(ÖZEL) Türkiye gündemine düşen operasyonun iddianamesine sadece Star Haber ulaştı !

*6 ilde yapılan operasyon ve mahkemesi 3 gün sürecek ve çok konuşulacak *Fetö’yü rüyasında görmüş, ‘iade-i itibar’ yapmış, konvoyla karşılaşmışlar *Toplantılarını, MOBESE’nin olmadığı lokantaların üst katında yapmışlar *Toplanan himmet paraları için, içlerinden güvenli bir kişi kurye seçilmiş *Yurtdışındaki firari örgüt üyeleri ile ilişki kurup, para transferini sürdürmüşler *Örgütü canlı tutmak için, toplanan paralara ‘bu senin zekatın’ demişler *Mahkemeleri ve gündemi değerlendirip, farklı bir kripto programı kullanmışlar *Örgüt haberleşmesi için ortak telefon kullanıp, diğerlerinden gizlemişler

(ÖZEL) Türkiye gündemine düşen operasyonun iddianamesine sadece Star Haber ulaştı !
03 Şubat 2020 Pazartesi 00:00

Emniyet Müdürü’nün bizzat yönettiği operasyon sonrası  biri firari 26 şüphelinin ifadeleri bile herkesi şaşırttı

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, İç Anadolu Bölgesi'nde örgüt faaliyetlerini sürdürdükleri, cezaevindeki örgüt üyelerinin ailelerine para yardımı topladıkları, firar edenlere sahte kimlik temin ettikleri, örgüte yeni eleman kazandırmaya çalıştıkları iddialarıyla 6 ilde yapılan operasyonla 1’i firari 11’i tutuklu 4’ü FETÖ hükümlüsü toplam 26 şüpheli hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 270 sayfadan oluşan İddianamede yer alan konuşmalara göre, mahkeme kararı sonrası iadeyi itibar yapıldığını, örgüt lideri Fetullah Gülen’i rüyasında gören bir kişinin konvoy halinde karşılamaya gittiklerini anlattıklarına da yer verildi.


Soruşturma kapsamında, geçen yıl Temmuz ayında yapılan operasyonda özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde FETÖ/PDY üyelerinin yeni yapılanma girişimi ve faaliyetleri içinde oldukları, haklarında herhangi bir işlem yapılmayan kişilere ulaşarak Kayseri ve çevre illerde yeni bir yapılanma çalışması yürüttükleri, örgüte yeni eleman temin etmeye çalıştıkları belirlendi. Kayseri'de FETÖ/PDY ile irtibatı olan şahıs, şirket ve esnafla irtibat kurarak bu kişilerden çeşitli yardım, bağış, zekat adı altında para topladıkları, örgüt soruşturmaları kapsamında hala cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin ailelerini, eş ve çocuklarını ziyaret ederek onların morallerini yüksek tutmaya çalıştıkları iddia edildi.

Ayrıca adli soruşturmaları devam eden kişilerin dava süreçlerini takip ettikleri, tahliye olanlara iş imkanı sağladıkları, firar edenlere sahte kimlikler temin ettikleri, cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin ailelerine yüksek miktarda her ay düzenli maddi yardım toplayıp, teslim ettikleri ileri sürüldü.


TİCARİ AMAÇLI SEYEHAT İLE DÖVİZ TESLİMİ


3 ay süren teknik ve fiziki takip sırasında örgüt üyelerinin, Kayseri'den diğer illere gittiklerinde çalışmakta oldukları iş yerlerini paravan olarak kullanarak ticari amaçlı seyahat etme görüntüsü verdikleri, terör örgütünün üst kademelerinden almış oldukları talimatlar doğrultusunda İstanbul'daki örgüt üyelerince temini yapılmış yüksek miktarda nakdi döviz cinsindeki paraları da bu yöntemle Kayseri'ye getirerek Sivas, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Konya ve Ankara'daki örgüt üyelerine ve yakınlarına dağıttıkları saptandı. Yine yurt dışında bulunan ve aktif bir şekilde örgüt adına faaliyetleri olan örgüt üyeleri tarafından 'Money Gram' isimli bankacılık sistemi üzerinden gönderilen paraları tahsil ederek, bu paraların da örgüt üyelerine dağıtılmasını sağladıkları, hem örgüte yeni eleman kazandırma, hem de örgüt içindeyken haklarında işlem yapılan kişilerin örgütten kopmamalarını sağlama adına faaliyet sürdürdükleri bildirildi.


