Kurusıkı tabancada yönetmelik değişti

5729 sayılı ses ve gaz fişeği atabilen silahlar hakkında yönetmelik’te değişiklik yapıldı. Mülteci, sığınmacı ve turistlere satış yapılmayacak. Satın alma belgesi olmayanlara satış yapanların bayilik belgesi iptal olacak. Patbis ile birlikte kurusıkı tabancaların bildirim aynı gün olacak.

Kurusıkı tabancada yönetmelik değişti
25 Aralık 2019 Çarşamba 13:52

Kurusıkı silahlar için 5729 sayılı Ses ve Gaz Fişeği Atabilen Silahlar Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi. Yönetmelik’te yapılan değişikliklerle kurusıkı olarak tabir edilen ses ve gaz fişeği atabilen silahların üretiminden son kullanıcıya ulaşıncaya kadar tüm süreç PATBİS yazılımının devreye girmesini müteakip anlık olarak takip edilecek bu sayede usulsüz üretim, satış ve kaçakçılığın engellenmesi sağlanacak. Üretim esaslarında yapılan değişikliklerle bahse konu kurusıkı silahların gerçek silahlara dönüşümünün engellenmesi amaçlandı.

Ses ve gaz fişeği atabilen silahın namlu ve gövdesi önemli bir hasar vermeksizin ayrılamaz ve değişikliğe uğratılamaz yapıda üretilecek. Şarjör yatağının daha sonradan genişletilmesinin engellenmesi amacıyla dolu olarak üretilecek. Emniyet Genel Müdürlüğünce yazılımı devam eden Patbis projesinin eklenebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Sistemi tanımının eklenecek. Satın alma belgesi olmayanlara satış yapanların bayilik belgesi 5 yıl süre ile iptal edilecek. Mülteci, sığınmacı ve koruma statüsünde olanlara ve turistlere satış yapılmayacak. Şahıslar arasında yapılacak devirlerin kolluk huzurunda yapılacak.

(Haber: davut GÜLEÇ)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.