O suç örgütünün iddianamesi tamamlandı! İşte detaylar!

O suç örgütünün iddianamesi tamamlandı! İşte detaylar!
30 Haziran 2020 Salı 19:12

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde 2 Nisan’da Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, 'nitelikli yağma', 'silahla tehdit', 'mala zarar verme', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'kasten yaralama' gibi suçlara karışan ve şiddet içeren eylemler gerçekleştirdikleri belirlenen silahlı organize suç örgütüne yönelik operasyon düzenledi. Eş zamanlı operasyonlarda, örgütün yöneticisi ve üyeleri olduğu belirlenen 23 şüpheli adreslerinde yakalanarak, gözaltına alındı. Evde yapılan aramalarda, uyuşturucu madde, ruhsatsız tüfek, mermi ve çok sayıda senet ile çek ele geçirildi. 8 şüpheli tutuklanırken, 15 şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

8’İ TUTUKLU 23 SANIKLI İDDİANAME TAMAMLANDI

 Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında iş insanları ve mimarların olduğu tutuklu sanıklar A.B.(39), A.Ö(31), H.Ç.(60), H.Ç.(49), M.A.(39), Ö.T(42), Ö.H(29) ve T.G(39) ile tutuksuz sanıklar A.Y.(36), A.Y.(50), B.S.O.(55), B.A.(35), E.G(47), G.D.(33), G.K.(37), H.Ç.(34), M.G.(43), M.K.(59), M.Ç.(45), S.G. (22), S.Ö.(39), U.G (33) ve U.T(40) hakkında çeşitli suçlardan iddianame hazırladı. 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame ile şüpheliler ilk kez hakim karşsına çıkacak.

213 sayfadan oluşan iddianamede mağdur Z.Y.(58) ile müştekiler A.S.(75), H.S.(44), S.S.(40), M.S.(33), H.K(44), İ.A.(52), M.E.K(48) ve Ö.K.(33)’nin şikayetleri yer alıyor.

Kolombo lakaplı olarak bilinen ve organize suç örgütü yöneticisi konumunda olan M.A. ve lideri H.Ç. isimli şahısların silahlı suç örgütü kurdukları, şahısların emir ve talimatları doğrultusunda hareket ettiği değerlendirilen diğer şüphelilerin Kayseri ilinde organize şekilde hareket ederek cebir ve şiddet kullanıp, kişiler üzerinde baskı kurdukları, özellikle maddi durumu iyi olan şahısların yasal yollardan temin edemedikleri alacaklarını, belli bir miktar karşılığında borçlu olan şahıslardan tahsil ettikleri iddia edildi. İddianamede mağdur olan şahısların korktukları nedeniyle şikayetçi olamadıkları, şüphelilerin kentte iş adamı, esnaf gibi maddi geliri yüksek şahısları kendi grupları içerisinden başka şahsılara borçlandırdıkları, şahısları tehdit ederek korkuttukları, kendilerine borcu olan şahıslara ceza kesip iki, üç kat tutarında para talep ettikleri yönünde tespit ve değerlendirmelere yer verildi.

ÖRGÜTÜN KORKUTUCU GÜÇLERİNİ KULLANMIŞLAR

Ayrıca iddianamede örgüt mensuplarının hileli yollarla borçlandırdıkları şahısların senetleri vadesinde ödeyemeyeceklerini bildikleri, borçlarını ödeyemeyen mağdurlara baskı ve tehdit yoluyla yeniden senet düzenleyerek kendilerine daha çok borçlandırdıkları, iş yerlerine kalabalık grupları halinde giderek korku ve panik yarattıklarının, müştekilerin evlerinin önüne giderek, orada fotoğraf çekip, whatsapp üzerinden mağdurlara göndererek, örgütün korkutucu güçlerini kullandıklarının anlaşıldığı ifadeleri yer aldı.

ÖRGÜT ŞEMASI

Savcılık tarafından iddianamede örgüt şemasında ise örgütün kurucusu, lideri H.Ç, örgüt yöneticisi M.A., örgüt üyeleri H.Ç., M.Ç., A.Ö., Ö.T,T.G, A.B, H.Ç., Ö.H., U.T. ve A.Y., örgüte yardım eden G.D., B.S.O. ve A.Y., örgüt adına suç işleyenler ise M.G., M.K., U.G., S.Ö. ve S.G. görülüyor.

Şüpheliler önümüzdeki Eylül ayında ilk kez hakim karşısına çıkacak. Davanın, son kararname ile yeni atanan mahkeme başkanı ve üyeler tarafından  yargılaması yapılacak.

Haber: Samed Aydın SUN


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.