SOHBET TOPLANTILARINA DEVAM ETMİŞLER


Örgüt üyelerinin gizli sohbet toplantılarına da devam ettikleri, kendi aralarında yine polis takiplerinden kaçmak ve yakalanmamak amaçlı sürekli WhatsApp, ByLock benzeri programlardan olduğu iddia edilen ‘Falcon’ isimli program üzerinden irtibat kurdukları, saklandıkları kamuya açık alanlarda polise yakalanmamak amaçlı mobese ve güvenlik kameralarının olmadığı bölgeleri seçerek buluştukları iddia edildi.
 

6 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON


Kayseri merkezli Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Afyon ve Erzurum'da düzenlenen operasyonlarda şüpheliler yakalandı. Yapılan aramalarda örgüte himmet parası olarak toplanan bazı miktarlarda döviz ve TL cinsinde paralar, örgütsel yazışmalar için tutulan yardım kayıtları ve dijital materyaller ele geçirildi.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca hazırlanan ve 270 sayfadan oluşan iddianame tamamlandı. Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede 1’i firari 11’i tutuklu 4’ü başkan suçtan tutuklu toplam 26 şüpheli hakkında ‘Silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Savcılık gerekçesinde, şüphelilerin çoğunluğunun daha önceden haklarında aynı suçtan kamu davası açılan ve mahkumiyet kararı alan şüpheliler olduğu da dikkate alındığında şüphelilerin halen örgüte sıkı sıkıya bağlı olarak, örgütle aralarındaki organik bağlarını kopartmayarak ve örgüt hiyerarşisi içerisinde görev alarak örgütsel eylemlerini sistematik, organize ve gizliliğe riayet edecek bir şekilde devam ettirdikleri ve bu şekilde atılı suçu işledikleri anlaşıldığına yer verdi. Sanıkların önümüzdeki günlerde yargılanmasına başlanacağı ve ilk duruşmanın 3 gün boyunca devam edeceği öğrenildi.
İddianamede FETÖ şüphelilerin kendi aralarında yaptığı görüşmelere de ayrıntılı olarak yer verildi. Dosyaya giren ve 13 Mayıs’ta K.G. ve R.A. arasında geçen görüşme şu şekilde:
K.G: Arabam daha temiz, zarf bile yok orada, az önce hanımla bankaya gittik Yunanistan’a para çıkarıyoruz çok tedbirliyiz.
R.A: Maaşallah
K.G: Yapacak bir şey yok ya bu işler, Moneygram sistemi orda arkadaş var. Sistem kapalı 500 Euro da Avrupa Birliği ülkelerine 25 Euro masraf, 500 de 25. Eee gidecek ya, sistem yürüyecek mecbur ama tedbirli yürüyecek yani.
R.A: Tabi tabi ona dikkat etmek lazım.
K.G: Evde mesela Nevşehir’in var, Kırşehir’in var, yani 7-8 bin dolar var, 500 Euro var mesela göndereceğimiz.
R.A: Dedikleri şeyin açıklamasının yapılabilmesi bi de ortak olan şeylerde de tek bir şey söylenebilmesi.
K.G: Yani adam oraya zekat ödüyor Kırşehir’in parası ödeniyor. Güzel şeyler oluyor bence ama tedbiri elden bırakmadan, akılsız mantıksız şeyler yapmadan yaradana sığınıp, evi de gözden geçirdim ne olur ne olmaz diye gerek yok mesela şey var boş Türk Telekom kartı varmış onları falan temizledim şurda kalmış  mesela ama illegal bir yer değil fabrika yapmış bunu.


