YPG davasında Suriyeli iki kardeşe 6’şar yıl 3’er ay hapis

YPG davasında Suriyeli iki kardeşe 6’şar yıl 3’er ay hapis
22 Haziran 2020 Pazartesi 17:11

 KAYSERİ'de, YPG/PYD terör örgütü üyesi oldukları suçlamasıyla Suriye uyruklu M.K. ve D.K. kardeşler 6’şar yıl 3’er ay  hapis cezasına çarptırıldı.

İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, geçen yıl 25 Ekim’de terör örgütü PKK/YPG'ye yönelik düzenlediği operasyonda, Suriye'de terör örgütü bünyesinde silahlı eylemlere katıldığı iddia edilen Suriye uyruklu M. ve D.K. kardeşler, gözaltına alındı. Evde yapılan aramada terör örgütüne ait dokümanlar ele geçirildi.

Tutuklanan iki kardeş, Kayseri 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Tercüman eşliğinde savunmasını yapan D.K., "Savaştan kaçıp Türkiye'ye sığındık, emniyet içerisinde yaşamak istiyoruz, hiç suçumuz yok, neyin ne olduğunu bilmiyoruz. Fransız dil eğitimi alıyordum, kardeşim de öğrenciydi. İstanbul’dan Kayseri’ye geldik, evden işe, işten eve giderdik. YPG saflarına katıldığımı söylediğimi hatırlamıyorum. Murat Karayılan fotoğrafından bilgim yok, o kişiyi ilk kez duydum. Kardeşim de ben de buraya yaşamaya geldik, sığındık, sığındığımız ülkenin arkasından iş çevirmeyiz" dedi.

M.K. de, "Hiçbir örgütle ilgim yok. Türkiye'de hangi iş olursa yaptım; çünkü bakmam gereken bir ailem var. Asla ne Suriye'de, ne Türkiye'de bu örgüt ile ilişkimiz olmadı, suçsuzuz, tahliye istiyoruz" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan iki kardeşi,  6’şar yıl 3’er hapis cezasına çarptırarak tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Haber: Samed Aydın SUN


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.