Sahte engelli raporu ile maaş sanıklarına hapis ve para cezası

Sahte engelli raporu ile maaş sanıklarına hapis ve para cezası
09 Mart 2020 Pazartesi 17:06

Sahte engelli raporu çıkararak, kaymakamlığa ait vakıftan engelli maaşı aldıkları iddiasıyla tutuksuz yargılanan A.Y. (40), 3 yıl 9 ay hapis ve 9 bin TL para cezası alırken, oğlu M.Y. (18) ise, 2 yıl 5 ay hapis ve 6 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Olay, 6 Aralık 2016 ve 6 Eylül 2019 tarihlerinde merkez Melikgazi ilçesinde meydana geldi. Melikgazi Kaymakamlığı’na bağlı Sosyal  Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuran A.Y. Ve oğlu M.Y., iddiaya göre, ağır zihinsel engelli olduklarına dair engelli raporu alarak kaymakamlığa başvurdu. Toplam 8 bin 776 TL maaş aldıkları belirlenen ve ardından raporun sahte olduğu ortaya çıkan anne ve oğlu gözaltına alındı. Tutuksuz yargılanmak üzere salıverilen şüpheliler hakkında, ‘Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlarından dava açıldı.

Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanıklar A.Y. Ve M.Y. Hazır bulundu. Kovuşturma aşamasında kurumun zararını giderdiklerini söyleyen sanık A.Y., “Okuma yazmam yok. Eşim vefat etti. Bu konuda ben de mağdurum. Beraatımı istiyorum” dedi.

Sanık M.Y.’de beraatını istedi.

Mahkeme heyeti, sanık A.Y.’yi, ‘kamu kurumuna karşı dolandırıcılık’ suçundan 2 yıl 1 ay, ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan da 1 yıl 8 ay olmak üzere toplam 3 yıl 9 ay ve 9 bin TL para cezasına çarptırırken, M.Y.’yi de ‘kamu kurumuna karşı dolandırıcılık’ suçundan 1 yıl 4 ay, ‘Resmi belgede sahtecilik’ suçundanda 1 yıl 1 ay olmak üzere toplam 2 yıl 5 ay hapis ve 6 bin TL para cezasına çarptırdı. Heyet, her iki sanığında Yargıtay süreci dikkate alınarak tutuksuzluk hallerinin devamına hükmetti.

Haber: Samed Aydın SUN


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.