‘HOCA EFENDİYİ KARŞILAMAYA GİDİYORUZ’


Şüphelilerden K.G.’nin kimliği tespit edilemeyen bir kadınla yaptığı görüşmesinde mahkemeden beraat/iadeyi itibar aldıklarından bahsettiğini, bu durumun orada bulunanlarca ağlama ve sevinçle karşılandığından ve daha sonra da örgüt liderini konvoy halinde karşılamaya gittiklerinden bahsederek, “Rüyamda, akşam sohbeti gibi loş bir ışıkta Hoca Efendinin her zamanki salonu, sohbet ediyor. Yalnız pardon başlamadan önce sohbete dedi ki ilk benden duyun dedi, az önce aldığım habere göre dedi bi anda, ııı başta bu fakir dedi sonrada arkadaşlarımız yol arkadaşlarımız dedi beraat ve iadeyi itibarla dedi bilmem ne en üst mahkemenin verdiği kararla tescillenmiştir dedi böyle duygusal bi sesle orada bi ağlamalar bi sevinmeler bi şeyler oldu salonda, sonra sanki komvoy halinde içinde ATV’ler var motorsikletli gençler var arabalar var bende bi arabanın içindeyim, Hoca Efendiyi karşılamaya gidiyoruz ııı ondan sonra böyle bi şeyler gördüm, dün sahurdan sonra, canım ben geçiyorum oraya görüşürüz yine” dediği konuşmaya da yer verildi.


KAYSERİ’NİN MUAVENETİ VARDI’


Örgüt içinde sözde ‘Mühendis’ sorumlusu olduğu ileri sürülen  K.G.’nin F. isimli bir kişi ile yaptığı görüşmede ise, polis tarafından yapılan aramadan duyduğu endişeyi dile getirerek şu görüşmelere yer verildi:
F: Sıkıntı varmı abi
K.G : Sıkıntımız yok da
F: Nolur nolmaz çok şey var mı yollarda falan nasıl abi
K.G: Daha yumuşaktı,
F: Eskiye göre biraz azaldı mı abi siz çok iyi şey yapıyonuz

K.G: Var aynen var, Kayserinin Muaveneti (Yardımı) vardı İstanbul’dan, böyle kaçak işleri de yapıyorum, bazen abi rica ediyor, onu polis buldu arabadan, karakolda tutanak tuttu bişeyler oldu aksiyon her zaman var ama o para benim
F: yani,
K.G: Allaha şükür bişey yok,
F: İyi elhamdülillah abi ya,
K.G: Sahada, olarak bir şeyler yapmak her zaman riskli tabi,
F: Muhakkak,
K.G: Ama sahada var olmadan da mümkün değil,
F: Abi yani şimdi şöyle hani yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal misali yani ne yapsan bişey var yani riski muhakkak olacak bu işlerin derler ya hani şöyle abi kazancı bol olan şeylerin riski de yüksektir yani bununda kazancı bol yani

K.G: manevi kazanç bu manevi ticaret,
F: onun içinde riski yüksek olacak yani Allah istikametten ayırmasın abi
K.G: Amin inşallah,


YARGI REFORMUNU DA KONUŞMUŞLAR


Şüphelerin yargı reformu paketi hakkında da kendi aralarında yorum yaptığı konuşmalar yansıdı. İşte bazı FETÖ şüphelilerin iddianameye de yansıyan konuşmalarından bazıları şu şekilde:
A: Nasıl abi durumlar nasıl,
K.G: Valla durumlar acayip ya,
K.G: 30 Mayıs’a biraz umutlandılar, 30 Mayısta yargı reform paketi bilmem nedir diyerek, o da biraz fos çıktı, çerçevesini çizdi bunların Reisleri, içinde şey yok, ama dün gece okudum sputnik, saat birde, akşam mı gecemi bir yerde konuşmuş herhalde, şimdi ben sizi kandıramam diyor adalet bakanımızın bir çalışması var diyor, hemen diyorlar ki alttan yönetici vasfı mesela Memduh Boydak kalacak ama Hacı Boydak üyelikten ceza almış o çıkacak, gibi, bir f…k peşindeler ama kıvranıyorlar, Avrupa’dan felan acayip bir baskı var, konu uzun, ııı kredi peşindeler, genel anlamda da Haziran’da neyin beklediği de meçhul, ülkeyi, böyle acayip şeyler ya

Mahkemece kabul edilen iddianame sonrası FETÖ şüphelilerinin önümüzdeki günlerde yargılanmalarına başlanacak.

Haber: Samed Aydın SUN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.