Sahte çek iddiasına 4 yıl hapis ve 33 bin TL para cezası 

Sahte çek iddiasına 4 yıl hapis ve 33 bin TL para cezası 
29 Haziran 2020 Pazartesi 14:51

KAYSERİ’de inşaat iskelesi karşılığında U.K.’ye verdiği 27 bin TL’lik çekin sahte olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılana V.Ş., toplam 4 yıl 2 ay hapis ve 33 bin 740 TL cezasına çarptırıldı.

Olay, 1 Mart 2018’de meydana geldi. İddiaya göre, inşaat işleri ile uğraşan U.K. ile inşaat iskelesi malzemesi alım ve satımı karşılığında V.Ş., arasında anlaşma oldu. Anlaşma karşılığında 27 bin TL’lik çeki alan mağdur U.K.,  bir kamu bankasına gittiğinde çekin sahte olduğunu öğrendi. Şikayet sonrası şüpheli V.Ş., hakkında, ‘dolandırıclık’ ve ‘sahtecilik’ suçlarından dava açıldı.

Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına tutuksuz sanık V.Ş. katılmazken, mağdur U.K. mahkeme salonunda hazır bulundu. Malzemeleri vermediği için zararı olmadığını söyleyen U.K., “Söz konusu çeki Vezni’den aldım. Malzeme alım satımı karşılığında aldığım için bankaya gittim. Sahte çıktı. V.Ş.’ye söylediğimde de ‘ Ben de çeki başkasında aldım’ dedi. Malzemeleri vermediğim için bir zararım olmadı. Şikayetçi değilim” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık V.Ş.’yi, ‘ dolandırıcılık’ suçundan 2 yıl 6 ay, ‘sahtecilik’ suçundan da 1 yıl 8 ay olmak üzere toplam 4 yıl 2 ay hapis ve 33 bin 740 TL para cezasına çarptırdı. Heyet, İstinaf süreci dikkate alınarak sanığın tutuksuzluk halinin devamına karar verdi.

Haber: Samed Aydın SUN


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.