Zihinsel engelli gence istismar davası

Zihinsel engelli gence istismar davası
21 Aralık 2019 Cumartesi 19:00

Kayseri'de  özel bir eğitim kurumunda kalan zihinsel engelli M.A.’nın (20), aynı okulda eğitim gören V.N. isimli erkek çocuğa parkta istismarda bulunduğu iddiasıyla  yargılanmasına başlandı.

Olay, geçen yıl Kasım ayında merkez Melikgazi ilçesinde faaliyet gösteren özel bir rehabilitasyon merkezi okulunda meydana geldi. İddiaya göre,  zihinsel engelli M.A. ile aynı merkezde eğitim gören V.N. İsimli erkek öğrenciye parkta  farklı tarihlerde toplam 3 kez cinsel istismarda bulundu.

Çevredeki vatandaşların ihbarı sonrası sanık M.A. gözaltına alınarak serbest bırakılırken, hakkında ‘ Çocuğun basit cinsel istismarı’ suçundan   dava açıldı.

Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasında tutuksuz sanık M.A. ile zihinsel engelli mağdur erkek çocuğu V.N. ve  babası Ş.N. hazır bulundu. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da davaya müdahil oldu.

‘PİŞMANIM’

İddiaların bir kısmını kabul eden sanık M.A.,  “Evet yaptım, pişmanım. Çamaşırını indirdim, elimi dokundum, Bu olay 3 defa oldu, kendi üzerimi çıkarmadım, elimi değip çektim” dedi.

MAĞDURUN BABASI ŞİKAYETÇİ OLMADI

Mağdur erkek çocuğu V.N. ise pedagog eşliğinde verdiği ifadesinde, “3 defa pantolonumu indirdi, yere yatırdı, üzerime uzandı, şikayetçiyim”dedi.  Mağdurun  babası Ş.N. ise “Çocuğum rehabilite merkezinde kalır, olayı sonradan duydum, şikayetçi değilim” diye konuştu. 

TANIK: ÜST ÜSTE GÖRDÜM

Pedagog ise mağdurun zihinsel gelişiminin yaşına göre geride olduğunu, konuşma güçlüğü çektiğini ama söylenenleri anladığını ifade etti. Tanık olarak dinlenen R.S. isimli kadın da “Ben parkta alt tarafı inik şekilde uzun boylu biri gördüm, yerde uzanmış halde, altta da bir çocuk vardı, ondan küçüktü. Kendilerine kızdım” şeklinde konuştu.

AKIL SAĞLIĞI RAPORU ALINACAK

Mahkeme heyeti sanığın akıl hastalığı veya rahatsızlığı olup olmadığının tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar vererek, erteledi. Sanık M.A.’nın 2 ay önce de aynı merkezde bulunan yine 11 yaşlarında başka bir erkek çocuğa karşı da cinsel eylemde bulunduğu öğrenildi.

Haber: Samed Aydın SUN


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.