ÖSYM eski Başkanı ve yardımcısına dava

ÖSYM eski Başkanı ve yardımcısına dava
22 Şubat 2020 Cumartesi 12:58

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında ÖSYM eski Başkanı A.D. ve dönemin başkan yardımcısı Ö.P. hakkında, 'örgüte yardım etmek' ve 'ÖSYM Kanunu'na muhalefet' suçlarından dava açıldı.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından A.D.  ve yardımcısı  hakkında ‘Görevi kötüye kullanma’ suçundan ÖSYM Başkanlığına yazılan müzekkere yazısına kurum cevap verdi. Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma sonunda hazırlanan iddianame Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkemece kabul edilen iddianamede, sanıklar  hakkında ‘Silahlı terör örgütüne üye olmakla birlikte örgüte yardım etme’ ve ‘ÖSYM Başkanlığının teşkilat ve görevleri hakkındaki kanuna muhalefet’ suçlarından dava açıldı. İddianamede, Ö.K.’de dönemin askeri lise sınav sorularının dağıtıldığı iddiasıyla müşteki sıfatıyla yer aldı.

Öte yandan A.D. hakkında Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce de bir davanın sürdüğü belirtilen iddianamede, davaları birleştirilip birleştirilmeyeceği hususunun mahkemenin takdirine bırakıldığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 11 Eylül 2018’de görülen davada, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) eski Başkanı A.D. ile eski Başkan Yardımcısı Ö.P.'nin de aralarında olduğu, 1'i firari 5 sanığın yargılandığı davada mahkeme heyeti, hakkında yakalamalı tutuklama kararı olan firari sanık E.C.'yi 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 10 yıl 6 ay, tutuksuz sanık E.Y.'yi de aynı suçtan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmış, 'etkin pişmanlık' hükümlerinden yararlanmak isteyen H.A.'nın verdiği ifadeleri faydalı bularak, 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına hükmederek, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermişti.

O DOSYALAR DAVADAN AYRILMIŞTI

Heyet, ayrıca ÖSYM eski Başkanı ve eski Başkan Yardımcısının  dosyalarının ise bu davadan ayrılmasına ve TCK'nın 257'nci maddesi uyarınca 'görevi kötüye kullanma' suçundan kovuşturma izni verilmesi için ilgili kuruma yazı yazılmasına hükmetmişti.
 

Haber: Samed Aydın SUN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.