ERÜ’ye yapay zekâ araştırma merkezi açılacak

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Bilim İnsanı Yetiştirme Grubu (BİYEG) tarafından “Bilimsel Araştırmada Hipotezden Yayına” konulu kurs düzenlendi. Etkinlikte konuşan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, gerekli başvuruların yapıldığını ve en kısa sürede Yapay Zekâ Araştırma Merkezi’nin üniversitelerinde açılacağını söyledi.

ERÜ’ye yapay zekâ araştırma merkezi açılacak
17 Şubat 2020 Pazartesi 17:26

Tıp Fakültesi Merkezi Derslikler Dönem 3 Amfisinde düzenlenen etkinliğe, Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıtkı İlkay, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hızır Yakup Akyıldız ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Bilim İnsanı Yetiştirme Grubu Genel Sekreteri Dr. Öğr Üyesi Halil Ulutabanca, Bilim İnsanı Yetiştirme Grubu’nun çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Tıp Fakültesi Dekanı ve BİYEG Başkanı Prof. Dr. Hızır Yakup Akyıldız’da şunları söyledi.

“Etkinlikte incelenecek konular, bir akademisyenin en temel ve doğal görevinden oluşmaktadır. Bilgi, eğitim ve deneyimlerden bir hipotez oluşturma, literatür bilgilerinin incelenerek hipotezin ola birliğinin araştırılması gerekiyorsa maddi destek için kaynak bulunması ve bunun sonrasında elde edilebilen sonuçların titizlik ile işlenerek mesaj içeren bir yayın haline getirilmesi. Bütün bu işlemleri yaparken de etik kurallardan, objektiften ve bilimsellikten ayrılmamak” dedi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış da, Erciyes Üniversitesi’nin üniversiteler arasında en fazla proje yapan öğrenci sayısına sahip olduğunu belirtti şöyle konuştu..

“Bu araştırma üniversitesi olmamızda öğretim üyelerimiz kadar, öğrencilerimizin de çok büyük katkıları var. Geçen yılki verilere göre öğrenciler tarafından en fazla proje yapan üniversiteler içerisinde biz varız. Ve ikinci sırada ODTÜ geliyor. Aramızda iki kat fark var. Bu bizi çok gururlandırdı. 200’ün üzerinde Teknopark’ da şirket faaliyet göstermekte. 53 şirketin ya kurucusu, ya da ortağı öğrencilerimiz. Öğrencilerimiz de araştırmanın, geliştirmenin, projenin, bilimsel çalışmanın bizzat içerisinde. Bu çok güzel bir durum. Araştırma üniversitesine yakışan bir durum” diye konuştu.

Yapay Zekâ Araştırma Merkezi Açılacak

YÖK’e gerekli başvuruların yapıldığını ve en kısa sürede üniversitelerine Yapay Zekâ Araştırma Merkezi’nin açılacağını belirten Rektör Çalış, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yapay Zekâ Araştırma Merkezi için YÖK’te bir sunum gerçekleştirdik. İnşallah yakın zamanda Yapay Zekâ Araştırma Merkezi üniversitemiz bünyesinde kurulacak. Prof. Dr. Derviş Karaboğa hocamız araştırma merkezimizin yönergesini hazırlıyor. Tabi ki yapay zekâ araştırma merkezinin yönergesi hazırlandıktan sonra YÖK’e sunulacak. Çok kısa zamanda yapay zekâ araştırma merkezimiz kurulmuş olacak. Tabi ki bu yapay zekâ araştırma merkezi sadece mühendisliğin bir kaç bölümü ile yapılacak bir iş değil. Yapay zekâ araştırma merkezi, ilgili tüm birimlerin ortak bir araştırma merkezidir. Tıp fakültesi olmaz ise yapay zekâ araştırma merkezi işlemez veya mühendislik fakültesi olmazsa yine işlemez. Dolayısıyla tüm üniversitemizin ilgili birimleri, yapay zekâ araştırma merkezinde yer alacak. Ve her türlü araştırma-geliştirme orada yapılacak” derken etkinlik, akademik sunumlar ile devam etti.

(Haber: Ramazan Karakuş)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.