(ÖZEL) 5 yaşındaki çocuğa anneanne kayyum atandı

(ÖZEL) 5 yaşındaki çocuğa anneanne kayyum atandı
22 Aralık 2019 Pazar 21:30

Öz kızına istismardan yargılanan kocasından şikayetçi olmadı, mahkeme kayyum atadı

Kayseri'de, H.D.'nin (38), kızı A.D.'ye (5) cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılandığı davada annenin eşinden şikayetçi olmaması nedeniyle anneanne A.A’yı mahkeme temsili kayyum olarak atadı.


Olay, 21 Ocak'ta, Develi ilçesinde meydana geldi. Aşçı H.D., iddiaya göre, temizlik işlerine giden eşi F.D.'nin evde olmadığı sırada kızı A.D.'ye cinsel istismarda bulundu. Çocuğun durumu anlattığı annesi F.D.'nin şikayeti üzerine gözaltına alınan H.D., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. H.D., Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 10 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Sanık  H.D., davanın ilk duruşmasındaki savunmasında, suçlamayı reddederek, "Kendi evladım, canım parçam. Böyle bir şey kesinlikle olamaz. Çocuğumun şahsi ihtiyaçlarını giderdiğim, altını temizlediğim için suçlanmayı anlamıyorum" demişti.

Pedagog eşliğinde ifade veren mağdur A.D. ise "Babamla aramızda ne olduğunu bilmiyorum" diye konuşmuştu.

Duruşma öncesi A.D. ile görüştüğünü belirten pedagog ise "Duruşma öncesi bana buraya niçin geldiğini bilmediğini söyledi ve 'Babamı çok özledim' dedi. Yaş itibarıyla olayı kavrayabilecek olgunlukta değil" demişti.


Ardından tekrar ifadesi alınan A.D., "Polise söylediklerim şakaydı. Bu şakayı yapmamı annem istedi" diye konuşmuştu. 


'ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM'

Anne F.D. ise kızını yönlendirmediğini ileri sürerek, "Kızıma şaka yapması yönünde bir şey söylemedim. Daha önce eşimin buna benzer bir dosyadan dolayı yargılanması olmuştu. Temizlikten gelince kızım olayları bana anlattı. Ben de bir anne olarak kızımı korumak amacıyla eşimden şüphelendim. Şikayetçi değilim. Kızım dün dedesindeydi. Bu şekilde ifade vermesini onlar istemiş olabilir" demişti.

Mahkeme, anne F.D.'nin, duruşmada eşinden şikayetçi olmadığını söylemesi üzerine mağdur A.D.'ye temsili kayyum atanması için ilgili mahkemeye müzekkere yazılmasına karar vermişti.

MAHKEME KAYYUM KARARINI VERDİ

Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yazılan müzekkere yazısına Develi Sulh Hukuk Mahkemesi cevap verdi. Mahkeme, 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiği cevap yazısında anneanne A.A.’nın temsili kayyum olarak atandığını belirtti. 

Sanık H.D. önümüzdeki günlerde yeniden hakim karşısına çıkacak.

Haber: Samed Aydın SUN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.