller için zamana ihtiyacımız olsun.Hüzün ile biten günlerde, mutlu günaydınlar sizinle olsun. Mutlu kalın...

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.