BAŞ MI AYAĞI; AYAK MI BAŞI YAŞATIR?


Mustafa Temizer

Mustafa Temizer

20 Temmuz 2020, 12:39

                                                                                                                                                                   

FETÖ’nün başı, ayağı tartışması devam ediyor. Terör örgütlerini besleyip yaşatan ekonomik, siyasi kültürel ayaklarıdır. En önemli ayağı da siyasi ayaktır. Siyasi ayağı olmayan terör örgütü yaşayamaz. Diğer ayakları kesilse desiyasi ayağı varsa örgüt yaşıyor demektir.  Terörle mücadeledesiyasi ayağın yok edilmesi şarttır. 

FETÖ Lideri Fethullah Gülen’i dinliyoruz. AKP ile olan ilişkilerinin baştan beri iyi olmadığını iddia ediyor. “Evetpartinin kuruluş aşamasında bana geldiler. Çalışmaları ile ilgili kanaatlerimi sordular. Ben de kanaatlerimi söyledim.Yanımdan ayrılıp asansöre bindiklerinde; asansörde ilk önce bunlarla uğraşmamız, bunların işini bitirmemiz lazım demişler. Baştan beri AKP ile anlaşamayacağımız belli olmuştu.” diyor. 

AKP, FETÖ ilişkisi konusunda sorulacak çok soru var ama konunun anlaşılması için şu sorular yeterli olur kanaatindeyiz.

1: Anlatılanlar doğru ise ki doğru olma ihtimali yüksek. AKPilk önce bunların işini bitirmemiz lazım dediği halde hangi emir komuta merkezinin isteği ile FETÖ’ye  ne istediyse verdi? Tüm istihbarat bilgilerine rağmen devletin kılcal damarlarına kadar girmesine izin verdi? 15 Temmuz darbe girişimine zemin hazırladı? AKP’yi bunları yapmaya zorlayan irade milli irade miydi?..

2: FETÖ kendini yok etmek isteyen bir partiyi hangi güçlerin isteğiyle yıllarca desteklemek zorunda kaldı? Her istediğini aldığı halde hangi güçlerin isteği ile darbe girişiminde bulundu?

3: FETÖ ve AKP’yi birbirine mâhkum eden neydi? AKP, FETÖ ilişkisinde hakim irade millet iradesi değilse kimin iradesiydi?..

4: Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali’nin (Yeniden Milli Mücadeleciler’in) elli yıldan beri yaptığı milli birlik çağrılarına, FETÖ ile ilgili uyarılarına kulak tıkayan irade kimin iradesiydi? Edibali’nin ittifak tekliflerine karşı; her türlü ittifaklara kapımızı kapadık diyen irade millet iradesi mi idi? Sözde birlik adına toplumu Millet ittifakı - Cumhur İttifakı diye iki kutba ayıran irade millet iradesi mi?..

FETÖ ile yatıp FETÖ ile kalkıyoruz. Askerinden polisine, esnafından memuruna kadar yüzbinlerce kişi soruşturma geçirdi, tutuklandı. FETÖ’nün tüm ayakları açığa çıkarıldı. Ne hikmetse siyasi ayağı bir türlü bulunmuyor. 

Dünyanın kabul ettiği gerçek şu: Terör örgütlerini besleyen temel ayak siyasi ayaktır. Siyasi ayağı bulunup siyasi desteği kesilmeyen terör örgütü yok e-di-le-mez. 

FETÖ’nün siyasi ayağı bulunmuyor. PKK’nın siyası ayağı belli ama iktidar ve muhalefet bir şey yapmıyor. Üstelik hazine yardımıyla destekleniyor. Siyasi ayağı bulunmayan FETÖ ve siyasi ayağı bilinen PKK ile mücadelede samimi olunduğuna, terörün bitirileceğine nasıl inanacağız?..

Soruyoruz. Millet aleyhine oynanan bir oyun mu var? Siyasi ikbal, mevki, makam sevdasıyla, maddi çıkar kaygısıyla bu oyunda iyi-kötü, iktidar-muhalefet rollerini üslenmiş oyuncular mı var?..

Gerçekler varlık ve bekasımızın büyük tehdit ve tehlike altında olduğunu gösteriyor. Çare; milleti aldatmaya ve avutmaya yönelik söz ve eylemlere itibar etmemek. Milli iradenin lafta değil gerçekten meclise yansımasını, Milletin iktidar olmasını sağlamak. Siyasi ikballeri, mevki ve makam sevdaları, maddi çıkarları için milletin aleyhine olan yabancıların projelerine ortak olanlara, onlarla birlikte hareket edenlere dur demek. Yeniden Milli Mücadele ruhuyla varlığımıza, birliğimize, geleceğimize sahip çıkmak, bu yoldaki milli oluşum içinde yer ve görev almaktır.

Unutmayalım. “ İştirak etmediğimiz, çilesini çekmediğimiz bir kurtuluş mümkün değildir.”

Milletimizin uyanması, basiretle hareket etmesi (Yanılmadan gerçekleri görebilmesi, gelecekle ilgili sezgi, uyanıklık, anlayış, kavrayış ve vizyon sahibi olması) dilek temenni ve duasıyla…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.