Meşru Müdafa Tahliyesi

Tartıştığı B.K.’yi, (17), sokak ortasında göğsünden ve karnından bıçaklanarak öldüren ve bu suçtan tutuklu yargılanan H.U. (27), meşru müdafaa kapsamında ceza verilmesine yer olmadığına karar verilerek tahliye edildi. Karar sonrası B. K.’nin yakınları adliye koridorunda sinir krizleri geçirdi.

Meşru Müdafa Tahliyesi
04 Kasım 2019 Pazartesi 17:16

5.   Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık H.U. ile öldürülen B.K.'nınşikayetçi babası Y.K. ve avukatlar hazır bulundu. Geçen 21 Mayıs’ta Melikgazi ilçesi Karacaoğlu Mahallesi’nde meydana gelen olayla ilgili tutuklu sanık H.U. savunmasında, “Tenha bir yerde arkamdan bir şahıs bıçakla kafama vurdu. Sarsıntı geçirdim, gözümün önü karardı, gözüm çıktı zannettim. Puslu görüyordum, kolundan tuttum, boğuşma sırasında yere düştük, bıçakla kaç defa salladığımı hatırlamıyorum. Öldüğümü, bu dünyada artık olmadığımı düşündüm, daha sonra beni katledeceklerini düşünüp kaçtım, yardım istedim, polisi aradım, bir bahçeye gizlendim. Ben kendimi savunmasaydım o şahıs beni öldürecekti, olay günü oruçtum. Hacılar’da çocuğa köpek saldırısından beridir de cebimde bıçak olur, beraatımı istiyorum” dedi.

Öldürülen B. K.'nınşikayetçi babası Y.K.sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını isterken sanığın avukatı Hacı Ağca’da meşru müdafaa kapsamında beraatini istedi. Davada tanık olarak dinlenen A.D. isimli kız, “B., benimle görüşmek istedi ama ben istemedim. Mahallede kargo getiren H.U. bey ile konuşurken yanımıza geldi, otobüse yetişmek için ben gittim ama kavga etmişler. B.K. beni sürekli arayıp hakaret ve küfür etti, o günden sonra ben H.U. bey ile ve B.K. ile hiç görüşmedim” diye konuştu.

Mahkeme heyeti tutuklu sanık H.U.’yu  meşru müdafaa kapsamında ceza verilmesine yer olmadığı gerekçesiyle  tahliye etti. Sanığa ayrıca ‘yasak silah bulundurma’ suçundan verilen 5 ay 20 gün ceza ertelendi.Karar sonrası B.K.’ninyakınları sinir krizleri geçirdi. Adliye polisi kalabalığı dışarı çıkardı.

Haber: Samed Aydın Sun 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.