AVRUPA BİRLİĞİNDE 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI!


Mustafa Temizer

Mustafa Temizer

19 Mayıs 2020, 11:47

                                                                                                                                                 

Emperyalistlerin hasta adam ilan ettiği, ordularını dağıttığı, yöneticilerin ümitsizlik ve çaresizlik içinde hangi devletin mandacılığını kabul edelim tartışmalarını yaptığı Osmanlının son döneminde, Gazi Mustafa Kemal’in, Her türlü mandacılığa hayır! Milleti, milletim azim ve kararı kurtaracaktır! diyerek milleti kurtuluş mücadelesine davet ettiği 19 Mayıs 1919 tarihinin 101. yılını bayram olarak kutluyoruz.  Milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun..   

Emperyalist ülkeler Türk milletinin ekonomik, siyasi ve kültürel bağımsızlığını elinden almak tarihten silmek istemiş. , Gazi Mustafa Kemal, milleti teşkilatlanmak, emperyalizme karşı koymak, devleti belli temeller ve ilkeler üzerine oturtmak üzere 19 Mayıs 1919’da birlikte verilecek büyük birmücadelenin ilk adımını atmıştır.

Millet, Mustafa Kemal öncülüğünde emperyalist ülkelerin,elinden almaya çalıştığı ekonomik ve siyasi bağımsızlığını, kültürel değerlerini koruma iradesi göstermiş. Verilen büyük bir kurtuluş mücadelesi ile milletin varlık ve bekası için önemli kazanımlar elde etmiştir. 

Sönmemek üzere Samsun’dan yakılan bağımsızlık meşalesi ve verilen çetin bir mücadeleyle elde edilen kazanımların elde edildiği günler bayram ilan edilmiş. Kazanımların milletin varlık ve bakası için ne denli önemli olduğu 101 yıldan beri yeni nesillere anlatıla gelmiştir. 

Ancak son yıllarda emperyalist ülkelerin baskısıyla, elde ettiğimiz kazanımların unutturulmaya, elimizden alınmaya çalışıldığına şahit oluyoruz.  

Milletvekilliği, dışişleri bakanlığı, başbakanlık yapmış birine, Avrupalı bir parlamenter - Siz Avrupa birliğinde ısrar ediyorsunuz ama birliğe girdiğinizde bir takım egemenlik haklarınızdan vazgeçeceğinizi, İstanbul’un fethini, Çanakkale’yi, 19 Mayısı, Kurtuluş Savaşınızı unutmanız gerektiğini biliyor musunuz diye sorarsa; O da -Evet ben biliyorum. Devleti idare eden siyasi erk de biliyor. Ama bunları konuşmanın zamanı değildir diye cevap verirse. Avrupa Birliğinden vazgeçilmezse. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını milli mücadele ruhuna uygun olarak kutlayabilir miyiz?..

19 Mayıs ve sonrasında elde ettiğimiz kazanımlarımızın anlatıldığı bayramlarımızın önemsenmez hale geldiği.  Gereğigibi kutlanmadığı. Alıştıra alıştıra unutturulmaya çalışıldığı bir ortamda hangi milli bayramımızı ruhuna uygun kutlayabiliriz?..  

“Geçmişini bilmeyen milletler, başka milletlerin avı olmaya mahkumdur.”Uyarısını dikkate almak, başka milletlerin avı olmamak için milli bayramlarımızı, ruhuna uygun olarak kutlamak milli hatıralarımızı canlı tutmak zorundayız. 

Milletin geçmişini doğru öğrenmesi için gerekli adımları atmak, milletimizi av olmaktan kurtarmak zorundayız. Gaflet, dalalet ve ihanete düşmeden, şahsi menfaatlerimiziemperyalist ülkelerin siyasi emelleriyle bir tutmadan, dini ve milli değerlerimizi korumak, İstanbul’un Fethini, Çanakkale’yi, 19 Mayısı, 29 Ekimi, 23 Nisanı doğru anlamak, 19 Mayıs ve sonrası kazanımlarımızı Milli Mücadele ruhuna uygun olarak kutlamak zorundayız. 

Tüm bayramlarımızın ruhuna uygun kutlanması dileğiyle milletimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyoruz. Başta gazi Mustafa Kemal olmak üzere bu güne kadar bu toprakları bize vatan kılmak için mücadele ederek hayatlarını kaybeden şehitlerimizi minnetle şükranla anıyor, Allahtan rahmet diliyoruz. Şuhları şad mekanları cennet olsun.

Milletimizin ve yöneticilerimizin uyanması, milli bayramlarımızın, milli mücadelenin ruhuna uygun kutlanması, milli mücadele ruhunun yeni nesillere gereği gibi aktarılması dilek temenni ve duasıyla…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.