Bir sevdadır yaşamak


Betül Soydan

Betül Soydan

22 Mayıs 2020, 09:43


İnsanların,yaşam standartlarında mükemmel olmasını istediği bir çok düşünce vardır.Kendi iç dünyalarında ki beklentilerine,gerçek hayatlarında sahip olamadıkları zaman, kendileri hakkında olumsuz düşünürler.
İçimizde yaşadığımız çelişkili düşüncelerle, bütün kapıların kapandığı,duygusunu yaşarız Aslında,sonuna kadar açık olan çok farklı çıkış yolu,bizi beklemektedir genellikle sabit düşünceli olduğumuz zaman,aynı yörüngede kalmayı seçeriz.Karşılıklı,fikir alış verişi yapmak kararsız kaldığımız zamanlarda çok farklı bir bakış açısı, yaratır ve ufkumuzu genişletir bu anlamda hayatın içinde yaşanan, gelişmelere ve değişimlere açık olalım.
İnsanlar,karşılıklı anlaşabilmek için kesinlikle,empati duygusunu hissetmelidir.Empati kurabilmek,tabi ki her zaman her durumda gerçekleşecek bir duygu değildir.Kişiler ve olaylar içinde farklılaşan bir duygu halidir. Eşimiz,çocuklarımız ve çevremiz iş arkadaşlarımız için mükemmel olmaları konusunda,inanılmaz düşüncelerle üstün bir performans beklentisi içinde,davranışlar görmek istiyoruz.Çevremizdeki insanlar için olan beklentilerimiz de ben nasıl bir insanım?sorusunu cevaplamak için samimiyetle,kendimize dönelim artı ve eksilerimizi,yazalım. Onayladığımız yönlerimizle mutlu olalım.Değiştirmek istediğimiz yönlerimiz, tamamlamak için adım atalım.Mükemmel kelimesi’nin bütün özelliklerini,taşıyanlar olsaydı hiç kimse mükemmeli aramazdı.Ön yargı ile yaklaştığımız kişilerle,iletişim kurduğumuz zaman,gergin ve karmaşık bir konuşma gerçekleşir.Hoşgörü ve sükunet çerçevesinde, yapılan paylaşımlar huzurlu ve keyifli olarak hatırlanır.İnsanları değiştiremeyiz ancak onlar değişmeye karar verirlerse,olumsuz olan bütün davranışlarını,geride bırakmayı başarırlar.
İkili ilişkilerimizde,karşı tarafın kendimizle aynı olmasını beklemek, mutsuz ve uyumsuz bir ilişki sürecini başlatacaktır çok yorucu ve mutsuz bir dönem yaşamayı,seçmeyelim ve hayata geniş bir pencereden,birlikte bakmayı deneyelim.
Ses tonumuzu,zaman ve mekan seçimini,konuşma şeklimiz,saygı ile ifade ettiğimiz zaman, çözümlenmeyecek hiç bir konunun olmadığını,hayatımızın içinde yaşayalım.Bir sevdadır yaşamak,sahip olduğumuz duygularımızla,keyfini alalım.Umutların gözbebeklerine, baktığımız çaresizliği, okyanuslara bıraktığımız ve sevmenin her halini, aşkın sessiz nağmelerini susarak,dinlediğimiz bir sevdadır yaşamak.
Yüreğinizde taşıyorsanız her an,yanında olduğunu hissetmektir yaşamak. Dört mevsim,kalbinin üzerinde uyanıyorsa eliniz tek düşünceniz, onun yüreği üşümesin.
Ben değil,biz olabilmek.
Yaşamak böyle bir sevda değil mi?Sevmenin,sevilmekten güzel olduğu,sevdanın gizem dolu heyecanı ile yaşanan mutlu günlerle, yılları tamamlamak. Yalnızların,mavi yolculuğunda hissetmek ve kalemin değil,sevginin renkleriyle nakış gibi dokumak.Geçen yıllar da yaşadığımız çok küçük önemsiz

olayları içimizde, saklamak yerine,sağlıklı bir bedende aşk ve sevgi ile yaşayan bir kalbe, sahip olabilmenin ayrıcalığını düşünelim.
Yaşamış olduğumuz mazi hakkında konuşmak,onu gelecek yıllara taşır. Bağışlamak ve affetmek doğru,karar aşamasıdır.
Geçmişin karamsarlığı, mutluluğumuzu gölgelemesin çünkü hayat çok kısa,yeni güne sahip olduğumuz her şeyin değerini, hatırlayarak başlayalım. Geçen yıllara son noktayı, beraber koyalım.
İnsanların duygularına, zarar vermediğimiz zaman,en güzel duyguların zirvesinde yaşarız.
Sesimiz,gözlerimiz ve gülüşümüz,unutulmaz. Güzel bir söz,içten bir bakış ve sevgi dolu bir gülümseme,hayat sana inat,sen yaşamaya değersin.
Sevgiyle kalın.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.