Zekeriya Karayol’a 5 ay hapis

'Görevi kötüye kullanma’ suçundan hakkında dava açılan ve beraat eden İncesu Belediyesi eski Belediye Başkanı Zekeriya Karayol, Yargıtay’ın ‘suçun unsuru oluştuğu’ gerekçesiyle kararı bozması üzerine yeniden yargılandı. Mahkeme, Yargıtay kararına uyulmasına karar vererek, sanık Karayol'u 5 ay hapis cezasına çarptırdı ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

Zekeriya Karayol’a 5 ay hapis
26 Kasım 2019 Salı 15:11

8 Mayıs 2014’te aralarında İncesu Belediye Başkanı Zekeriya Karayol'un da bulunduğu 'görevi kötüye kullanma' iddiasıyla açılan ve beraat kararı ile sonuçlanan dava dosyasını inceleyen Yargıtay Ceza Dairesi kararı ‘suçun unsuru oluştuğu’ gerekçesiyle bozdu. Değişen suç vasfına göre sanık Zekeriya Karayol ve sanık Ersel E.'nin işlediği iddia edilen 'görevi kötüye kullanma' suçlarının gerçekleştiği kanaati ile kararı bozarak dosyayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi. 2.  Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davada tutuksuz sanık Zekeriya Karayol hazır bulundu.Tutuksuz sanık E.E. ile mağdurlar E.B., T.B. ise, duruşmaya katılmadı.

Belediye Başkanı Zekeriya Karayol ise, “Belediyeye kayıtsız şartsız verilmiş bir arsadır. Arsa sahipleri dava açıyor. Mahkeme red ediyor. Kayıtsız şartsız belediyeye devredilen bir arsa olduğu için arsayla ilgisi olmayan kişilerin zarar görmeleri mümkün değildir. Belediye başkanlığı onay ve temsil makamıdır. Suçsuzum. Beraatimi istiyorum” şeklinde vermiş olduğu eski savunmasını tekrar ettiğini söyledi.

Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu sanıklar Zekeriya Karayol ve E.E.'yi, 'Görevi kötüye kullanmak' suçundan 5'er ay hapis cezasına çarptırdı ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

Haber: Samed Aydın SUN


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.