Atılan Turunçgil kabukları önemli bir gelir kaynağı


Oğuz Güler

Oğuz Güler

20 Nisan 2020, 12:58

Sosyal medya ve teknoloji tüm dünyayı küçülttü. Sınırlar kalktı, sadece ülkelerin bayrakları olduğunu biliyoruz artık. Japonya'ya bir mektup yollamak 1 saniye o kadar. Dünyanın her yerine bir haber veya olgu yollamak 1 saniye sonra ilgilinin elinde. Hatırlarım ilk okulda bir yere mektup yazmıştım. Mektubun gitmesi 3-4 gün okunması ve cevap yazması 1-2 gün, yine bana dönmesi 3-4 gün hesabı ile 1 hafta sonra her gün öğle saatlerinde postacıyı beklerdim. İnternet çıktı sınırlar kalktı ve herkes dünyanın her yerine 1 saniyede ulaşır oldu. Bu yüzden her yere ürün satıp, ürün alabildi.
Sosyal medyada Adana'da Portakal kabuğu toplanıp değerlendirildiğini görünce bu konuyu araştırmam gerektiğini düşündüm. Sonucunda gördüm ki tüm turunçgil kabukları değerlendiriliyor. Portakal, limon, mandalina ve greyfurt kabukları 3 gün güneşte kurutularak ekonomiye katkı oluyor. Örneğimizi portakaldan giderek vermek gerekirse , portakalın cinslerine göre kabuk ağırlıkları ortalama yüzde 20 civarındadır. Bazı portakallar kalın kabukludur bazıları da ince. Ama Narenciye kabukları kurutulunca yüzde 80 ağırlığını kaybediyor. Bu göre 10 kg portakaldan 2 kilo yaş kabuk, 2 kg yaş kabuktan da 400 gr kurutulmuşu kalır. Ancak parfüm sanayinde kullanılacak olanlar tam yüzde 80 oranında kurutulmaz daha düşük seviyede kurutula bilirmiş.
Bu günlerde kurutulmuş portakal ve greyfurt kabuklarının kilosu Adana'da 10 liradan alındığını öğrendim. Mandalina ise 8 lira. Limon bu yıl pahalı olduğundan 10 liradan fazla ama bu fazlalık ihtiyaç oranında artıyormuş. Hatta 12 TL ve biraz fazlası da varmış. Yurt dışına ise mamul çay olarak ürünlerin kilosu 2,5-3 dolar bazında satıldığını öğrendim. Ancak ihracat için parfüm sanayinde aroma ve uçucu yağların uçmadığı daha az kurutulmuşları dışarı satılıyor ve bunu kaça sattıklarını gizlediklerinden tam rakam veremiyorum. Biz onlara rakip olacak değiliz ama bu rakamı gizlemeleri ilginç. Sanırım parfüm sanayinde kabuk daha fazla para ediyor. İşte biz ham maddeyi ucuza verip on katına işlenmişini alıyoruz. 1 kg kuru kabukta 10 gr civarı parfüm ham maddesi çıkartılıyormuş ve biz bu 1 o ham maddeyi sanırım 3 dolar civarında satıp o 10 gr ham maddeyi 30-50 dolar arasında aldığımız zahiri bilgisine ulaştım. Oysa kabuktan parfüm ham maddesini işleyecek tesisler büyük teknoloji istemediğinden bu tesisleri kurdurmalıyız ve biz bu durumda daha çok para kazanırız.
Gıda, kozmetik, ilaç sanayi gibi sektörlerde ham madde olarak kullanılan portakalın kabuğunun yurt içi piyasa da alıcı bulduğu gibi Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini biliniyor. Her yıl Aralık ayında başlayan bu toplama işi Mayıs sonuna kadar devam ediyor. Portakal kabuğu toplama şekilleri hakkında bilgi veren yetkililer “Mahallelerden toplayan bir çok kişi bu kabukları bize getiriyor ikincisi ise Portakalı biz satın alıp kabuğunu soyduruyoruz. Portakalın meyvesini yani içini meyve suyu fabrikalarına satıyoruz. Üç gün güneşte kuruttuğumuz portakal kabuğunu daha sonra çöpünden ve çürümüş kabuklardan temizliyor, sonra kabukları çuvallara doldurarak sevk ediyoruz. Desteklendi takdirde kurulacak büyük tesislerle portakal kabuğun ekonomimize daha fazla katkı sağlayan bir ürün haline getirebiliriz.” demelerini önemsemeliyiz.
Narenciye ürününün kabuklarının ilave toplanması 2-3 yolla başarılabilir. Öncelikle kabukları atacaklarına ev hanımları yerken soydukları bu kabukları her ay biriktirebilirler. Haftada 2-3 kg portakal, 2-3 kg mandalina, 1 kg limon tüketen aileler toplam 5-6 kg'dan 1-1.2 kg kabuk biriktirebilirler. Bu ayda 5 kilo yaş kabuk demektir. 5 kg yaş ürün 1 kg kuru kabuk hale gelince pazarcılara kilosu 7,5 liradan verse ve o pazarcıda 10 liradan 2 günde bir gittiği haldeki toplama merkezlerine verilebilir. Keza aynı durum okullarda öğrenciler kanalı ile yapılabilir ve okula da harcamaları için 2.5 lira kiloda para kalabilir. Bunun yanında apartman görevlileri toplayarak kendileri para kazanabilirler. Bu işi parfüm sanayi için öncelikle düşünmeliyiz. Bu durum piyasa dengelerini de korur. Ama bizde en çok turunçgil çayı olgusunda konuya bakılırsa fiyatlar düşer ve toplanamaz hale gelir. 4 milyon tona yakın narenciye üretilen ülkemizde 1 milyon tonunu ihraç ediyorsak kalan 3 milyon tona yakın ürün kabuğunun yüzde 25'ini belki ekonomiye kazandırabiliriz.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.